برای نخستین‌بار در افغانستان، سیستم نشانه‌های جغرافیایی ساخته می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که برای نخستین‌بار سیستمی را روی کار می‌آورَد که بر اساس آن تولیدات زراعتی با «نشان افغانستان» به بازار جهان عرضه شود و کشور، مالکیت کامل تولیداتش را داشته باشد.

با روی کارآمدن این سیستم، دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند تولیدات افغانستان را به نام دیگری صادر کند‌.

این وزارت در خبرنامه‌ای روز پنج‌شنبه، ۱۹ ثور از امضای تفاهم‌نامه‌ای با سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد خبر داده و گفته است که قرار است برای نخستین‌بار در افغانستان، سیستم «نشانه‌های جغرافیایی» یا «جی‌آی» ایجاد و خصوصیات عمده‌ترین محصولات زراعتی افغانستان از قبیل زعفران، انار، جلغوزه و دیگر تولیدات در آن ثبت شوند.

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌ی این سیستم، گفت که افغانستان در گام نخست، زعفران هرات، انار قندهار و جلغوزه پکتیکا و سپس دیگر تولیدات را به نام ساحات جغرافیایی مربوط ثبت خواهد کرد. آقای درانی تاکید کرد که پروژه ایجاد سیستم «جی‌آی» طی سه سال آینده‌ تکمیل خواهد شد و می‌تواند دست‌رسی افغانستان به مارکیت‌های بین‌المللی را فراهم سازد.

در همین حال، اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت به ۸صبح گفت که در گذشته، به خاطر نبود سیستم «نشانه‌های جغرافیایی» محصولات زراعتی افغانستان به نام سایر کشورها به بازارهای جهانی عرضه می‌شد. آقای رستمی افزود که با تطبیق این سیستم، افغانستان می‌تواند محصولات زراعتی‌ را با نشان خود، به بازارهای بین‌المللی عرضه کند.

بر اساس خبرنامه‌ی وزارت زراعت، این سیستم توسط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به همکاری سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد و حمایت مالی دفتر نماینده‌گی اتحادیه‌ی اروپا در کابل و مؤسسه «جی‌آی‌زید» ایجاد می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا