گام عملی اداره محلی؛ پنج موتر غیرقانونی کارمندان دولت در هرات ضبط شد

سیدحسن حسینی

 

 

مقام‌ها در اداره‌ی محلی هرات از طرح جدیدی برای محدود کردن استفاده از موترهای ویشی خبر می‌دهند. شورای نظامی هرات فیصله کرده که بر مبنای طرح جدید، موترهای غیرقانونی یا فرمان راسته مشهور به «ویشی» کارمندان دولتی، جمع‌آوری نه، بلکه مستقیم ضبط دولت شود. در ادامه همین طرح، روز شنبه آغاز همین هفته، پنج موتر از کارمندان اداره‌های مختلف دولتی به پارکینگ مدیریت ترافیک هرات منتقل شد تا پس از مدتی به گمرک هرات برده شده و ضبط دولت شوند.

این طرح پس از آن روی کار آمده که یک هفته از آغاز طرح استفاده محدود از موترهای ویشی در هرات می‌گذرد. همین اکنون در هفت منطقه شهر، پولیس ترافیک به موترهای غیرقانونی اجازه وارد شدن به نقاط مرکزی شهر را نمی‌دهد. بنا بر گفته‌های مسوولان محلی، تفاهم جدیدی هم بین مدیریت ترافیک و فرماندهی پولیس این ولایت شکل گرفته که بر مبنای آن، سربازان پولیس در حوزه‌های مختلف امنیتی اجازه تردد در شهر را به موترهای غیرقانونی ندهند.

 

آغاز جمع‌آوری موترهای غیرقانونی

دفتر والی هرات روز شنبه با نشر خبرنامه‌ای از آغاز عملی‌سازی طرح جدیدی برای ضبط موترهای غیرقانونی کارمندان دولتی در این ولایت سخن زد. در اعلامیه دفتر والی هرات آمده که موترهای غیرقانونی کارمندان دولتی جمع‌آوری نه، بلکه ضبط دولت شوند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به روزنامه ۸صبح می‌گوید که این طرح برای جلوگیری از تهدیدات امنیتی و نظم بخشیدن به ترافیک جاده‌ای در شهر هرات رقم خورده است. آقای فرهاد می‌گوید که برای تطبیق یک‌سان قانون، ابتدا طرح جمع‌آوری موترهای غیرقانونی از کارمندان اداره‌های دولتی آغاز شد و هم‌زمان به تمام اداره‌های دولتی ابلاغ شده است که مانع ورود موترهای غیرقانونی به محوطه کاری‌شان شوند. به گفته آقای فرهاد، هم شورای ولایتی و هم مردم با اعلان حمایت از این طرح، آن را به سود نظم بخشیدن به ترافیک شهری عنوان کرده‌اند.

با این حال اما چند روز قبل شماری از ساکنان هرات با جمع شدن مقابل دروازه دفتر والی هرات به اجرایی شدن این طرح واکنش نشان دادند. آنان از دولت خواستند که طرح بهتری در عوض محدودیت در گشت‌وگذار و جمع‌آوری موترهای ویشی ارائه و اجرا کند.

با آن که ریاست شورای ولایتی هرات با این طرح اعلان موافقت کرده است اما برخی از اعضای شورا هنوز این طرح به ضرر مردم می‌دانند.

محمدسردار بهادری، عضو شورای ولایتی هرات به این نظر است که طرح جمع‌آوری موترهای غیر قانونی از هرات کارساز نیست بلکه باید با مکانیزم‌های خاص قانونی همراه باشد. به گفته وی سرمایه‌ی خیلی از مردم به این موترها وابسته است و حالا امکان جمع‌آوری به طور یک‌سان وجود ندارد. او تصریح می‌کند که حتا معضل ناامنی در هرات هم ارتباط خاصی به گشت‌وگذار موترهای غیر قانونی و بی‌سند ندارد. به باور وی، تا کنون سند ویژه‌ای که نشان دهد در حملات تروریستی از موترهای غیرقانونی استفاده شده، وجود ندارد.

 

همراهی مردم با دولت

با وجود این‌که آمار دقیقی از شمار موترهای غیر قانونی مشهور به ویشی در هرات وجود ندارد اما مدیریت ترافیک هرات می‌گوید به طور تخمینی بین ۷۰ تا ۸۰ هزار موتر غیر قانونی در مرکز شهر و ولسوالی‌های این ولایت تردد دارد.

غلام‌سخی حسینی، مدیر ترافیک هرات به روزنامه ۸صبح می‌گوید که طبق هدایت شورای نظامی و در رأس والی این ولایت، طرح جمع‌آوری موترهای غیرقانونی از شهر هرات آغاز شده است. آقای حسینی می‌افزاید که در گام نخست، از طرف شورای نظامی به کارمندان اداره‌های دولتی تذکر داده شده است که از موترهای غیرقانونی استفاده نکنند. به گفته مدیر ترافیک هرات، روز شنبه همین هفته پنج موتر غیرقانونی که از کارمندان چند اداره مختلف دولتی بود، به پارکینگ مدیریت ترافیک منتقل شده و منتظر طی مراحل قانونی برای ضبط دولت است.

مدیر ترافیک هرات می‌گوید که از روز نخست آغاز طرح استفاده محدود موترهای غیرقانونی، شمار زیادی از شهروندان با دولت همکاری کرده‌اند. او هم‌چنان می‌گوید که همین اکنون در هفت نقطه شهر پولیس ترافیک به موترهای غیرقانونی اجازه وارد شدن به داخل شهر را نمی‌دهند. آقای حسینی می‌افزاید که بر اساس تفاهمی که بین فرماندهی پولیس و مدیریت ترافیک هرات به وجود آمده، آمران حوزه‌های امنیتی در داخل شهر هم در همین آینده نزدیک مانع گشت‌وگذار موترهای ویشی می‌شوند.

این صحبت‌ها در حالی بالا گرفته که برخی از شهروندان هراتی می‌گویند جمع‌آوری موترهای ویشی به ضرر آنان است.

یعقوب علی‌زاده، از باشنده‌گان هرات می‌گوید که مقداری پول برای خرید موتر هزینه کرده است و حالا اگر طرح دولت عملی شود، به او آسیب اقتصادی وارد می‌شود.

 

هرات نظم شهری را بازیابد

در مقابل اما برخی دیگر از شهروندان و فعالان مدنی به این باورند که طرح جمع‌آوری موترهای غیرقانونی باید با شدت هرچه بیش‌تر دوام یابد.

سیداشرف سادات، از فعالان مدنی در هرات به این نظر است که دولت باید پیش از این‌ها به موترهای غیرقانونی مشهور به «ویشی» اجازه تردد در شهر را نمی‌داد. به گفته آقای سادات، نیاز است که دولت برای نظم بخشیدن به شهر، از قوه مجری کار بگیرد. او تصریح می‌کند که در اکثر بی‌نظمی‌های ترافیک جاده‌ای، مالکان موترهای غیرقانونی دست باز دارند و بی‌نظمی شهر هرات با شمار روزافزون این موترها غیرقابل تحمل شده است.

پیش از این گفته‌هایی وجود داشت که امکان دارد برای موترهای غیرقانونی یا فرمان راسته، طرح دیگری اجرا شود که بر مبنای آن، جواز سیر سه ساله به این موترها داده شود. هنوز از چند و چون این طرح خبری در دست نیست اما ظاهراً عزم اداره محلی هرات برای جمع‌آوری موترهای غیرقانونی و نظم بخشیدن به ترافیک جاده‌ای با گذشت هر روز جزم‌تر می‌شود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن