سازمان ملل افغانستان را برای پنجمین سال پی‌هم مرگ‌‌بارترین کشور برای کودکان اعلام کرد

۸صبح، کابل: سازمان ملل متحد در گزارشی افغانستان را برای پنجمین سال پی‌هم در صدر مرگ‌بارترین کشورهای جهان برای کودکان قرار داده است. پس از افغانستان سوریه و یمن در جمع کشورهای مرگ‌بار برای کودکان جای‌گرفته است.

در این گزارش آمده است که سازمان ملل متحد در جریان سالی که گذشت، سه هزار و ۴۱۰ مورد رویداد خشونت‌بار را که در آن سه هزار و ۴۱۰ کودک قربانی شده‌اند، ثبت کرده است.

سازمان ملل متحد مسوولیت بیش‌تر تلفات کودکان را به «عناصر ضد دولت» نسبت داده است. طبق این گزارش، این شمار کودکان در نتیجه جنگ‌ها، انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای و حملات انتحاری قربانی شده‌اند.

یافته‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که یک هزار و ۲۳۸ کودک از سوی طالبان، ۲۴۲ کودک دیگر از سوی گروه داعش و ۵۵ کودک دیگر از سوی گروه‌های ناشناس عناصر ضد دولت در سال ۲۰۱۹ میلادی کشته شده‌اند.

هم‌چنان نیروهای دولتی و حامیان آن مسوول کشتار یک هزار و ۳۲ کودک از سوی سازمان ملل متحد عنوان شده است.

با وجودی که افغانستان هم‌چنان در صدر کشورهای مرگ‌بار برای کودکان قرار گرفته است، اما یک مسوول این نهاد گفته است که شمار تلفات کودکان در سال گذشته میلادی نسبت به سال پیش‌تر آن کاهش یافته است.

در گزارش سازمان ملل متحد افزون بر خشونت‌ها که از کودکان قربانی گرفته است، به قضایای آزار جنسی کودکان از جمله بچه‌بازی نیز اشاره شده است.

شورای امنیت ملی اعلام کرد که گزارش سازمان ملل متحد در مورد کودکان را دریافت کرده و اقدامات حفاظتی را برای کودکان روی دست می‌گیرد.

این نهاد طالبان را مسوول اصلی تلفات کودکان عنوان کرده و گفته است که این گروه با بمب‌گذاری‌ها، حملات انتحاری و استفاده از تأسیسات ملکی به عنوان سنگر، عامل اصلی «قتل عام» کودکان است.

در گزارش سازمان ملل متحد نیز گفته شده است که به رغم تلفات هزاران کودک، برخی از اقدامات دولت و نیروهای بین‌المللی برای کاهش خشونت، سبب شده است تا تلفات کودکان در جریان سال گذشته میلادی کاهش یابد.

شورای امنیت ملی نیز گفته است که برای حفاظت از غیرنظامیان و زمینه‌سازی صلح، خواهان کاهش خشونت شده است و امیدوار است که طالبان به کشتن «افغان‌ها و مسلمانان» نقطه پایان بگذارد.

گروه طالبان در مورد گزارش سازمان ملل متحد و اعلامیه شورای امنیت ملی چیزی واکنش نشان نداده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن