فیفا: کمیسیون شکایات باید به خاطر حل چالش‌های انتخابات وارد عمل شود

۸صبح، کابل: بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا می‌گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید از حالت «ساکن و منفعل» بیرون شده، و به صورت قاطع و فعال، با استفاده از صلاحیت‌های قانونی خود، در رابطه به حل مسایل و چالش‌های انتخابات ریاست جمهوری کشور اقدام کند.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا، به روز پنج‌شنبه، ۲۱ قوس، در یک نشست خبری در کابل با انتقاد از کارکرد مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت:« مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی محافظه‌کاری کرده و از صلاحیت‌های قانونی خویش استفاده نمی‌کنند بلکه نظاره‌گر وضعیت شده‌اند.»

به باور مسوولان در فیفا، طولانی شدن پروسه‌ی اعلام نتایج، با گذشت هر روز به جای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، پیچیده‌تر و بی‌اعتبارتر شده است.

در یک خبرنامه‌ای که از سوی فیفا نشر شده، آمده که « ادامه‌ی رویکردهای کنونی، چه از جانب کمیسیون‌های انتخاباتی و چه از سوی کاندیدان معترض، بن‌بست کنونی انتخابات را می‌تواند به بحران تمام‌عیار تبدیل کند.»

این نهاد ناظر انتخاباتی به منظور دریافت راه‌حل پیش‌نهاد کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید «تمامی آراء، به شمول اعتبار داده شده و بی‌اعتبار شده‌های آن را به تفتیش ویژه و مجدد» ببرد.

 به گفته فیفا، کاندیدان از بی‌اعتبار خواندن قبل از تفتیش، و کمیسیون از بااعتبار خواندن قبل از بررسی آرا، دست بردارند، و در حضور ناظرین ملی و بین‌المللی، باید تمامی آرای مورد منازعه، بررسی مجدد گردد.

از سویی هم فیفا از تمامی شرکای انتخاباتی به شمول مدیران انتخاباتی، کاندیدان و حامیان آنان خواست که قوانین مرتبط کشور را در تعاملات تخنیکی سیاسی و اجتماعی شان ملاک و معیار عمل قرار دهند.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا پیش‌نهاد کرد که باید تمامی آرا تفتیش ویژه شود

 به باور فیفا، «موضع‌گیری‌های زهرآلود نسبت به هم، ایجاد تشویش در اذهان عمومی، و دامن زدن به فضای بی‌اعتمادی، جدا متوقف گردد و تمامی جوانب در این مورد، با احتیاط کامل، هم در انظار عمومی و هم در سطوح داخلی، برخورد نمایند.»

مسوولان در فیفا می‌گویند که انتظار می‌رفت که جلسه مشترک کمیسیون با شرکای انتخاباتی که به تاریخ ۸ دسامبر برگزار شد، منتج به راه حل قابل قبول برای همه گردد اما به باور فیفا، این‌گونه نشد و کمیسیون نتوانست به درستی این فرصت را مدیریت کند.

این درحالی‌ست که پس از گذشت حدود سه ماه هنوزهم نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان اعلام نشده است. جنجال‌ها بر سر چگونگی سرنوشت ۳۰۰هزار رای همچنان باقی‌ست.  هرچند پیش از این خبرهای مبنی بر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات در جریان امروز پنج‌شنبه نشر شده بود اما این موضوع تا کنون به صورت رسمی تایید نشده است.  

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن