فنلند و‌ سویدن سرانجام درخواست عضویت‌شان را به ناتو فرستادند

پس از روزها رأی‌زنی در پارلمان فنلند و‌ سویدن، سرانجام این دو‌ کشور درخواست‌های‌شان را برای پیوستن به سازمان‌ پیمان آتلانتیک‌ شمالی یا ناتو فرستادند.

به گزارش رویترز، این دو‌ کشور درخواست‌های‌شان را برای پیوستن به ناتو روز چهارشنبه، ۱۸‌ می، طی مراسمی به همین مناسبت به این سازمان‌ سپردند.

پارلمان‌های دو‌ کشور با رأی تأیید به عضویت در ناتو، به بی‌طرفی ۲۰۰ ساله اروپای شمالی در منازعات جهانی‌ پایان‌ دادند.

کلاوس کورهونن سفیر فنلاند در ناتو، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو و اکسل ورنهوف سفیر سویدن در ناتو در مراسمی به مناسبت درخواست سویدن و فنلند برای عضویت در بروکسل اشتراک‌ داشتند.

تصمیم برای پیوستن فنلند و‌ سویدن به ناتو در پی تهاجم روسیه به اوکراین انجام می‌شود. انتظار می‌رود کسب عضویت این دو کشور در ناتو چند هفته طول بکشد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در مراسمی که در آن سفیران سویدن و فنلند در ناتو حضور داشتند گفت: «این یک لحظه تاریخی است که باید از آن استفاده کنیم.»

او همچنین افزود: «من به گرمی از درخواست فنلند و سویدن برای پیوستن به ناتو استقبال می‌کنم. شما نزدیک‌ترین شرکای ما هستید و عضویت شما در ناتو امنیت مشترک ما را افزایش می‌دهد.»

پیش از این دبیر کل ناتو در نشستی در برلین گفته بود که پس از ارسال درخواست از سوی سویدن و فنلند، برای تضعیف روسیه و‌ پوتین به هر دو کشور سریعاً عضویت می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا