«شهروند افتخاری» افغانستان که در حمله امروز در ننگرهار زخم برداشته بود، جان باخت

۸صبح، کابل: تتسو ناکامورا، رییس موسسه «خدمات پزشکی صلح جاپان» که در حمله تفنگ‌داران ناشناس امروز چهارشنبه، سیزدهم قوس در ولایت ننگرهار زخم برداشته بود، جان باخت. تتسو ناکامورا شهروند جاپان بود و برای چندین سال در افغانستان فعالیت‌های بشردوستانه داشت. دولت افغانستان پیش‌تر به پاس خدمات ناکامورا به وی «شهروند افتخاری» داده بود.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، به روزنامه ۸صبح گفت که آقای ناکامورا هنگامی که قرار بود برای درمان به شفاخانه بگرام منتقل شود، به دلیل جراحت عمیق جان باخت.

حمله بر این موسسه خیریه جاپانی ساعت ۸:۰۰ صبح امروز چهارشنبه، سیزدهم قوس، در مربوطات حوزه‌ی اول امنیتی شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، اجرا شد.

طبق معلومات منابع امنیتی، در این حمله یک شهروند جاپانی کشته‌ شده است.

تتسو ناکامورا، رییس موسسه پی‌ام‌اس یا «خدمات پزشکی صلح جاپان» و یک نفر دیگر در میان زخمیان این رویداد قرار داشتند. 

شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار که پیش‌تر برای بازدید از وضعیت زخمیان به شفاخانه‌ رفته بود، در سخنانی گفت که وضعیت رییس مؤسسه جاپانی پی‌ام‌اس قناعت‌بخش است و او به زودی برای تداوی به بگرام منتقل می‌شود. اما اکنون مقام‌های محلی ننگرهار تأیید کرده‌اند که او در گذشته است.

 مؤسسه پی‌ام‌سی در بخش تطبیق برنامه‌های انکشافی در ننگرهار کار می‌کند.

چندی پیش رییس جمهور غنی به رییس این موسسه به پاس خدمت پانزده ساله‌اش، شهروندی افتخاری افغانستان را داده بود.

مسوولیت حمله بر موسسه پی‌ام‌اس را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است. گروه طالبان اعلام کرده است که در این حمله جنگ‌جویان این گروه دست ندارند.

ریاست جمهوری، ریاست اجرایی، سفارت امریکا و کمیسیون مستقل حقوق بشر این حمله را محکوم کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن