مبارزه با دزد و مجرم

اقدام‌های اخیر پولیس برای بازداشت دزدان خیابانی و راه‌گیران درخور ستایش است. حضور وزیر داخله در خیابان‌های کابل برای بازداشت دزدان نشان‌دهنده‌ی عزم قاطع وزارت داخله برای مبارزه با هرم جرم کابل است. سال گذشته وزارت داخله فهرست آنانی را که در دزدی، اختطاف و فعالیت‌های مجرمانه‌ی دیگر دست داشتند، منتشر کرد. افرادی که در آن فهرست نام‌های‌شان درج است باید بازداشت شوند. آنانی که بازداشت نشده‌‌اند و فراری‌اند باید وزارت داخله در موردشان برای عموم معلومات بدهد. وظیفه‌ی اصلی و اساسی پولیس مبارزه با جرم و تامین نظم و قانون است. وزارت داخله برای جنگ ساخته نشده است. درست است که یک بخش خاص پولیس وظیفه‌ی مهار رویدادهای تروریستی را دارد، ولی وظیفه‌ی پولیس تامین نظم و قانون است. بیش‌تر دانشجویان که از طرف شام به دانشگاه می‌روند و به خانه برمی‌گردند شاکی بودند که دزدان سر راه آنان سبز می‌شوند و داروندارشان را می‌برند. کمپین مبارزه با جرم که در واکنش به قتل یک دانشجوی دانشگاه امریکایی افغانستان راه افتاد، وزارت داخله را متوجه عمق فاجعه در کابل ساخت.

انتظار عموم این است که وزیر داخله و دیگر بلندپایه‌گان این وزارت رد مبارزه با جرم را رها نکنند. این طور نباید شود که از اثر یک حادثه یا کدام اتفاق دیگر، اولویت وزارت داخله تغییر کند. وزارت داخله باید به تامین نظم و اجرای قانون ادامه بدهد و از اقدامات بعدی خودش اطلاع‌رسانی کند. وزارت داخله باید هرچه زودتر تمام دزدانی را که بازداشت کرده است، به ماموران عدلی و قضایی بسپارد. ماموران عدلی و قضایی باید هرچه زودتر دزدان خیابانی و آنانی را که متهم به طراحی و اجرای جرایم جنایی هستند به دادگاه بکشانند. مشکل عمده این است که دزدان و چپاول‌گران پس از بازداشت به دادگاه کشانده نمی‌شوند. بارها دیده شده است که پولیس دزدان را بازداشت کرده است اما به دلیل فساد در نهادهای عدلی و قضایی، دزدان بازداشت شده، راهی برای رهایی از چنگ قانون پیدا کرده‌اند. در برخی از موارد هم ماموران عدلی و قضایی مرعوب شده‌اند.

دسته‌های دزد و مجرم، ماموران عدلی و قضایی را یا تطمیع کرده‌اند و یا آنان را مرعوب ساخته‌اند. وزارت داخله و مقام‌های عدلی و قضایی باید در هم‌آهنگی با هم‌دیگر مشکل ارعاب را هم حل کنند. به هیچ دسته‌ی دزد و مجرم باید فرصت آن فراهم نشود که ماموران عدلی و قضایی را بترساند. ماموران عدلی و قضایی باید با خاطر آرام برای مجرمان و آنانی که در دسته‌های دزد و آدم‌کش عضویت دارند، پرونده درست کنند و آنان را به دادگاه بکشند. سارنوالی و محاکم هم باید بسیار جدی با پدیده‌ی جرم برخورد کنند. در سارنوالی و محاکم باید بسیار سریع به پرونده‌های متهمان به جرایم جنایی رسیده‌گی شود. این طور نباید باشد که فردی که متهم به جرایم جنایی است و مثلاً ۲۰ نفر را به چاقو زده است، سه ماه پرونده‌اش طول بکشد و در این مدت فرصت بیابد تا خودش را از چنگ قانون برهاند. سارنوالی باید روند پرونده‌سازی و دادگاهی کردن متهمان به جرایم جنایی را تا جایی که ممکن است سریع بسازد.

اگر ماموران عدلی و قضایی در مبارزه با جرم و جنایت جدی، قاطع و شجاع نباشند، احتمال سازش پولیس و دزد بالا می‌رود. وقتی پولیس ببیند که دزد توسط نهادهای عدلی و قضایی مجازات نمی‌شود، در فکر معامله با دسته‌های تبه‌کار می‌افتد. این موضوع را باید مقام‌ها و ماموران نهادهای عدلی و قضایی درک کنند. انتظار عموم از پولیس بالا است، ولی مقام‌ها و ماموران عدلی و قضایی هم باید سهم‌شان را در مبارزه با جرم و جنایت ادا کنند. وزارت داخله باید راه‌هایی را هم جست‌وجو کند که میزان همکاری پولیس و مردم را افزایش دهد. در حال حاضر مردم از دزدان می‌ترسند و به پولیس اطلاع نمی‌دهند. پولیس باید به مردم خاطر جمعی بدهد تا آنان با دل آسوده در مورد دزد و مجرم به وزارت داخله معلومات دهند.

دکمه بازگشت به بالا