پنج نکته برای مبتلانشدن به کرونا

آرش سالم

این روزها ترس از ابتلا به ویروس کرونا یکی از نگرانی‌های اساسی بسیاری از مردم جهان شده است. با توجه به این‌که هر شخصی می‌تواند به این ویروس مبتلا شود، شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که آیا واقعاً راهی برای مبتلا نشدن به این بیماری وجود دارد یا خیر؟ اگر چه پاسخ به این سوال سخت است اما رعایت پنج نکته ذیل ریسک مبتلا شدن شما به این ویروس را به حداقل خواهد می‌رساند.

نکته اول: رعایت مسایل بهداشتی

مسایل بهداشتی ذیل را برای مبتلا نشدن به کرونا رعایت کنید:

شستن دست‌ها: دست‌ها را در طول روز مرتب با آب و صابون بشویید، سعی کنید هر بار به مدت ۲۰ ثانیه این کار را انجام دهید و یا از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکل برای پاک کردن دست‌ها استفاده کنید.

دست نزدن به صورت: با دستان نشُسته، به دهان، بینی و چشم‌های‌تان دست نزنید.

پاک نگهداری مجاری تنفسی: مجاری تنفسی (دهان و بینی) را همیشه پاک و تمیز نگه دارید.

وسایل آلوده: وسایلی چون موبایل، کیف پول، دسته پلاستیک‌های حاوی مواد خریداری شده، دستگیره‌های دروازه‌ها و وسایل نقلیه عمومی، اشیا و سطوحی که اغلب لمس می‌شوند، از جمله وسایل آلوده به شمار می‌روند که باید همواره متوجه آن‌ها باشید و پس از دست زدن به آن، دست‌های‌تان را حتماً بشویید.

تهیه غذا: چاقو و تخته‌ای که برای گوشت خام استفاده می‌کنید باید با چاقو و تخته‌ای که برای پختن غذا به کار می‌رود متفاوت باشد و بین دو مرحله، دست‌زدن به مواد غذایی خام و غذاهای پخته شده دست‌های‌تان را بشویید.

پرهیز از تماس:‌ از تماس با کسانی که مبتلا به بیماری‌اند بپرهیزید، هم‌چنین از تماس محافظت ناشده با حیوانات اهلی و وحشی پرهیز کنید. از دست دادن و بغل‌کشی نیز خودداری کنید.

استفاده از ماسک: در صورتی که از خانه خارج می‌شوید، حتماً از ماسک استفاده کنید. زمانی که ماسک شما مرطوب شد آن را حتماً عوض کنید چون ماسک مرطوب محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌باشد. در صورتی که مدت زیادی از خانه بیرون می‌مانید، حتماً ماسک اضافی با خود داشته باشید. ماسک‌های یک‌بار مصرف را در زباله‌دان‌ها بیندازید اما بعضی ماسک‌های فیلتردار قابل شست‌وشو هستند و بعد از شستن و خشک‌شدن می‌توان آن‌ها را دوباره استفاده کرد.

استفاده از دست‌کش: در صورتی که دست شما زخم است، از دست‌کش استفاده کنید. غیر از آن، باید در استفاده از دست‌کش احتیاط لازم به خرج بدهید. خیلی از افراد فکر می‌کنند زمانی که دست‌کش به دست دارند، اجازه دارند به صورت خود دست بزنند در حالی که دست‌کش نیز مانند دست، آلوده می‌شود و اگر در حالتی که دست‌کش آلوده شده، به صورت‌تان دست بزنید به بیماری مبتلا می‌شوید. اگر علاقه به پوشیدن دست‌کش دارید آن را روزانه بشویید و عوض کنید.

 

نکته دوم: بالا بردن مقاومت بدن

برای بالا بردن مقاومت بدن‌تان به این مسایل توجه کنید:

چه بخوریم: ‌نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی نقش اساسی در دفع سموم بدن دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. چای سبز به علت داشتن آنتی‌اکسیدان‌ها باعث افزایش تقویت سیستم ایمنی بدن شده و توصیه می‌شود. ویتامین‌های C, D, A, E, B از جمله ویتامین‌های مهم در تقویت سیستم ایمنی بدن هستند. ویتامین C نقش مهمی در حمایت، بازسازی و تقویت سیستم ایمنی دارد و در انواع میوه‌ها یافت می‌شود. ویتامین D نیز نقش مهمی در حفاظت از سیستم ایمنی بدن دارد که در نور آفتاب و ماهی به فراوان یافت می‌شود. ویتامین A در تخم مرغ، جگر و انواع لبنیات، میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود. زردک یکی از منابع سرشار این ویتامین است. ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در تنظیم و حفظ عمل‌کرد سیستم ایمنی بدن نقش اساسی دارد و در مغزها، چهارمغز، بادام و پسته، جوانه‌ی گندم، روغن کنجد و زیتون به فراوانی یافت می‌شود. ویتامین B نیز در ماهی،‌ شیر، گوشت، تخم مرغ، سبزیجات، مواد غذایی سبوس‌دار و میوه‌جات فراوان یافت می‌شود. کلسیم، فسفر، پتاسیم، آهن، منیزیم و روی نیز از جمله مواد معدنی مهمی هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. فیبر نقش موثری در سلامت سیستم ایمنی بدن دارد و در انواع میوه‌جات و سبزیجات یافت می‌شود. پروتین‌ها نیز که بخش قابل توجهی از انرژی بدن را تامین می‌کنند برای تقویت دستگاه ایمنی بدن بسیار مهم هستند و در انواع گیاه‌ها، لبنیات و گوشت‌ها یافت می‌شوند.

چه نخوریم: خوردن غذاهای چرب،‌ سرخ‌شده،‌غذاهای فست‌فود، شیرینی باب، غذاهای شب‌مانده، غذاهای صنعتی آماده و پرخوری کردن موجب افزایش ابتلا به بیماری می‌شود.

برنامه غذایی: تنوع، تعادل و تناسب غذایی باعث افزایش تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. سعی کنید در وعده‌های غذایی خود در طول روز از انواع میوه‌جات، سبزیجات، حبوبات،‌ گوشت‌ها، غذاهای دریایی، غله‌جات، لبنیات و میوه‌های خشک استفاده کنید. پرخوری و کم‌خوری نکنید و سر وقت غذا بخورید. کم‌خوری کردن، رژیم‌های غذایی سخت‌گرفتن و غذا نخوردن موجب کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری را بالا می‌برَد.

ورزش: یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن ورزش است که موجب کاهش استرس می‌شود و بدن را از ابتلا به انواع بیماری‌ها مانند چاقی، اضافه وزن، مرض شکر، و بیماری‌های قلبی حفظ می‌کند.

دوری از استرس: استرس مداوم و روزمره سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند و موجب ایجاد انواع بیماری‌ها در بدن می‌شود. سعی کنید در طول روز به فعالیت‌هایی بپردازید که موجب کاهش استرس شما می‌شود. گوش دادن به موسیقی، مدیتیشن، ورزش، تمرینات تنفسی،‌ باغبانی، گفت‌وگو با دوستان، مطالعه، نوشتن، نقاشی کشیدن و بسیاری روش‌های دیگر به کاهش استرس شما کمک می‌کند.

 

نکته سوم: فراهم آوردن محیط مساعد زنده‌گی

محیط استراحت: محیطی که در آن استراحت می‌کنید باید هوای معتدل و مرطوب داشته باشد. همیشه محیط اطراف‌تان را پاک و ضدعفونی کنید. نور آفتاب نیز نقش مهمی در از بین بردن ویروس‌ها و میکروب‌ها دارد و ضدعفونی‌کننده است بنا بر این زمان تابیدن آفتاب پرده‌های اتاق را کنار بزنید.

هوای خانه:‌ از تهویه مناسب برای خانه کار بگیرید، پنجره‌ها را باز و از هواکش استفاده کنید. در صورتی‌که مدت زیادی هوای خانه تهویه نشود، این هوا می‌تواند به مراتب سمی‌تر از هوای بیرون گردد. گل‌ها و گیاهان آپارتمانی نقش خوبی در پاک نگه داشتن هوای خانه ایفا می‌کنند. هم‌چنین می‌توانید از دستگاه‌های تصفیه هوا و دستگاه‌های مرطوب‌کننده هوای اتاق استفاده کنید.

 

نکته چهارم: نرفتن به بیرون

تا می‌توانید در خانه بمانید: تاکید سازمان جهانی بهداشت و تمامی حکومت‌ها در خانه ماندن است. اگر شما و یا یکی از اعضای خانواده‌تان به بیماری کووید-۱۹مبتلا شده‌اید به بیرون نروید.

خرید: هنگامی‌که به بیرون برای خرید می‌روید حتماً ماسک بزنید و از افراد دو متر فاصله بگیرید. سعی کنید در ساحات شلوغ روز به بیرون نروید.

حضور در تجمّعات:‌ تا حد الامکان از حضور در تجمّعات پرهیز کنید، چرا که در این مکان‌ها، امکان سرایت و شیوع بیماری بسیار زیادتر است.

 

نکته پنجم: پیروی از دستورهای صحی

بسیاری از کشورهای جهان تدابیر خاص‌شان برای مقابله با کرونا را دارند و این تدابیر بسته به شهری که در آن زنده‌گی می‌کنید، متفاوت است. در افغانستان حکومت از طریق وب‌سایت وزارت صحت عامه، رسانه‌های خبری صوتی و تصویری، اعلانات، نشر و تکثیر ورق‌های آگاهی و طریقه‌های گوناگون دیگر سعی در ارائه دستورالعمل‌هایش برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ دارد. بنا بر این به این دستورها گوش بدهید و از آن‌ها پیروی کنید.

دکمه بازگشت به بالا