جواز صدور مواد غذایی و دارو به افغانستان؛ طالبان هم‌چنان در فهرست تحریم‌های امریکا ‌می‌مانند

وزارت خزانه‌داری امریکا برای جلوگیری از گسترش فقر و گرسنه‌گی در افغانستان، مجوز ورود دارو، تجهیزات طبی، مواد غذایی و لوازم کشاورزی را صادر کرده است. براساس اعلام وزارت خزانه‌داری امریکا، این اقدام جزو روال عادی دولت ایالات متحده برای اجازه دادن به ارایه خدمات بشردوستانه و صادرات کالا به مناطق متأثر از تحریم‌های این کشور است. امریکا اما خاطر‌نشان کرده است که تحریم‌هایش علیه طالبان و سایر نهادها و افراد تحریم شده را ادامه می‌دهد. پیش‌تر پاکستان و چین تطبیق تحریم‌ها علیه طالبان را به سود افغانستان ندانسته و از امریکا خواهان لغو تحریم‌ها و آزادسازی ذخایر ارزی بانک مرکزی کشور شده بودند. امریکا پس از سقوط کابل، ذخایر ارزی بانک مرکزی به ارزش ۹٫۴ میلیارد دالر را مسدود کرده است.

طالبان در بیست‌وچهارم اسد، کنترل کابل را به دست گرفتند و حکومت پیشین را سقوط دادند. پس از این تحولات، امریکا دارایی‌های ارزی افغانستان در این کشور را مسدود کرد. در ضمن کمک‌های جامعه جهانی و نقل‌وانتقالات پول نیز در افغانستان متوقف شد. با متوقف شدن این کمک‌ها، شهروندان کشور با مشکلات جدی اقتصادی روبه‌رو شدند. نهادهای مددرسان وضعیت حقوق بشری را نگران‌کننده توصیف کردند و از جامعه جهانی خواستار ارسال کمک‌‌های بشردوستانه به افغانستان شدند. پس از این هشدارها، وزارت خزانه‌داری امریکا روز جمعه، دوم میزان، دو مجوز عمومی را برای حمایت مداوم از کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و نیز معاملات خاص از جمله صادرات برخی از کالاهای کشاورزی، دارو و تجهیزات طبی صادر کرد.

وزارت خزانه‌داری امریکا گفته است که این تصمیم برای اجازه دادن به ارایه خدمات بشردوستانه و صادرات کالا به مناطق متأثر از تحریم‌های امریکا گرفته شده است. این وزارت تأکید کرده است که این اقدام برای حصول اطمینان از این است که تحریم‌های امریکا غیرنظامیان در افغانستان را متأثر و نیز ارسال کمک‌های بشردوستانه دولت امریکا و جامعه بین‌المللی به این کشور را محدود نمی‌کند. وزارت خزانه‌داری امریکا اما خاطر‌نشان کرده است که این کشور تحریم‌هایش علیه طالبان و کسانی‌ که در فهرست تحریم این کشور قرار دارند را لغو نمی‌کند. براساس مجوزی که از سوی این نهاد صادر شده است، معامله با طالبان و افراد تحریم شده از سوی ایالات متحده ممنوع است. آندریام گاکی، مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارت، گفته است: «تحریم‌های ما علیه طالبان، شبکه حقانی و دیگر نهادهای تحریم شده ادامه می‌یابد.»

امریکا در حالی بر ادامه تحریم بالای طالبان تأکید کرده است که پیش‌تر امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، از جامعه جهانی، به‌ویژه امریکا خواسته بود که تحریم‌هایش را لغو کند و با دولت آنان از راه تعامل پیش بیاید. متقی تصریح کرده بود که طالبان خواهان روابط خوب با جهان است. او اعمال فشار اقتصادی بر طالبان را به زیان کشورهای جامعه جهانی خوانده بود. به باور متقی، اعمال فشار اقتصادی بالای طالبان به نفع کسانی تمام می‌شود که می‌خواهند به جهان زیان برسانند.

با این‌همه، وزارت خزانه‌داری امریکا گفته که متعهد است جریان کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و فعالیت‌هایی که نیازهای اولیه انسانی را تأمین می‌کند را تسهیل کند. طبق اعلام این وزارت، نهادها و کشورهایی که قصد ارایه کمک به مردم افغانستان را دارند، باید به همکاری و هماهنگی با موسسات مالی این کشور، سازمان‌های بین‌المللی، مرکز بین‌المللی حل اختلافات سرمایه‌گذاری، گروه بانک توسعه آفریقا، بانک توسعه آسیایی، بانک بازسازی و توسعه اروپایی، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های هلال احمر و بانک توسعه اسلامی صورت بگیرد.

طبق مجوز وزارت خزانه‌داری امریکا، مواد‌ی چون کالای کشاورزی، دارو و تجهیزات طبی، قطعات و اجزای جایگزین برای تجهیزات پزشکی یا به‌روز‌رسانی نرم‌افزار برای تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، کودها و مواد تولید مثل اجاز‌ه ورود به افغانستان را دارند. در ضمن این وزارت خاطر‌نشان کرده است که هر نوع نقل‌و‌انتقال مالی به اشخاصی که در فهرست تحریم امریکا قرار دارند، ممنوع است.

امریکا در حالی مجوز ورود دارو و مواد غذایی به افغانستان را صادر کرده است که این کشور پس از پیش‌روی‌های سریع طالبان در ولایات و سقوط کابل، ذخایر بانک مرکزی کشور به ارزش ۹٫۴ میلیارد دالر را مسدود کرده است. امریکا گفته است، هر دارایی بانک مرکزی دولت افغانستان که در این کشور وجود دارد، در اختیار طالبان قرار داده نخواهد شد.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز با استناد به بیانیه مشترک بانک فدرال امریکا در نیویارک و بانک مرکزی افغانستان در ماه جون، گزارش داد که تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، به ارزش ۲۵۶ میلیارد و ۷۷۰ میلیون و ۱۰۱ هزار افغانی برابر به ۱.۳۲ میلیارد دالر شمشه (خشت) طلای افغانستان در ذخایر این بانک در امریکا نگه‌داری می‌شد. رویترز به نقل از بانک مرکزی افغانستان در جون سال ۲۰۲۱ گفته است که این بانک به ارزش ۶.۱ میلیارد دالر در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کرده که بیش‌تر این اسناد در قالب اوراق بهادار بوده است.

گفتنی است که با سقوط حکومت پیشین مشکلات اقتصادی مردم چند برابر شده است. از زمانی ‌که طالبان کنترل کابل را به دست گرفته‌اند، کمک‌های خارجی و پروژه‌های انکشافی متوقف است. طالبان نیز در فهرست تحریم امریکا قرار دارند و این امر روی زنده‌گی مردم سایه افگنده است. شماری از شهروندان در پی گسترش فقر، راه مهاجرت را در پیش‌ گرفته‌ و شماری دیگر به فروش وسایل خانه‌های‌شان روی آورده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا