چهار نامزد با وعده «تغییر نظام سیاسی» ثبت نام کردند

۸صبح، کابل: یک روز پیش از پایان مهلت نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، گلبدین حکمتیار، احمدولی مسعود، رحمت‌الله نبیل و محمد ابراهیم الکوزی برای تصدی کرسی ریاست جمهوری روز شنبه ۲۹ جدی به کمیسیون مستقل انتخابات رفتند و در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نام‌نویسی کردند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی را در انتخابات ریاست جمهوری، فضل‌الهادی وزین به حیث معاون اول و مفتی قاضی حفیظ‌الرحمان نقی به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند. آقای حکمتیار پس از نام‌نویسی، در سخنانی به رسانه‌ها گفت که وی خواستار تغییر اصولی نظام است و این تغییر باید با توجه به قوانین و آرای مردم انجام شود. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، نظام کنونی را ناکام خواند و افزود که باید این نظام به شیوه اصولی تغییر کند.

از سویی هم، حکمتیار گفت که طرح بدیل قانون اساسی را که پیش از این تهیه کرده بود، در صورت پیروزی، به لویه‌جرگه معرفی خواهد کرد.

آقای حکمتیار افزود، طرحی را که او تهیه کرده است به مراتب نسبت به قانون اساسی فعلی، «به لحاظ محتوایی و ادبی» بهتر است.

لحظاتی پس از آقای حکمتیار، احمدولی مسعود همراه با دسته انتخاباتی‌اش به کمیسیون مستقل انتخابات رفت و در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نام‌نویسی کرد. آقای مسعود را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو فریده مومند به حیث معاون اول و عبداللطیف نظری به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند.

دسته انتخاباتی آقای مسعود «وفاق ملی» نام دارد. رهبر دسته انتخاباتی وفاق ملی پس از ‌نام‌نویسی در سخنانی به رسانه‌ها گفت که در صورت پیروزی در انتخابات، نظام ریاستی کنونی را تغییر می‌دهد و سمت نخست‌وزیری ایجاد می‌کند.

به گفته رییس دسته انتخاباتی وفاق ملی، نظام کنونی فردمحور است و در صورتی که دسته انتخاباتی وی پیروز شود به نظام فردمحور در کشور نقطه پایان می‌گذارد.

این دسته انتخاباتی در نظر دارد تا یک نفر را به عنوان نخست‌وزیر و دو نفر دیگر را به عنوان معاونان نخست‌وزیر در روزهای آینده معرفی کند.

پس از آقای مسعود، رحمت‎الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی با اعضای تکت انتخاباتی‌اش به کمیسیون مستقل انتخابات رفت و برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرد. آقای نبیل را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو مرادعلی مراد به حیث معاون اول و مسعوده جلال به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند.

دسته انتخاباتی آقای نبیل «امنیت و عدالت» نام دارد. رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت پس از ‌نام‌نویسی در سخنانی به رسانه‌ها گفت که در صورت پیروزی در انتخابات، اصلاحات ضروری را در نظام کنونی کشور اعمال می‌کند.

آقای نبیل افزود که دسته انتخاباتی وی پس از پیروزی، «کمیسیون اصلاحات قانون اساسی» را تشکیل می‌کند تا اصلاحات لازم را در قانون اساسی از مجرای خود همین قانون اعمال کند. رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت گفت که صلاحیت‌های رییس جمهور را کاهش می‌دهد و بخشی از این صلاحیت‌ها را در زمینه‌های اجرایی، بودجه‌ و سیاست‌های کادری به معاونانش انتقال می‌دهد.

محمدابراهیم الکوزی از دیگر نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری بود که همراه با تکت انتخاباتی‌اش به کمیسیون مستقل انتخابات رفت و برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرد. آقای الکوزی را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو خدیجه غزنوی به حیث معاون اول و سیدسامع کیانی به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند. الکوزی گفت که صلح را در کشور تأمین می‌کند و به جنگ چندین ساله در کشور نقطه پایان می‌گذارد.

 بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری، روند نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، در سیزدهم ماه جدی آغاز شد و تا پایان همین ماه ادامه می‌یابد.

کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این اعلام کرده بود که فیصله این کمیسیون در مورد زمان نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نهایی است و این روند قابل تمدید نیست.

با نزدیک شدن پایان این روند، قرار است محمداشرف غنی امروز یک‌شنبه ۳۰ جدی، با امرالله صالح به عنوان معاون اول و محمدسرور دانش به عنوان معاون دوم برای نام‌نویسی به کمیسیون مستقل انتخابات برود.

در همین حال، حزب جمعیت اسلامی اعلام کرده است که این حزب و احزاب وحدت اسلامی و جنبش ملی اسلامی یک دسته واحد انتخاباتی را تشکیل داده‌‌اند و نامزد آن‌ها در انتخابات پیش رو، عبدالله عبدالله است. گفته می‌شود آقای عبدالله، عنایت‌الله بابرفرهمند و اسدالله سعادتی را به عنوان معاونان اول و دوم تکت انتخاباتی‌اش برگزیده است.

از سویی هم، انتظار می‌رود شیدامحمد ابدالی نیز روز یک‌شنبه در روز پایانی این روند در انتخابات ریاست جمهوی نام‌نویسی کند. آقای ابدالی، عبدالبصیر سالنگی را به حیث معاون اول و سیدعلی کاظمی را به عنوان معاون دوم خود برگزیده است.

پیش از این عبداللطیف پدرام، عبدالحکیم تورسن، سیدنورالله جلیلی، عنایت‌الله حفیظ، زلمی رسول، نورالحق علومی، محمدشهاب حکیمی، فرامرز تمنا و محمدحنیف اتمر به ‌عنوان نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، نام‌نویسی کرده‌اند.

این در حالی است که بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات حدود ۷۳ نفر به شمول ۲ زن بسته‌های معلوماتی را از این کمیسیون گرفته‌اند.

بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری، قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن