نخستین جنرال سه ستاره زن افغانستان درگذشت

۸صبح، کابل: معین وزارت صحت عامه درگذشت سهیلا صدیق، وزیر پیشین و از جنرالان پیش‌کسوت زن در کشور را تأیید کرده است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه روز جمعه، چهاردهم قوس در یادداشتی در فیس‌بوکش او را از «درخشان‌ترین چهره‌های جامعه طبی و قوای مسلح افغانستان» توصیف کرده است.

وزارت دفاع ملی نیز با نشر خبرنامه‌ای مرگ سهیلا صدیق را تأیید کرده است که در اثر بیماری صبح روز جمعه، چهاردهم قوس در شفاخانه سردار محمد داوودخان در کابل جان باخته است.

جنرال صدیق در ۲۰ حوت ۱۳۲۷ هجری خورشیدی در شهر کابل تولد شده است.

بانو صدیق آموزش دوران مکتب را در لیسه ملالی شهر کابل و آموزش‌های عالی را در رشته طب در دانشگاه کابل و انستیتوت طب دولتی نمبر (۱) مسکو فرا گرفته بود. بانو صدیق در سال ۱۳۵۴ خورشیدی به درجه دوکتورا از انستیتوت طب دولتی نمبر (۱) روسیه فارغ شده بود.

 وزارت دفاع ملی گفته است که جنرال صدیق پس از ختم تحصیلات عالی‌اش به افغانستان برگشت و در دوره محمدداوودخان در شفاخانه ۴۰۰ بستر آکادمی علوم طبی کارش را آغاز کرد.

به همین ترتیب، سهیلا صدیق در سال ۱۳۵۷ هجری خورشیدی به حیث داکتر جراحی «شف سرویس عملیات‌خانه» شفاخانه مرکزی ارتش کار را آغاز کرد.

او هم‌چنان در سال ۱۳۷۲ هجری خورشیدی به حیث سرجراح شفاخانه سردار محمد داوود خان و در سال ۱۳۷۵ هجری خورشیدی به عنوان فرمانده آکادمی علوم طبی کار کرده است.

طبق معلومات وزارت دفاع ملی، جنرال صدیق در هشتم حوت ۱۳۸۱ هجری خورشیدی به حیث وزیر صحت عامه عضو کابینه شد و در سال ۱۳۸۴ به عنوان وزیر مشاور ریاست جمهوری اسلامی افغانستان گماشته شد.

وزارت دفاع ملی گفته است که سهیلا صدیق متخصص جراحی عمومی بود برای ۴۰ سال در سخت‌ترین و‌ دشوارترین حالات در کنار مردمش ماند و به افغانستان خدمت کرد.

جنرال صدیق در عمر ۷۲ سالگی درگذشته است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن