به توصیه‌ی وزارت صحت عمل شود

وزارت صحت عامه از افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا خبر داده است. این وضعیت ایجاب می‌کند که حکومت ما هم مثل حکومت‌های کشورهای دیگر منطقه تدابیر جدی برای حفظ حیات شهروندان به اجرا بگذارد. مهم‌‌ترین وظیفه‌ی حکومت حراست از حق زنده‌گی شهروندان است و تمامی نهادهای دولتی حق دارند که تدابیر بسیار جدی را روی دست بگیرند. پیشنهاد ما این است که رستورانت‌ها، پارک‌ها و دیگر محل‌های تجمع هرچه زودتر باید تعطیل شود. تعطیلی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها و منع آمدوشد در هرات و کابل، اقدامی بسیار به جا بود، ولی دیده می‌شود که معلمان و استادان دانشگاه‌ها هنوز حاضری دارند. امضا کردن حاضری بازهم تجمع ایجاد می‌کند، ‌بهتر است که موضوع حاضری هم کنار گذاشته شود.

تعطیلی توزیع پاسپورت و تذکره هم اقدام ضروری بود، ولی نیاز است که بیش‌تر ادارات دولتی هم به صورت تمام‌وقت تعطیل شوند. حال حکومت رژیم جدید کار را وضع  کرده تا از تراکم بیش‌تر کارمندان در محل کار جلوگیری شود و از سوی دیگر دو شهر پرجمعیت را قرنطینه کرده، ولی به نظر می‌رسد که این تدبیر کافی نیست. حکومت نباید منتظر وضعیت حساس‌تر باشد. حکومت باید غیر از اداره‌های بسیار ضروری مثل وزارت صحت، وزارت داخله و نهادهای دیگر، تمامی ادارات را در ولایاتی که در معرض خطر اند، تعطیل کند. باید تمامی تدابیر لازم روی دست گرفته شود تا هیچ نوع تجمعی شکل نگیرد. مقام‌های محلی هم باید برگزاری هرنوع مسابقه مثل بزکشی و نظایر آن را ممنوع اعلام کنند. نشر عکس‌های مردم در یکی از ولایت‌های شمالی که برای دیدن مسابقه‌ی بزکشی گرد آمده بودند،‌ بسیار درد‌ناک بود. مقام‌های محلی باید به صورت جدی اقدام کنند و جلو هرنوع تجمع را بگیرند. اخیراً گزارش‌هایی به نشر رسید که دوشنبه‌بازار ولسوالی قره‌باغ کابل هم تعطیل نشده است. این خبر بسیار ناامید‌کننده است. مقام‌های محلی باید قاطعیت و جدیت نشان دهند.

حکومت هند شهرهای بزرگی مثل ممبای، دهلی و کلکته را تعطیل کرده است. به دولت افغانستان هم لازم است که هرنوع سفر زمینی و هوایی به هرات را منع کند. در هرات باید به مردم ابلاغ شود که از خانه‌های‌شان بیرون نشوند. در هرات باید همان تدابیری روی دست گرفته شود که دولت هند در دهلی، کلکته و ممبای روی دست گرفته است. جمعیت هلال‌ احمر، وزارت زراعت و اداره‌ی مبارزه با حوادث باید برنامه‌ای را هرچه زودتر طراحی کنند که برای شهروندان نیازمند و کارگران روزمزد در هرات در خانه‌های‌شان غذا برسانند. در هرات باید کاری صورت بگیرد که از گسترش بیش‌تر کرونا جلوگیری شود. باید تمام تدابیر لازم در هرات روی دست گرفته شود تا ویروس کرونا در هرات صاحب میزبان‌های جدید نشود. اگر ویروس صاحب میزبان جدید شود و مدت طولانی در هوا و سطح بماند،‌ به احتمال زیاد نابود می‌شود. مسوولان محلی و بلندپایه‌گان حکومت مرکزی باید توصیه‌های وزارت صحت عامه مبنی بر قرنطین شهرها را نادیده نگیرند و هرچه زودتر تدابیر جدی برای ولایات در معرض خطر روی دست بگیرند.

اگر زنده‌گی روزمره در شهرهای در معرض خطر ادامه یابد و رفت‌و‌آمد مثل روزهای عادی باشد،‌ به زودی ویروس کرونا میلیون‌ها انسان را در این دیار به میزبان خود بدل خواهد کرد. به گزارش‌ سازمان‌های جهانی در افغانستان برای هر ۱۰,۰۰۰ مریض صرف چهار تخت خواب در شفاخانه‌ها وجود دارد. واقعیت تلخ دیگر این است که حتا در همین کابل نظام درمانی و صحی کشور درست کار نمی‌کند. بسیاری از کارمندان شفاخانه‌ها حرفه‌ای نیستند و در حتا در برخی از مراکز درمانی این کارمندان قادر به تطبیق درست پیچ‌کاری نیستند، چه رسد به این‌که از انبوهی از بیماران کرونا مراقبت کنند. بنابراین باید کل انرژی نهادها صرف وقایه شود. وقایه هم در قرنطین کردن و جلوگیری از تجمعات مصداق دارد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن