۲۲۹ عضو داعش در اچین ننگرهار به دولت تسلیم شدند

۸صبح، کابل: وزارت دفاع ملی اعلام کرد که  ۲۲۹ عضو گروه داعش شامل ۸۲ مرد، ۵۱ زن و ۹۶ کودک در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار به نیروهای ارتش تسلیم شده‌اند.

این وزارت روز جمعه، بیست‌وچهارم عقرب با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که این افراد پنج‌شنبه‌شب گذشته در پی افزایش فشار نیروهای امنیتی در منطقه مومند ولسوالی اچین ولایت ننگرهار به دولت تسلیم شده‌اند.

طبق اعلام وزارت دفاع ملی، از نزد تسلیم شده‌ها، ۶۹ میل کلاشینکوف، پنج تفنگ‌چه، ۴۰ بمب دستی، ۱۱۰ شاجور و سه پایه مخابره به دست نیروهای ارتش افتاده است.

وزارت دفاع ملی گفته است که از دوهفته به این سو، تاکنون ۵۴۲ عضو داعش با خانواده‌های‌شان در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار به دولت تسلیم شده‌اند. این وزارت گفته است اعضای فراری گروه داعش نیز تحت تعقیب قرار دارند.

در اعلامیه وزارت دفاع ملی آمده است که با اعضای تسلیم شده  داعش که شماری زیادشان جنگ‌جویان پیشین گروه طالبان هستند، مطابق قانون‌های نافذشده تصمیم گرفته خواهد شد. این در حالی است که گروه طالبان حکومت را متهم کرده‌اند که اعضای گروه داعش را که در نبرد با طالبان در تنگنا قرار گرفته‌اند، نجات می‌دهد.

این در حالی است که چند روز پیش محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله در سفری به ننگرهار اعلام کرد که گروه داعش در افغانستان و به ویژه در ننگرهار شکست خورده است.

از ولسوالی اچین ولایت ننگرهار به عنوان مرکز گروه داعش یاد می‌شود. در سال‌های اخیر گروه داعش در ولایت ننگرهار به شکل گسترده‌ای فعال بوده است. این گروه ننگرهار را «پایتخت شاخه‌ی خراسان» خود می‌خواند.

 نیروهای امریکایی در سال ۱۳۹۶ برای نخستین‌بار یک بمب بزرگ به‌ نام «مادر بمب‌ها» را برای درهم کوبیدن لانه‌های زیرزمینی گروه داعش در اچین ننگرهار استفاده کرد. این بمب ۱۰ تن وزن داشت و گفته شد که خسارت زیادی را بر گروه داعش وارد کرده است. در نتیجه پرتاب مادر بمب‌ها نزدیک به ۹۰ جنگ‌جوی داعش کشته شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن