به دنبال هشدار امریکا و خواست سیاسیون؛ تعیینات ارگ متوقف و مهلت گفت‌وگو تمدید شد

خلیل اسیر

وزارت خارجه امریکا برای بار دیگر از احتمال تغییر مناسبات کنونی کشورهای کمک‌کننده به افغانستان با این کشور در صورت شکست تلاش‌ها برای تشکیل ‘حکومت همه‌شمول’ در افغانستان هشدار داده است. این هشدار برای بار دیگر در حالی مطرح می‌شود که تلاش‌ها برای توافق دو کمپ سیاسی، ارگ و سپیدار، روی تشکیل ‘حکومت همه‌شمول’ در کشور تا کنون به یک نقطه امیدوارکننده نرسیده است؛ هرچند چهره‌های سیاسی میانجی بین این دو کمپ، وضعیت تلاش‌های جاری را برای رسیدن دو طرف به سازش سیاسی، خوب توصیف کرده‌اند.

آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، در توییتی گفته است که تداوم وضعیت کنونی در افغانستان برای کشورهای کمک‌کننده به این کشور قابل قبول نیست. او گفته است که ادامه کمک‌های بین‌المللی به افغانستان مستلزم تشکیل یک ‘حکومت همه‌شمول’ در این کشور است. ویلز هشدار داده است که تدوام وضعیت کنونی باعث تغییر در مناسبات کشورهای کمک‌کننده با افغانستان خواهد شد.

امریکا پیش از این یک میلیارد دالر از کمک‌هایش به افغانستان را قطع کرده است. این کشور قبلا از احتمال کاهش سایر کمک‌هایش به افغانستان و بازنگری برنامه‌های خود در این کشور نیز هشدار داده است. امریکا همزمان گفته است در صورتی کمک‌هایش به افغانستان را کاهش نخواهد داد که رهبران سیاسی این کشور روی تشکیل یک ‘حکومت همه‌شمول’ توافق کنند و اعلامیه مشترک بین دو کشور را عملی سازند. این اعلامیه که در دهم حوت پارسال صادر شد، حکومت افغانستان را به رهایی زندانیان طالبان و شروع گفت‌وگوی صلح با این گروه متعهد کرده است. اما با شروع جنجال‌های ناشی از اعلام نتیجه انتخابات و بروز اختلافات عمیق بین غنی و عبدالله، پیش‌رفت چشم‌گیری در اجرای این اعلامیه مشاهده نشده است. امریکا این وضعیت را خلاف منافع و امنیت ملی خود ارزیابی کرده است.

خوش‌بینی سیاسیون

همزمان با این هشدار امریکا، شماری از چهره‌های سیاسی کشور که سرگرم میانجی‌گری بین غنی و عبدالله اند، نسبت به نتایج احتمالی کار خود خوش‌بین هستند. حامد کرزی، عبدالرب رسول سیاف، محمدکریم خلیلی و محمدیونس قانونی روز یک‌شنبه، ۱۷ حمل، در یک اعلامیه مشترک گفتند که ‘با توجه به حالات جاری در کشور، مساعی همه‌جانبه در راستای رسیدن به تفاهم و همکاری به خوبی جریان دارد.’ آن‌ها در این اعلامیه به هدف نهایی‌سازی این تلاش‌ها و رسیدن به نتیجه مطلوب، پیشنهاد کردند تا غنی از تعیینات مقامات حکومتی برای یک زمان مقتضی صرف نظر کند و عبدالله هم میعاد رسیدن به تفاهم را تمدید کند. عبدالله برای حل جنجال‌های جاری در هفتم حمل مهلت ده روزه تعیین کرده بود. او به دنبال نشر اعلامیه مشترک کرزی، سیاف، خلیلی و قانونی، پیشنهاد آن‌ها را پذیرفت و اعلام کرد که این مهلت را برای حل جنجال‌های جاری از طریق گفت‌وگو تمدید کرده است.

یک روز پیش از صدور این اعلامیه، این چهار چهره سیاسی با عبدالله دیدار داشتند و سیاف پس از این دیدار گفت: ‘دعا کنید که گپ‌ها به طرف خیر روان است.’ موضوع این دیدار هم بحث روی حل جنجال‌های برخاسته از اعلام نتیجه انتخابات در کشور بود.

اما سپیدار پس از این دیدار به نقل از عبدالله در توییترش نوشت: ‘مردم بسیار صبر کردند. پاداش این صبر نباید ناامیدی باشد.’ به نقل از این توییت، عبدالله گفته است که او نمی‌تواند مردم را ناامید کند و این همه حوصله او فقط به خاطر نجات افغانستان بوده است. عبدالله تاکید کرده است که باید کاری کرد تا در انتخابات‌های آینده هم مردم شرکت کنند و او این کار را خواهد کرد.

غنی در جریان دست‌کم پنج روز نامزد وزیرانش را برای وزارت‌خانه‌های خارجه، مالیه و اطلاعات و فرهنگ معرفی کرده است. او در کنار تعیین شهردار کابل و والی هرات، نامزد ریاست عمومی امنیت ملی را نیز معرفی کرده است. تعیین دو معین در اداره مستقل ارگان‌های محل از دیگر اقدامات غنی در این مدت بوده است.

وحید عمر، مشاور رییس جمهور در امور ارتباطات عامه و استراتژیک، ناوقت یک‌شنبه اعلام کرد که غنی به درخواست رهبران و بزرگان سیاسی، هدایت داده است تا مقرری‌ های اعضای کابینه برای پنج روز متوقف شود. هدف از این کار فراهم شدن فرصت بیش‌تر برای انجام گفت‌وگوهای سیاسی عنوان شده است.

اما پیش از این، تعیینات اخیر ارگ با واکنش تند اطرافیان عبدالله روبه‌رو شده است. فضل‌احمد معنوی از اعضای ارشد دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله با بیان این‌که میانجی‌گری‌ها پایان می‌یابد، تاکید کرده است که معامله‌ای که در آن عزت و اقتدار جمع نباشد، صورت نمی‌گیرد. او افزوده است: ‘طرح سخیف ارگ از ریشه مردود است. بدون حضور در اقتدار و بی‌اعتبار شناختن نتیجه کودتایی، توافقی ممکن نیست.’ او هشدار داده است در صورتی که تعیینات ارگ متوقف نشود، کابینه سپیدار هم قطعا اعلام می‌شود.

این عضو ارشد دسته انتخاباتی عبدالله پیش‌تر گفته بود که ما تعهد کرده‌ایم تا آغازگر بحران، تشنج و بی‌ثباتی نباشیم و از همین رو با احتیاط گام برمی‌داریم تا به گفته او کشور آسیب نبیند. معنوی همزمان هشدار داده بود که سپیدار در برابر اعمال به گفته او فتنه‌انگیز سکوت نمی‌کند و آرام نمی‌ماند. او تاکید کرده بود که اعلان ریاست جمهوری و اجرای تحلیف شوخی نبود، بلکه لازمه آن ایجاد حکومت با همه ابعاد آن است.

این در حالی است که جناح ارگ بحث در باره انتخابات را خاتمه‌یافته می‌داند و با ابطال نتیجه انتخابات هم شدیدا مخالف است. از همین رو، غنی در طرح حکومت آینده خود برای عبدالله ریاست شورای عالی صلح و برای اعضای تیم او عضویت در کابینه با معیارهای مشخص را پیشنهاد کرده است. عبدالله که خواستار ابطال نتیجه انتخابات است و بر تغییر نظام سیاسی و ایجاد نهاد نخست‌وزیری تاکید دارد، این پیشنهاد را نپذیرفته است. به این ترتیب فاصله زیادی بین مواضع غنی و عبدالله تا کنون موجود است و اگر دو طرف انعطافی بروز ندهند، بعید است این مواضع با هم جمع شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن