دانش‌آموزان دختر: طالبان برنامه‌ای برای بازگشایی مکاتب ندارند

با آن‌که تا پایان سال تعلیمی فقط چند روز باقی ‌مانده، مکاتب دخترانه هم‌چنان مسدود است. دانش‌آموزان دختر از ادامه این امر سخت انتقاد می‌کنند و می‌گویند که طالبان برای بازگشایی مکاتب دخترانه برنامه‌ای روی دست ندارند. این دانش‌آموزان ضمن این‌که ممانعت دختران از آموزش را خلاف ارزش‌های دینی می‌دانند، از حکومت سرپرست طالبان می‌خواهند که مانع آموزش‌ آن‌ها نشود. آنان تأکید می‌کنند که یک سال تعلیمی عقب افتاده‌اند و در سال جاری باید مکاتب‌شان به فعالیت آغاز کند. خواستیم دیدگاه حکومت سرپرست طالبان را نیز در این زمینه داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر که با سخنگویان این حکومت داشتیم، موفق نشدیم دیدگاه‌شان را در مورد بازگشایی مکاتب دخترانه بگیریم.

پس از سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن حکومت سرپرست طالبان، مکاتب دخترانه از صنف شش الی دوازدهم مسدود است. هرچند مکاتب دخترانه در برخی از ولایات از جمله بلخ، جوزجان، سمنگان، کندز و ارزگان باز شده، اما در دیگر ولایات هم‌چنان مسدود است. از ولایاتی که در آن مکاتب دخترانه باز شده، نیز گزارش‌های ضد‌و‌نقیض به نشر رسیده است. طبق معلومات در شماری از این ولایت، مکاتب دخترانه دوباره مسدود شده است. تاکنون اما منابع رسمی این موضوع را تأیید یا رد نکرده‌اند.

با این حال، بسته ماندن مکاتب دخترانه انتقادات تند دانش‌آموزان دختر و خانواده‌های‌شان را به دنبال داشته است. آنان معتقدند که طالبان طرحی برای بازگشایی مکاتب دخترانه ندارند و نمی‌خواهند زمینه آموزش آنان را فراهم کنند.

ماریا، دانش‌آموزان صنف دهم مکتب است. او می‌گوید با وجودی که طالبان بارها وعده بازگشایی مکاتب دخترانه را داده‌اند، اما تاکنون این وعده‌شان را عملی نکرده‌اند. به گفته او، سال تعلیمی رو به اتمام است و مکاتب دخترانه هنوز هم از صنف ششم تا دوازدهم به ‌روی دانش‌آموزان دختر مسدود است. او می‌گوید به ‌رغم این‌که طالبان به یونیسف تعهد کرده بودند که در جریان یک یا دو ماه مکاتب را باز می‌کنند، ولی تاکنون این تعهدشان عملی نشده است. این دانش‌آموز خاطرنشان می‌کند که به دلیل مسدود بودن مکاتب، یک سال تعلمی عقب افتاده است. او این کار را ضربه‌ای جبران‌ناپذیر برای خودش و تمامی دانش‌آموزان دختر می‌داند. با این هم ماریا ابراز امیدواری می‌کند که در سال آینده بتواند دوباره به مکتب برود و درس‌هایش را دنبال کند.

او می‌گوید: «نمی‌فهمم طالبان چرا با دختران مشکل دارند. حالا اگر به قوانین اسلامی مراجعه کنیم، هیچ جایی ذکر نشده است که طبقه اناث درس نخواند و کار نکند. ما دختران همانند پسران حق تعلیم و تحصیل داریم. امیدوارم که وزارت معارف امر بازگشایی مکاتب را بدهد. امسال خو تمام شد، حد‌اقل در سال آینده زمینه باز شدن مکاتب دخترانه را فراهم کنند.»

منیژه احمدی، دانش‌آموز صنف دوازدهم مکتب است. او نیز از باز نشدن مکاتب انتقاد می‌کند و می‌گوید که یک سال تعلیمی‌اش «هدر» رفته است. بانو احمدی بسته ماندن مکاتب دخترانه را به ضرر کل کشور می‌داند و تأکید می‌کند که با این پالیسی، کشور آینده روشنی نخواهد داشت. به باور او، با مسدود بودن مکاتب دخترانه، صدها هزار دانش‌آموز دختر خانه‌نشین شده‌اند و این می‌تواند روی پیش‌رفت یک جامعه تأثیر منفی بگذارد. او که باید سال آینده امتحان کانکور می‌داد، اکنون باید سال دیگر را نیز به مکتب برود و در صورت باز شدن مکاتب دخترانه در سال تعلیمی جدید، یک سال بعد برای سپری کردن امتحان کانکور آماده شود. این دانش‌آموز از وزارت معارف حکومت سرپرست طالبان می‌خواهد که دیگر «با تعلیم و تحصیل دختران مخالفت» نکند و بگذارد آنان علم بیاموزند.

در این مورد تلاش کردیم دیدگاه مسوولان حکومت سرپرست طالبان را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق نشدیم. پیش‌تر صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گفته بود که طالبان تعهد کرده‌اند مکاتب دخترانه را به زودترین فرصت بازگشایی ‌کنند. عمر عبدی، معاون اجرایی یونیسف، خاطرنشان کرده بود که طالبان قصد دارند طرحی را اعلام کنند که به دختران اجازه می‌دهد تا بالاتر از صنف ششم درس بخوانند. طبق‌ معلومات عبدی، این طرح می‌بایست در میان یک الی دو ماه نهایی و منتشر می‌شد. این طرح با گذشت بیش از یک ماه، اما هنوز نهایی نشده است. پیش‌ از این بلال کریمی، یکی از سخنگویان حکومت سرپرست طالبان، تأیید کرده بود که روی طرزالعمل بازگشایی مکاتب کار می‌کنند. او اما مشخص نکرده بود که این طرح چه زمانی نهایی خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا