تقلا برای بازگشت داکتران بدون مرز؛ «مادران هنوز به خدمات‌تان نیاز دارند»

سازمان داکتران بدون مرز سر‌انجام پس از شش سال، فعالیت خود را در شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی متوقف کرد. این تصمیم در پی حمله مسلحانه بر این شفاخانه در ۲۳ ثور امسال گرفته شده است. این تصمیم اما با واکنش شماری از باشنده‌گان شهر کابل مواجه شده و آنان از متوقف شدن فعالیت این سازمان ابراز نگرانی کرده‌اند. شماری از باشنده‌گان شهر کابل با راه‌اندازی کمپینی، خواستار فعالیت دوباره این سازمان شده‌اند. آن‌ها از داکتران بدون سرحد خواسته‌اند که فعالیتش برای باشنده‌گان شهر کابل را از سر گیرند، زیرا هنوز هم مادرانی که قربانی این حملات شده‌اند، به خدمات آنان نیازمند اند.

غلام‌سخی بشردوست، رییس شورای طبی ناحیه سیزدهم، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که شماری از باشنده‌گان غرب کابل با داکتران بدون سرحد جلساتی داشته‌ و از آن‌ها خواسته‌اند که فعالیت‌شان را دوباره از سر گیرند، زیرا باشنده‌گان غرب کابل به ارایه خدمات از سوی این نهاد به شدت نیاز دارند. وی تصریح کرد که به آنان‌ها وضاحت داده که تروریست‌ها مرز و قبیله نمی‌شناسند و بدون در نظر گرفتن ارزش‌های انسانی و اخلاقی حملات‌شان را انجام می‌دهند. او اما گفت که داکتران بدون سرحد زیر بار نرفته و گفته‌اند که تصمیم‌شان قطعی است و دیگر به فعالیت‌شان در این شفاخانه ادامه نمی‌دهند. داکتران بدون سرحد دلیل آغاز نکردن فعالیت‌شان را عدم هم‌کاری دولت با این نهاد این عنوان کرده‌اند. داکتران بدون سرحد گفته‌‎اند حکومت افغانستان تاهنوز روشن نساخته است که هدف حمله مهاجم مسلح چه کسی بوده است. این داکتران تصریح کرده‌اند که حکومت باید روشن کند که هدف مهاجم مسلح این نهاد بوده یا هم افراد ملکی در این شفاخانه‌.

با این هم داکتران بدون سرحد به باشنده‌گان غرب کابل وعده داده‌اند که زین پس نحوه‌ی ارایه کمک‌های‌شان را تغییر می‌دهند. به آقای بشر‌دوست داکتران بدون سرحد گفته‌اند که به جای فعالیت این نهاد در شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی، آن‌ها کمک‌های مالی فراهم می‌کنند. این کمک‌ها هرچند با استقبال باشنده‌گان غرب کابل مواجه شده، اما آن‌ها گفته‌اند که این کمک‌ها جای فعالیت این نهاد را پر ساخته نمی‌تواند. از این رو باشنده‌‎گان غرب کابل بار دیگر تأکید کرده‌‎اند که داکتران بدون مرز باید فعالیتش را در این شفاخانه از سر گیرند.

مژگان حسینی، فعال اجتماعی و فرهنگی، می‌گوید که توقف فعالیت داکتران بدون مرز در شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی در شرایطی که دولت حداقل امکانات صحی را برای صدها هزار تن در این ساحه فراهم نتوانسته، نگران‌کننده است. او گفت که این شفاخانه تا حدودی در بخش نسایی و ولادی در خدمت مردم بود و مریض‌‌داران نیز از فعالیت این نهاد راضی بودند‌. وی گفت: «در چند روز گذشته ما شاهد بودیم که یک تعداد زیاد از کاربران شبکه‌های اجتماعی برای از‌سرگیری فعالیت این شفاخانه دادخواهی کردند و این نشان می‌دهد که هنوز هم ما خیلی زیاد به کمک‌های این نهاد وابسته هستیم. حکومت مکلف است که در کنار مردم برای بازگشایی این شفاخانه اقدام فوری کند.»

فاطمه یک تن از مادران است. او می‌گوید که با وضعیت اقتصادی که مردم دارند، مراجعه به شفاخانه‌های خصوصی دشوار است. او گفت: «مردم وضعیت اقتصادی‌شان خوب نیست تا به شفاخانه‌های خصوصی مراجعه کنند. اگر به شفاخانه‌های دولتی مراجعه کنند، دور است و به دلیل راه‌بندانی که در این سمت وجود دارد، ممکن است مریض تلف شود. ما از داکتران بدون سرحد می‌خواهیم که دو‌باره به کارشان آغاز کنند و به این مردم کمک کنند.» از سوی دیگر وی تصریح کرد، در صورتی که داکتران بدون سرحد حاضر نشوند دو‌باره به فعالیت‌شان آغاز کنند، حکومت مکلف است که جای‌گزینی برای آن‌ها پیدا کند. به گفته وی وزارت صحت باید با فراهم کردن امکانات و استخدام کارمند، شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی را فعال سازد.

شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی دوباره فعال می‌شود

در همین حال وزارت صحت عامه ضمن این‌که از متوقف شدن فعالیت داکتران بدون سرحد ابراز نگرانی کرد، اما گفت که این وزارت در صدد یافتن جای‌گزینی برای این داکتران است. سعدالدین جامی، سرپرست ریاست روابط عامه وزارت صحت عامه، به روزنامه ۸صبح گفت که این وزارت در تلاش است تا خالی‌گاهی که در اثر توقف فعالیت داکتران بدون مرز ایجاد شده را پر کند. آقای جامی افزود که وزارت صحت عامه اکنون در صدد استخدام داکتر و نرس برای این شفاخانه است و ممکن است تا یک ماه دیگر فعالیت این شفاخانه از سر گرفته شود.

در بیست‌وسوم ثور سال جاری شماری از مهاجمان مسلح به شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی حمله کردند. در این حمله ۱۶ مادر، یک قابله، دو کودک هفت و هشت ساله و شش نفر دیگر کشته شدند. هرچند تاکنون مسوولیت این حمله را کسی برعهده نگرفته، اما حکومت گروه طالبان را مسوول آن می‌داند. حکومت استدلال می‌کند که گروه طالبان با ادامه خشونت، زمینه را برای فعالیت سایر گروه‌های تروریستی چون داعش فراهم کرده است.

یک ماه پس از این حمله، سازمان داکتران بدون سرحد در بیست‌وششم جوزا با نشر یک خبرنامه اعلام کردند که فعالیت‌شان در شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت‌ برچی را متوقف می‌کنند. این سازمان دلیل توقف فعالیت‌شان را معلوم نشدن انگیزه این حمله عنوان کرده‌ است.

دکمه بازگشت به بالا