با کرونا مبارزه کنیم، نه با چین

سلمان رها‌

من فعلاً در چین هستم و من‌حیث یک انسان و یک شهروند افغانستان، انتخاب کردم که در هیاهوی شیوع ویروس کرونا، از چین بیرون نشوم، بلکه در کنار دوستان چینی‌ام ایستاد شده و مبارزه کنم تا ویروس کرونا را مهار کنیم و از بین ببریم. ویروس کرونا ابتدا در شهر ووهان (Wuhan) چین شیوع کرد، کم‌و‌بیش در دیگر شهرهای چین نیز سرایت کرد و یک تعداد به این ویروس مبتلا شده‌اند. هیچ کسی و هیچ کشوری نمی‌خواهد ویروس را پیدا کند؛ کی می‌داند که در آینده کدام ویروس در کدام کشور پیدا می‌شود؟ ویروس مرز و نژاد نمی‌شناسد.

در ادامه شیوع این ویروس، برای تداوی بهتر مریضان دولت چین با سرعت تمام شفاخانه ۱۰۰۰ بستری را در مدت چند روز اعمار کرد و در اکثر شهرهای دیگر این کشور نیز شفاخانه‌ها اعمار شد و یا تحت کار است. این کشور تدابیر و اقدامات قوی به خاطر مهار این ویروس روی دست گرفته است. به دلیل پیچیده بودن این ویروس، شهر یازده میلیون نفری ووهان به خاطر کنترل وضعیتپیش‌آمده، قرنطینه شده است. دولت مواد غذایی و دیگر امکانات صحی را در این شهر روز و شب به صورت رایگان به دروازه خانه‌های مردم می‌رساند. هم‌چنان در تمام شهر‌های چین مریضان به شکل مجانی زیر تداوی قرار گرفته‌اند. مردم به مواد غذایی و هر گونه امکانات لازم دسترسی دارند و حتا قیمت مواد غذایی یک درصد هم افزایش نیافته است. با توجه به تماس‌های مکرری که هر روز با تاجران و محصلان محترم داریم، دانشگاه‌ها هر لحظه با محصلان از نزدیک در ارتباط هستند و با تمام امکانات در خدمت‌شان قرار دارند. شفاخانه‌ها، تیم‌های سیار صحی و مسوولان محلی روز و شب در خدمت مردم هستند و اوضاع را به شدت تحت کنترل دارند.

دولت چین به خاطر پیش‌گیری و کنترل از شیوع بیش‌تر ویروس کرونا، از تجمعات و رفت‌و‌آمد‌های غیر‌ضروری جلوگیری می‌کند و این به نفع همه‌ی مردم است. چین با استفاده از تمام توانش از هر گونه امکانات ممکن برای نجات جان مردم استفاده می‌کند تا جلو ویروس را بگیرد و مهارش کند. چین تنها کشورِی است که می‌تواند وضعیت به وجود آمده را خوب مدیریت و رهبری کند. هم‌چنین یگانه کشوری است که با تمام اتباع خارجی و چینایی برخورد یکسان دارد.

بعضی مطبوعات محترم شهر‌های چین را به شهرهای ارواح تشبیه کرده‌ و طوری گزارش تهیه کرده‌اند که گویا محصلان، تاجران و اتباع خارجی دچار کمبود مواد غذایی و ده‌ها مشکل دیگر هستند. مطبوعات محترم وظیفه و مسوولیت شما ایجاب می‌کند که حقایق را به مردم و کشورهای خارجی انعکاس دهید. شما چشم و گوش مردم هستید و باید در تهیه و انتشار گزارش‌های‌تان در مورد مسایل به وجود آمده کمی واقع‌بین باشید. ویروس کرونا خطرناک است، اما گزارش‌های مبالغه‌آمیز یک تعداد مطبوعات خطرناک‌تر از وجود اصل ویروس کرونا می‌باشد و نگرانی مردم را چند برابر ساخته است. رسانه‌های محترم لطفاً با چنین مسایل واقع‌گرایانه و به دور از غرض سیاسی و اقتصادی برخورد کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن