مقامات پیشین طالبان: برای همکاری در روند صلح آماده‌ایم

عبدالاحمد حسینی

شماری از مقام‌های پیشین طالبان، روز سه‌شنبه، چهاردهم عقرب، در یک نشست خبری اعلام کردند که حاضر اند برای برقراری صلح در کشور با دولت و گروه طالبان همکاری کنند. این فرماند‌هان پیشین طالبان افزودند که اکنون مردم بیش از هر زمان ‌دیگر به صلح نیاز دارند و آن‌ها آماده‌اند برای برقراری صلح، طرحی را بسازند که تمامی مشکلات میان گروه طالبان و حکومت افغانستان حل شود.

فاروق اعظم، یک تن از مقام‌های پیشین طالبان، روز سه‌شنبه، چهاردهم عقرب، در یک نشست خبری در کابل گفت که وضعیت کنونی کشور طوری است که تمامی مردم به صلح ضرورت دارند. به سخنان او، مقام‌های پیشین این گروه آماده‌اند برای برقراری صلح، با دولت افغانستان و گروه طالبان همکاری کنند. آقای اعظم با اشاره به خواست‌های گروه طالبان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح گفت، این گروه پیش از این اعلام کرده بود که با حکومت به ‌طور مستقیم نمی‌نشیند، ولی حاضر است با ملت افغانستان گفت‌وگو کند. او تصریح کرد که این بدان معنا است که یک گروه سوم نیز وجود دارد. او خاطر‌نشان ساخت که حاضر اند کمک کنند تا مشخص شود که این گروه سوم چه کسانی‌اند و دارای چه خصوصیات می‌باشند.

از سوی دیگر سیداکبر آغا، یک تن دیگر از فرماندهان پیشین طالبان، در این نشست گفت که برای برقراری صلح، محدودیت در کار نیست، بلکه نیت، اخلاص و صداقت در کار است. او گفت که اکنون مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگر به صلح نیاز دارند و باید برای تأمین صلح در کشور یک مکانیزم جامع ساخته و براساس آن حرکت شود.

این فرمانده پیشین طالبان از عدم هم‌آهنگی و یک‌پارچه‌گی حکومت انتقاد کرد. او گفت که اکنون تیم‌های حکومتی روی تهیه لیست افراد مذاکره‌کننده به توافق نمی‌رسند و این اختلاف است که رسیدن به صلح را دشوار کرده است. او هم‌چنان طرح صلح را که حکومت برای آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی پیشنهاد کرده است، مؤثر ندانست. او گفت که مقام‌های پیشین طالبان آماده‌اند که برای برقراری صلح، طرحی را آماده کنند تا براساس آن، طرف‌های دخیل در پروسه صلح به این روند بپیوندند و مشکلات‌شان را حل‌و‌فصل کنند.

این مقام پیشین طالبان گفت: «در صورتی که مردم پشت سر روندها و شخصیت‌های صلح بایستند و با حکومت و کشورهای خارج صحبت کنند، روی روند صلح تأثیرگذار است. من فکر نمی‌کنم که طرح یک‌طرفه در مورد صلح مؤثر باشد، این طرح باید همه‌شمول باشد.»

پیش از این حکومت یک طرح هفت‌ماده‌ای برای صلح با طالبان را همه‌گانی کرد. این طرح شامل سه بخش، از جمله مذاکره با امریکا، طالبان و پاکستان، برقراری آتش‌بس یک‌ماهه برای شروع گفت‌وگوها و حکومت‌داری خوب و از بین بردن عوامل جنگ در کشور، بود. حکومت اعلام کرده بود که این طرح چکیده‌ای از طرح‌ها و برنامه‌هایی است که در پنج سال گذشته در زمینه صلح طرح شده است.

عبدالصبور فرخی، یک تن دیگر از اشتراک‌کننده‌گان در این نشست گفت که برای تأمین صلح و آغاز گفت‌وگوها، به یک مکانیزم و اجماع سیاسی نیاز است. به گفته او، برای آغاز گفت‌وگوها و برقراری صلح باید یک شورای ۷۰ نفره از سراسر کشور تشکیل شود؛ این شورا باید برای همه‌ی طرف‌های دخیل در پروسه صلح قابل قبول باشد تا بتوانند نقش میانجی‌ را بازی کنند. او گفت که این گروه باید اشخاصی باشند که در هیچ یک از جنگ‌ها دخیل نبوده باشند تا بتوانند نقش ارزنده را میان گروه طالبان و حکومت بازی کنند.

به همین ترتیب به گفته او از میان این شورا، یک گروپ ده نفری دیگر نیز تشکیل شود و نقش مذاکره‌کننده را بازی کند. آن‌ها باید گروه طالبان را قانع سازند که دست از جنگ بکشند و هم‌چنان بتوانند نظریات و دیدگاه‌های‌شان را شناسایی کنند. علاوه بر آن آقای فرخی پیشنهاد کرد که یک گروپ ۹ نفری دیگر که نقش سکرتریت را دارد، هم ایجاد شود. به گفته او، این افراد باید کسانی باشند که در حل منازعه و هم‌چنان برقراری صلح تجربه و تخصص داشته باشند تا بتوانند به تیم مذاکره‌کننده مشورت دهند.

افزون بر این، او از کشورهای مشترک‌المنافع و همسایه‌گان نیز خواست که در پروسه صلح سهم بگیرند و برای آغاز مذاکرات با گروه طالبان، پیش‌گام شوند و از این گفت‌وگوها میزبانی کنند.

هم‌زمان با این وحید مژده، آگاه امور سیاسی، در این نشست گفت، هر قدم و تلاشی که به محو خشونت و برقراری صلح بینجامد، ارزنده است. او گفت که برای آغاز مذاکرات صلح، به یک بسیج عمومی نیاز است، زیرا به گفته او شهروندان کشور اکنون در یک بحران بی‌اعتمادی به سر می‌برند، از این رو نیاز است تا به این فضای بی‌اعتمادی پایان داده شود. او هشدار داد تا زمانی‌ که بحران بی‌اعتمادی پابرجا باشد، به صلح نخواهیم رسید.  

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن