وزارت خارجه: ایران پذیرفت که پولیس این کشور بر موتر حامل مهاجران افغانستان شلیک کرده‌ است

۸صبح، کابل: وزارت خارجه اعلام کرد که مقام‌های ولایت یزد ایران پذیرفته‌اند که نیروهای انتظامی ایران بر موتر حامل مهاجران افغان شلیک کرده‌اند.

طبق اعلام وزارت خارجه، در دیداری که عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران روز شنبه، هفدهم جوزا، با مقام‌های یزد ایران داشته است، مقام‌های ایرانی «اطمینان» داده‌اند که عاملان تیراندازی بر موتر حامل مهاجران افغان از سوی نهادهای عدلی ‌و قضایی جمهوری اسلامی ایران تحت پی‌گرد قانونی قرار خواهند گرفت.

این حادثه روز چهارشنبه در ولایت یزد ایران به وقوع پیوست. طبق معلومات وزارت خارجه، در این رویداد سه مهاجر افغان کشته شده و شماری دیگر نیز زخمی و ناپدید هستند. در ویدیویی که از صحنه‌ی این رویداد نشر شده است، اجساد سوخته سه شهروند افغانستان را نشان می‌دهد. در بخشی از این ویدیو پسر جوانی که آثار سوخته‌گی در او واضح است، از یک شهروند ایرانی که در حال فلم‌برداری از اجساد سوخته است، آب طلب می‌کند. هم‌چنان صدایی با لهجه یزدی ایرانی شنیده می‌شود که می‌گوید: «گشت دنبالش بود،‌ تیر‌اندازی کرد و رفت.»

پیش‌تر مقامات ایرانی ارتباط شلیک پولیس با آتش‌ گرفتن موتر را رد کرده بودند. اما وزارت خارجه گفته است که مقامات ایرانی در دیدار با سفیر افغانستان پذیرفته‌اند که پولیس این کشور بر موتر حاملان مهاجران افغانستان شلیک کرده است.

این وزارت تأکید کرده است که حادثه موترسوزی مهاجران افغانستان در ایران را با «دقت و جدیت» پی‌گیر است.

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران از روز گذشته به این سو با شماری از مقام‌های ایرانی در ولایت یزد دیدار داشته است.

او هم‌چنان با زخمیان و بازمانده‌گان این حادثه دیدار و از محل وقوع آن نیز دیدن کرده است.

وزارت خارجه گفته است که بعد از دست‌یابی به نتیجه نهایی و انجام ارزیابی از سوی سفارت افغانستان در تهران تدابیر برای اقدامات بعدی گرفته خواهد شد.

در پیوند به این رویداد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان با راه‌اندازی کارزاری خواهان رسیده‌گی به این موضع شده‌اند.

کاربران هشتگ «#کمی_آب_بیار_که_سوختم» و «#afghanlivesmatter» را در توییتر با ویدیویی که از صحنه آتش‌گرفتن موتر مهاجران افغان گرفته شده است، نشر و بازنشر می‌کنند.

این هشتگ بی‌ مشابهت با شعار معترضان ضدنژاد پرستی که مقام‌های ایرانی و رسانه‌های این کشور به آن به صورت گسترده پرداخته است، نیست.

«#کمی_آب_بیار_که_سوختم» از سخنان یک بازمانده حادثه موترسوزی یزد گرفته شده است.

دکمه بازگشت به بالا