چهار فعال مدنی زن در مزار شریف به گونه مرموز کشته شده‌اند

۸صبح، مزار شریف

منابع محلی می‌گویند جسد چهار فعال مدنی زن، در یک گودال حومه‌های شهرک خالد بن ولید، از مربوطات ناحیه اول شهر مزار شریف پیدا شده است. این اجساد پس از چاشت روز پنج‌شنبه، سیزدهم عقرب، یافت شده است. در میان این قربانیان، یک فعال مدنی به نام فروزان صافی نیز شامل است.

محمدصابر باتور، شوهر فروزان صافی که خود نیز فعال مدنی است، به دلایل تهدیدات امنیتی، کشور را ترک کرده است و اکنون در ایران به سر می‌برد. او به روزنامه ۸صبح گفت که همسرش ساعت دو پس چاشت روز چهارشنبه، دوازدهم عقرب یک‌جا با سه زن جوان که فعالان مدنی بودند، در شهر مزار شریف به گونه مرموز و هدف‌مندانه تیر باران شده‌ است.

به گفته وی، همسرش ساعت دو پس از چاشت با دریافت تماس از سوی افرادی که خود را نماینده سازمان حقوق بشری معرفی کرده بودند، از منزل خارج و پس از چندین ساعت ناپدید شده بود. او گفت که ۱۰ روز پیش از این رویداد، افراد دیگری نیز فروزان صافی تماس گرفته بودند. این افراد ادعا داشتند که اعضای یک نهاد حقوق بشری هستند و به فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر کمک می‌کنند تا به گونه مخفیانه از کشور خارج شوند.

آقای باتور گفت که همسرش پس از چاشت پنج‌شنبه، سیزدهم عقرب، با اسناد تحصیلی و اسناد سفر از خانه خارج شده بود و به اعضای خانواده‌اش گفته بود که به کمک یک سازمان حقوق بشری، می‌خواهد مخفیانه اقدام رفتن به خارج از کشور را کنند.

 خانواده وی یک ساعت پس از خارج شدن فروان صافی از خانه، به وی تماس گرفته بودند، اما به تماس‌های‌شان پاسخ داده نشده بود. به گفته بسته‌گان وی، آنان سرانجام اقدام به پیدا کردند فروزان صافی کرند و جسد تیر باران شده او در در سردخانه شفاخانه مرکزی شهر مزارشریف یافتند.

بسته‌گان او می‌گویند که جسد این فعال جامعه مدنی از سوی افراد ناشناس که هیچ معلوماتی از آنان نزد مسوولان شفاخانه وجود ندارد، به شفاخانه مرکزی شهر مزارشریف منتقل شده بود. این افراد موبایل، زیورات و اسناد تحصیلی فروزان صافی را نیز با خود برده‌اند.

به گفته بسته‌گان این فعال مدنی زن، آنان برای ردیابی عاملان این رویداد به مقامات محلی طالبان مراجعه کرده‌اند، اما پاسخ مثبت دریافت نکرده‌اند. به گفته آنان، هم اکنون ده‌ها جسد ناشناخته از خانم‌های جوان در سردخانه شفاخانه مرکزی مزار شریف وجود دارد، اما بسته‌گان‌شان هنوز پیدا نشده است.

صابر باتور، شوهر فروزان صافی به روزنامه ۸صبح گفت که همسر وی در یک برنامه از قبل پلان‌شده کشته شده است. او گفت که هم اکنون شبکه‌ها سازمان‌هایی در افغانستان فعالیت می‌کنند که به دنبال شناسایی و ترور سیستماتیک فعالان مدنی و خبرنگاران هستند. او گفت که زیادتر این گونه رویدادها هم اکنون از چشم رسانه‌ها و مردم پنهان مانده است.

گفتنی است که هویت سه قربانی دیگر هنوز مشخص نشده است. مقامات محلی طالبان نیز تاکنون در مورد این رویداد و چگونه‌گی آن ابراز نظر نکرده‌اند. این رویداد در حالی رخ می‌دهد که میزان ترورهای هدف‌مند نظامیان پیشین حکومت، فعالان مدنی و خبرنگاران در نقاط مختلف کشور افزایش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا