در پی حملات مسلحانه در زیلاند جدید چهار مهاجر افغان کشته و زخمی شدند

۸صبح، کابل: در حملات مسلحانه  بر دو مسجد در شهر کرایست‌چرج کشور زیلاند جدید، یک مهاجر افغان کشته و سه مهاجر دیگر زخم برداشته‌اند.

وحیدالله ویسی، سفیر افغانستان در استرالیا، در یک رشته توییت نوشته است که در حمله‌های مسلحانه در زیلاند جدید یک شهروند افغان جان‌باخته و سه تن دیگر زخم برداشته‌اند. او افزوده است که این رخ‌داد را از نزدیک دنبال می‌کند و وضعیت در حال تغییر است.

این حمله مسلحانه امروز جمعه، بیست‌وچهارم حوت، در هنگام اقامه نماز جمعه بر دو مسجد انجام شده است. بر اساس گزارش رسانه‌‌ها، در زمان وقوع این رویداد نزدیک به ۲۰۰ نفر برای اقامه نماز جمعه در این مسجد جمع شده بودند.

یک مهاجم مسلح ابتدا بر «مسجد النور» در شهر کرایست‌چرچ حمله کرده است و هم زمان با آن، حمله مشابه بر یک مسجد دیگر در منطقه «لینوود» انجام شده است.

گزارش‌های ابتدایی می‌رساند که در این رویداد حدود ۴۹ نمازگزار جان خود را از دست داده‌اند. بیشتر قربانیان این رویداد مهاجران هستند. پولیس زیلاند جدید اعلام کرده است که در پیوند به این روی‌داد، چهار نفر به شمول یک زن را بازداشت کرده‌اند.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر زیلاند جدید، این حمله‌ها را یک عمل «تروریستی» عنوان کرده و هم‌چنان گفته است که زیلاند جدید یکی از تاریک‌ترین روزهایش را سپری می‌کند.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای این رویداد را تقبیح کرده است. در این خبرنامه به نقل از رییس جمهور غنی آمده است: «حملات تروریستی بالای این مساجد یک‌‍بار دیگر نشان داد که تروریستان به هیچ دین و آیینی پابند نیستند و دشمن تمام بشریت می‌باشند.» آقای غنی تأکید کرده است که همه کشورهای جهان باید با پدیده «شوم تروریسم» به صورت مشترک مبارزه کنند.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، نیز در تویتی این حملات را «تروریستی» و «وحشیانه» توصیف و آن را نکوهش کرده است. رییس اجرایی افزوده است که تروریسم مذهب نمی‌شناسد. او هم‌چنان گفته است که با مردم زیلاند جدید در این غم شریک است.

دکمه بازگشت به بالا