پنج روز تا مذاکرات رو در رو؛ تشدید حملات نظامی طالبان این روند را متاثر می‌سازد

هرچند بر اساس موافقت‌نامه‌ای که میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان امضا شده‌، تنها پنج روز دیگر برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی زمان باقی مانده است، گروه طالبان اما حملات نظامی‌ا‌ش را بر نیروهای نظامی کشور از سر گرفته‌ است. آمارهای نهادهای امنیتی نشان می‌دهد که در یک شبانه‌روز گذشته دست‌کم پانزده ولایت کشور شاهد نبرد خونین میان دو طرف بوده‌اند. گروه طالبان گفته‌اند که آنان بر‌اساس مفاد موافقت‌نامه امضا شده با ایالات متحده امریکا عمل می‌کنند تا سطح خشونت‌ها به صفر برسد. فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان اما هشدار می‌دهد در صورتی که حملات گروه طالبان بر نظامیان افغان توقف نکند، اجرایی شدن این موافقت‌نامه را با خطر متوجه می‌سازد.

گروه طالبان پس از هفته کاهش خشونت اعلام کردند که حملاتش را بر مواضع نیروهای امنیتی افغان از سر می‌گیرد. این گروه با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که حملاتش در مقابل نیروهای خارجی پس از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا به صفر می‌رسد، اما بالای نیروهای امنیتی افغان از سر گرفته می‌شود. براساس تازه‌ترین گزارش‌ها، گروه طالبان در یک شبانه‌روز گذشته در ۱۵ ولایت حمله کرده‌اند که در برخی موارد تلفات بر نیروهای امنیتی و دفاعی نیز وارد شده است. این حملات در ولایت‌های قندهار، هلمند، ارزگان، کندز و لوگر انجام شده است.

وزارت امور داخله با تأیید این حملات می‌گوید که گروه طالبان در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۳۰ حمله را در ۱۵ ولایت کشور انجام داده‌ و باعت کشته ‌شدن شماری از نیروهای امنیتی و غیرنظامیان شده‌ است. براساس گفته‌های نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، در این حملات چهار غیرنظامی و ۱۱ نیروی امنیتی کشته و ۱۸ تن دیگر که شامل افراد ملکی و نظامی می‌شوند، زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت امور داخله از جانب دیگر تصریح می‌کند که در نتیجه حمله متقابل نیروهای امنیتی بر گروه طالبان نیز تلفات وارد شده است. آقای رحیمی بیان داشت که در حمله متقابل نیروهای امنیتی، ۱۷ عضو گروه طالبان نیز کشته شده‌اند.

ادامه حملات طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی با واکنش تند نیروهای خارجی در افغانستان روبه‌رو شده است. این نیروها برای نخستین بار پس از امضای موافقت‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان، علیه این گروه دست به حمله هوایی زده‌اند. براساس گزارش‌ها، نیروهای امریکایی روز چهارشنبه، ۱۴ حوت،‌ نخستین حمله هوایی‌ را بالای گروه طالبان در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند اجرا کرده‌اند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند‌، درصحبت با روزنامه ۸صبح این حمله را تأیید کرد و افزود که در نتیجه آن، تلفاتی نیز به گروه طالبان وارد شده است. با این حال، وی در این مورد بیش‌تر معلومات ارایه نکرد.

از جانب دیگر، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان هشدار داده است که عدم کاهش خشونت از سوی گروه طالبان، توافق‌نامه صلح را با خطر مواجه می‌‎سازد. اسکات ملیر، فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان، با نشر یک پیام تصویری گفته است که اگر گروه طالبان سطح خشونت‌ها را کاهش ندهد، توافق‌نامه صلح شکننده بوده و این موضوع توافق‌نامه را با خطر مواجه می‌کند.

 هم‌چنان‌ فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان تأکید کرده که اگر حملات گروه طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی افغان ادامه پیدا کند، نیروهای خارجی از همتایان افغان خود حمایت می‌کنند.

از سویی هم ارگ ریاست جمهوری در واکنش به حملات گروه طالبان می‌گوید که این حملات در مغایرت صریح با نفس موافقت‌نامه صلح انجام شده است. درانی وزیری، معاون سخنگوی رییس جمهور، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که گروه طالبان خلاف موافقت‌نامه صلح، دست به حملات تهاجمی زده‌ است. او در رابطه به آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گفت که حکومت برای آوردن صلح در کشور، آماده هرنوع گفت‌وگو و مذاکره است. از جانب دیگر خانم وزیری بیان داشت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز آماده‌اند تا حملات نیروهای مخالف مسلح را دفع کنند و نسبت به آن واکنش سریع نشان دهند.

ریاست اجرایی نیز نسبت به حملات گروه طالبان واکنش نشان داده است. امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، با توجه به این‌که در حال حاضر حکومت افغانستان در مرحله حساس پروسه صلح رسیده، طرف‌های درگیر نباید دست به کارهایی بزنند که این پروسه را متاثر کند. او گفت، اکنون نیاز است تا طرف‌های درگیر حسن نیت نشان دهند و اعتماد و خوش‌بینی‌ها را بین طرفین افزایش دهند.

توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان پنج روز پیش در قطر امضا شد. قرار بود با امضای این توافق‌نامه سطح خشونت‌ها در کشور کاهش یابد، اما گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه حملات‌شان را بر مواضع نیروهای امنیتی متمرکز ساختند. براساس گفته‌های سخنگوی شورای امنیت ملی، گروه طالبان تا اکنون ۷۴ حمله را در ۲۴ ولایت اجرا کرده است.

دکمه بازگشت به بالا