پنج پایگاه نظامی امریکا در افغانستان به نیروهای امنیتی واگذار شده است

۸صبح، کابل: وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون تأیید کرد که نیروهای امریکایی از پنج پایگاه نظامی در افغانستان خارج شده‌اند و این پایگاه‌ها را به شرکای افغان خود واگذار کرده‌اند.

جاناتان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم سرطان، به مناسبت ۱۳۵ روزه‌گی امضای توافق‌نامه‌ی صلح دوحه، در بیانیه‌ای گفته است که امریکا براساس تعهداتش، شمار سربازان خود را در افغانستان به هشت هزار و ۶۰۰ تن کاهش داده است.

به گفته او، پنج پایگاهی که نیروهای امریکایی قبلاً در آن مستقر بودند، به «همکاران افغان» خود منتقل کرده‌اند.

وزارت دفاع ملی کشور تاکنون به صورت رسمی در این مورد چیزی نگفته است. هم‌چنان در بیانیه پنتاگون در مورد موقعیت این پایگاه‌ها جزییات داده نشده است.

گزارش شده است که نیروهای امریکایی از پنج پایگاه در ولایت‌های هلمند، ارزگان، پکتیا و لغمان خارج شده‌اند.

با این حال، جاناتان هافمن افزوده است که حضور نیروهایی امریکایی در افغانستان بیش‌تر به «شمار» معطوف نیست، بلکه‌ بر توانایی‌ها استوار است.

به گفته او، امریکا توانایی‌ها و قدرت لازم را برای محافظت از خود، متحدان و شریکان خود حفظ می‌کند.

جاناتان هافمن افزوده است که امریکا به مأموریت مبارزه با تروریسم و آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

سخنگوی پنتاگون می‌گوید که امریکا به اجرای تعهدات خود برای صلح پای‌بند است و همه طرف‌ها باید خشونت را کاهش دهند و مذاکرات بین‌الافغانی را به هدف رسیدن به صلح پایدار آغاز کنند.

موافقت‌نامه صلح امریکا و طالبان در دهم ماه حوت سال گذشته امضا شد که مرحله اجرایی نخست آن ۱۳۵ روز را در بر می‌گرفت، تکمیل شده است. در مرحله اول امریکا متعهد شده بود که شمار سربازان خود را در افغانستان به هشت هزار و ۶۰۰ سرباز کاهش دهند.

دکمه بازگشت به بالا