امسال به ۱۶۷ نیروی امنیتی در «حملات خودی» تلفات وارد شده است

۸صبح، کابل: بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان یا سیگار گزارش داد که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۴۹ مورد حملات خودی در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به وقوع پیوسته است که در نتیجه آن به ۱۶۷ نیروی امنیتی تلفات وارد شده است.

سیگار در یک گزارش تازه خود نوشته است که از ماه جون تا ماه آگست سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۰ مورد حمله خودی در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به وقوع پیوسته است.

طبق یافته‌های گزارش سیگار رقم حملات خودی در صفوف نیروهای امنیتی در مقایسه با سه ماه قبل‌تر آن دو برابر شده است.

در ۳۰ حمله میان خودی که براساس گزارش سیگار از ماه جون تا آگست امسال در صفوف نیروهای امنیتی به وقوع پیوسته است، در آن به ۸۷ نیروی امنیتی تلفات وارد شده است.

طبق معلومات سیگار، شمار حملات خودی در سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته سه مورد کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۸ نیروهای امنیتی در زمان مشابه به دلیل حملات خودی ۵۶ مورد تلفات داشته است.   

یافته‌های سیگار هم‌چنان نشان می‌دهد که رقم حملات خودی در صفوف نیروهای امنیتی در سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ میلادی پنج مورد و تلفات آن ۳۰ مورد افزایش یافته است.

تاکنون وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله در مورد گزارش سیگار به صورت رسمی واکنش نشان نداده‌اند. درگیری و یا حمله خودی در صفوف نیروهای امنیتی از چالش‌های جدی به شمار می‌رود. در سال جاری در چند ولایت از جمله سرپل، ننگرهار، قندهار و غزنی مواردی از حمله خودی اتفاق افتاده است. در این حملات شماری از فرماندهان نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.  

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن