چهار نشانه‌ی زمان مناسب برای ترک وظیفه

مهم نیست که چه کسی در سازمان رشد می‌کند و چه کسی سازمان را ترک می‌کند، مهم این است که برای شما چقدر شانس رشد شغلی مهیا است. اگر زمینه رشد شغلی برای‌تان مهیا نباشد و با این وضع باید سازمان را ترک کنید، در غیر آن هیچ‌گاه رشد نخواهی کرد.»


منبع: سی‌.‌ان.‌بی.‌سی – نویسنده: کورتنی کانلی – ترجمه: حبیب بهزاد

می‌دانم که ترک وظیفه تصمیم خیلی بزرگ است، اما در شغلی که فعلاً دارید اگر زمینه ‌رشد برای‌تان مهیا نباشد، در طولانی‌مدت تأثیرات منفی روی حرفه‌‌تان دارد.

سوسی ولش، نویسنده مجله پُرفروش مدیریت و عضو انجمن سی‌.ان.بی.سی در زمینه موافق است و چنین می‌گوید: «از تمام بحث‌ها و تصمیم‌هایی که در سر ما می‌گذرد، تصمیم‌گیری در مورد ترک وظیفه سخت‌ترین کار است.» او در یکی از بیانیه‌های خود در سی‌.ان‌.بی.‌سی گفته است که این چهار نشانه به شما کمک می‌کند تا برای ترک وظیفه عاقلانه تصمیم بگیرید:

 

۱٫ وقتی زمینه برای رشد شغلی نداشته باشید

آیا در سازمانی که فعلاً کار می‌کنید، هیچ زمینه‌ای برای رشد شغلی مساعد است؟ سوسی ولش در زمینه می‌گوید، نخستین نشانه برای ترک وظیفه این است که هیچ راهی برای رشد شما وجود نداشته باشد. او در زمینه مثال می‌زند و می‌گوید شاید شما در سازمانی کار می‌کنید که در آن جابه‌جایی به ندرت صورت می‌گیرد و افرادی که بالاتر از منصب شما کار می‌کنند، قصد ترک وظیفه ندارند؛ شاید آ‌ن‌ها فرزند رییس سازمان‌تان باشند و به این دلیل سازمان را ترک نمی‌کنند. تا آن‌ها سازمان را ترک نکنند یا از لحاظ شغلی ارتقا نکنند، شما نیز در وظیفه خود ثابت خواهید ماند.

او می‌افزاید: «مهم نیست که چه کسی در سازمان رشد می‌کند و چه کسی سازمان را ترک می‌کند، مهم این است که برای شما چقدر شانس رشد شغلی مهیا است. اگر زمینه رشد شغلی برای‌تان مهیا نباشد و با این وضع باید سازمان را ترک کنید، در غیر آن هیچ‌گاه رشد نخواهی کرد.»

 

۲٫ داشتن شهرت در یک کار مشخص

نشانه‌ی دومی که سوسی ولش به آن اشاره می‌کند، شهرت در یک کار مشخص است. او می‌گوید: «شاید شما به حیث یک کارمند عادی، نگهبان یا معتمد در یک سازمان کار‌تان را آغاز کرده باشید و با این نام مشهور شده باشید. در هرحالت شکست شامل حال همه می‌شود، حتا اگر مقصر شما نباشید.»

وقتی شما به یک کار مشخص مشهور شوید، دیگر زمینه رشد از شما گرفته می‌شود. در چنین شرایطی که راهی برای رشد نیافتید، باید سازمان را ترک کنید و در جای دیگری کار‌تان را با اهداف مشخص از نو شروع کنید.

 

۳٫ وقتی هیجان کاری ندارید

سوسی ‌ولش می‌گوید اگر هیچ احساس خوشایندی در مورد تولیدات و خدمات سازمان‌تان ندارید، در حقیقت این نشانه‌ی این است که سازمان را ترک کنید.

او می‌گوید: «زمان کوتاه و گران‌بها است، پس بهتر است به کاری که باور و علاقه ندارید، ۴۰ الی ۵۰ ساعت‌تان را طی یک هفته روی آن مصرف نکنید.»

او توصیه می‌کند که به جای غم و غصه، بهتر است سازمان دیگری را مطابق به معیار خود‌تان پیدا کنید و با غرور نیز یاد کنید که آنجا کار می‌کنید.

 

۴٫ وقتی قصد کارآفرینی دارید

اگر توانایی کار کردن در روز، شب، صبح، شام، روزهای رسمی یا روزهای رخصتی برای کسب‌و‌کار شخصی‌تان دارید، بهترین فرصت است تا شغل و سازمان را ترک کنید و تجارت شخصی خود را آغاز کنید.

خانم سوسی ولش در این زمینه می‌افزاید، قبل از ترک سازمان بهتر است در مورد کارآفرینی یا سازمانی را که شخصاً راه‌اندازی می‌کنید، مطمین شوید.

وی علاوه می‌کنید: «به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید رییس خود باشید و سازمان خصوصی راه‌اندازی کنید، بهتر است یک ایده ناب و عالی داشته باشید. اگر این ایده را دارید، بفرمایید، کار‌تان را آغاز کنید. در غیر آن بهتر است تا زمانی که طرح‌تان نهایی نشده، شغل‌تان را ترک نکنید.»

او تأکید می‌کند و می‌گوید: «هیچ شغلی کامل نیست، ما نیز هر‌موردی که فرصت شده در مورد ترک وظیفه فکر کرده‌ایم.» اما علاوه می‌کند: «بدون این نشانه‌ها یا دلایل محکمی که خود‌تان دارید، عجولانه در مورد ترک سازمانی تصمیم نگیرید یا حد‌اقل یکی از این نشانه‌ها را برای ترک سازمانی داشته باشید.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن