فوتبال اروپا و شرط‌بندی پنهانی کابلیان

هنگامی که بازی‌های فوتبال در اروپا به مرحله‌های حساس می‌رسد، در کابل به‌خصوص در کافه‌ها، هوتل‌ها، گیم‌نت‌ها و سنوکرکلپ‌ها نیز بازار شرط‌بندی داغ می‌شود. اصطلاح شرط‌بندی میان شهروندان کابل بسیار رواج دارد، شهروندان کابل به‌خاطر تأیید و تأکید یک موضوع ساده از آن استفاده می‌کنند: «شرط چند؟» اما هنگامی که شرط‌بندی روی بازی‌های فوتبال لیگ‌های اروپایی صورت گرفته باشد، این کار به‌طور پنهانی انجام می‌شود.

نعیم (نام مستعار) چندین سال است که روی بازی‌های فوتبال لیگ‌های اروپایی شرط‌بندی کرده است. او تمام مکان‌هایی که در آن‌ها شرط‌بندی می‌شود را بلد است. کسی ‌که شرط‌بندی را فراهم می‌کند یا در کافه‌ها و هوتل‌ها ساکن است و یا هم به‌طور سیار کار می‌کند. این شخص تنها یک «کتابچه» دارد که در آن، زمان بازی‌ها و نام‌های کسانی که شرط‌بندی‌ می‌کنند را می‌نویسد.

نعیم به نام «داکتر» مشهور است، دوستانش او را با این نام صدا می‌زنند. او، روزهای اولی که روی بازی‌های فوتبال شرط‌بندی می‌کرد، مبلغ شرط بندی‌اش از ۱۰۰ دالر امریکایی بالا نمی‌رفت، اما کم کم وقتی که ماهرتر می‌شود، شرط‌بندی‌اش به ۳۰- ۴۰ هزار افغانی نیز رسیده است.

در چند سال اخیر علاقه جوانان افغانستان به‌خصوص در کابل و هرات به فوتبال بیشتر شده است. اکنون در این شب‌ها نوجوانان و جوانان حتا تا نیمه‌های پس از شب در سالن‌های فوتسال سرگرم بازی هستند. در کنار این، چندی پیش فدراسیون فوتبال افغانستان و «موبی گروپ» ششمین دوره بازی‌های فوتبال لیگ برتر افغانستان را برگزار کرد که موجی از خوشحالی و امید را میان جوانان به وجود آورد.

نعیم درباره این‌که در کابل چگونه شرط‌بندی صورت می‌گیرد، گفت: «زمان همه‌ی بازی‌ها پیش از پیش معلوم است، کسانی‌که می‌خواهند شرط بزنند، فقط به شخصی که در کافه است، یا نزدش می‌رود و یا زنگ و پیام می‌دهد که ما دو نفر روی این بازی شرط بسته‌ایم. پیسه‌ها را به همین نفر می‌دهد، از ۵ هزار افغانی شروع تا یک لک دولک هم سر بازی‌های لیگ اروپا به‌خصوص زمان الکلاسیکو مردم [شرط] زده‌اند. اگر بردی پیسه‌ات را می‌گیری و اگر هم باختی به همه معلوم است که نتیجه بازی چه بوده است.»

در شهر کابل در کنار شرط‌بندی روی فوتبال به‌طور پنهانی برخی از قماربازان قمار و کمسایی نیز می‌زنند. اما نعیم درباره نوعیت شرط‌بندی‌ها روی فوتبال می‌گوید: «گاهی روی برد و باخت بازی است، گاهی روی تساوی بازی و گاهی هم روی تعداد گل.» شخصی که شرط‌بندی را فراهم می‌کند از هزار افغانی ۱۰۰ افغانی می‌گیرد.

واسع احمدی، گزارشگر بازی‌های فوتبال در یک تلویزیون محلی در شهر هرات است. او از سال ۲۰۱۴ میلادی بازی‌های فوتبال لیگ‌های اروپایی را گزارش می‌دهد. او نیز شرط‌بندی روی بازی‌های فوتبال را تأیید می‌کند.

واسع ۲۶ ساله، جوان پرشور و علاقه‌مند فوتبال است. او در شهر هرات در میان فوتبال‌دوستان چهره آشنایی است. واسع احمدی از دانشکده ژورنالیزم هرات فارغ‌التحصیل شده و چندین سال است که در بخش ورزش با رسانه‌ها همکاری دارد و صدای خوب نیز دارد.

این گزارشگر فوتبال می‌گوید که گاهی برایم پیام می‌آید که «دعا کن فلان تیم ببرد، اگر نبرد، شرط را باخت می‌دهم.» او افزود: «معمولاً فوتبال‌های مهم که خود طرفداران را وارد چالش می‌کنند، این‌ها معمولاً به‌خاطری که جذابیتش بیشتر باشد، وارد معامله می‌شوند و شرط‌بندی می‌کنند. تعدادی آگاهانه این کار را انجام می‌دهند و تعدادی به‌خاطر علاقه و شوقی که به فوتبال دارند این کار را انجام می‌دهند.»

شرط‌بندی در کابل و هرات کمی متفاوت است. در شهر هرات شرط‌بندی میان دوستان، دکان‌داران دو طرف مارکیت، دانشجویان و رفیق‌های مکتب صورت می‌گیرد. آن‌ها روی مهمانی، «پتیزا»، «ساندویج»، «انرژی»، «برگر» و پیراهن خامک‌دوزی شرط‌بندی می‌بندند.

تلویزیون‌های افغانستان بازی‌های فوتبال لیگ‌های اروپایی را به‌طور غیر قانونی پخش می‌کنند. چون خریدن یک بازی فوتبال هزینه بسیار بالایی دارد. چند سالی است که تلویزیونی به ‌نام «تری سپورت» نیز در افغانستان ایجاد شده است. این تلویزیون تنها برنامه‌های ورزشی را نشر و پخش می‌کند.

علاقه‌ جوانان افغانستان در ۱۶ سال گذشته به فوتبال بیشتر شده است. اکنون در میان جوانان کابل بیشتر تیم‌های «رئال‌مادرید» و «بارسلونا» طرف‌دار دارد. چند سال پیش، مرتضی احمدی پنج‌ساله که به «مسی کوچک» مشهور شد، به‌خاطر علاقه‌اش به فوتبال از خریطه پلاستیکی برای خود پیراهنی شبیه پیراهن مسی ساخته بود.

اما واسع احمدی، این گزارشگر فوتبال به این باور است که در هرات و کابل طرف‌داران رئال مادرید بیشتر از بارسلونا است. شاید دلیل آن این است که جوانان «کریستیانو رونالدو» را پیش‌تر از «لیونل مسی» شناخته بودند. در کنار این، دختران نیز به‌خاطر «رو کم کنی با بچه‌ها، طرف تیم‌های مورد نظرشان هستند و از آن تیم‌ها حمایت می‌کنند».

نعیم که حالا زیاد شرط نمی‌بندد، گفت: «فوتبال قابل پیش‌بینی نیست. بازی فوتبال گاهی به‌خصوص وقتی تیم مورد علاقه‌ات می‌برد، از خوشحالی اشک در چشمانت حلقه می‌زند و تحرک و شادی می‌آفریند و این لذت‌بخش است.»

 

دیدگاه are closed.