یافته‌های یک تحقیق: برنامه محو کشت خشخاش در هلمند نتیجه برعکس داده است

۸صبح، کابل: واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان گزارش تحقیقی خود را زیر نام «زون غذایی هلمند: توهم موفقیت» به تازه‌گی منتشر کرده است. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که برنامه زون غذایی هلمند که هدف آن محو کشت کوکنار بوده است، چگونه حکومت‌داری، پایداری و کنترل مواد مخدر در این ولایت را تضعیف کرده است.

در گزارش آمده است که برنامه زون غذایی هلمند موفقیت کوتاه‌مدت در امر کاهش کشت خشخاش داشته است.

یافته‌های گزارش هم‌چنان می‌رساند که این موفقیت نسبت به «ایجاد شرایطی برای وسعت بی‌پیشینه اراضی تحت کشت خشخاش بیش‌تر از قبل، نهادینه‌سازی فساد که مردم روستانشین را از مقامات دورتر می‌سازد، کمک به تشدید فرایند زراعتی که منجر به آواره‌گی حداقل نیم میلیون افراد در دهه بعدی می‌شود» کم‌رنگ بوده است.

این تحقیق به حمایت مالی اتحادیه اروپا و در چارچوب پروژه سه‌جانبه روی مدیریت منابع طبیعی در افغانستان، صورت گرفته است. گزارش به صورت کلی، چگونه‌گی توسعه زون غذایی هلمند، منشاء و طراحان برنامه و هم‌چنان بازیگران شامل در اجرای این برنامه و چالش‌های بعدی آن را توضیح می‌دهد.

طبق گزارش، زون غذایی هلمند ابتدا به عنوان یک پروژه کنترل مواد مخدر طرح شد که در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ میلادی برای حمایت از پایداری و حکومت‌داری در ولایت هلمند مورد تأیید قرار گرفته بود.

اورزلا نعمت، رییس واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان، هنگام نشر این گزارش گفته است: «این یک تحقیق به موقع است، زیرا ما به سمت تشکیل یک دولت جدید و توافق احتمالی صلح در سال آینده روان هستیم. در هر دو زمینه، مواد مخدر یک چالش اساسی است که باید رهبری آینده افغانستان با توجه به درس‌هایی که از برنامه‌های گذشته فرا گرفته شده است، به حل آن بپردازد.»

براساس گزارش، هنگامی که نیروهای دفاعی و امنیتی در سال ۲۰۱۶ کنترل بر بیش‌تر دستگاه‌های بزرگ روستایی در هلمند را از دست دادند، دهقانان با شمار بیش‌تر از پیش به کشت خشخاش بازگشتند.

در گزارش واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان براساس تخمین دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد آمده است که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۴۴ هزار هکتار زمین تحت کشت خشخاش در هلمند وجود داشت. گزارش و برآوردهای دولت ایالات متحده امریکا از کشت خشخاش در مقابل زون غذایی هلمند نیز نشان می‌دهد که کشت خشخاش در مرزها حتا بیش‌تر از زمان شروع این برنامه در سال ۲۰۰۹ بوده است.

در بخش تأثیر برنامه زون غذایی هلمند بر حکومت‎داری، واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان گزارش کرده است که تکیه مقام ولایت بر پشتی‌بانی ادارات تمویل‌کننده و هم‌چنان پی‌گیری شخص والی از ممنوعیت کشت خشخاش صرف نظر از تأثیر آن در زنده‌گی روستایی و معیشت، باعث افزایش این مفکوره در بین دهقانان شده است که والی به نفع مردم محلی کار نمی‌کند.

واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان به این ترتیب نتیجه گرفته است که زون غذایی هلمند به عنوان عامل تحریک خصومت علیه مقامات ولایتی و کاهش اهداف دولت‌سازی که توسط تمویل‌کننده‌گان به عنوان موضوع حمایتی پیشنهاد شده بود، عمل کرده است.

در گزارش آمده است: «از دغدغه‌های ویژه زون غذایی هلمند، چشم‌پوشی از گزارش‌های مکرر درباره فساد در ارتباط با توزیع گندم و کود و هم‌‎چنان حمایت از تهیه فهرست‌های تصدیق نشده قریه‌جات توسط مقامات ولسوالی‌ها و بزرگان منطقه با وجود مشکلاتی که این امر موجب آن گردید، می‌باشد.»

در گزارش واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان، چهار هزار و ۱۲۲ مصاحبه با دهقانان در جریان ۱۱سال در مناطقی از شمال و جنوب کانال بغرا انجام شده است. انجام‌دهنده‌گان تحقیق گفته‌اند، این مطالعه با انجام کار ساحه‌ای وسیع و تصاویر ماهواره‌ای با «وضاحت بلند» که پیش از اجرای برنامه زون غذایی هلمند و پس از آن گرفته شده و مصاحبه با برخی از پیش‌گامان ادارات تمویل‌کننده، صورت گرفته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن