وزیران خارجه زن ۱۶ کشور: از محرومیت آموزشی دختران افغانستان عمیقاً ناامید شده‌ایم

۸صبح، کابل: وزیران امور خارجه زن ۱۶ کشور می‌گویند که از محرومیت دختران افغانستان در دسترسی به مکتب و آموزش عمیقاً ناامید شده‌اند.

آنان روز جمعه، ۶ حمل، از طالبان خواسته‌اند که تصمیم‌شان مبنی بر منع رفتن دختران به مکاتب را لغو کنند.

وزیران امور خارجه آلبانیا، آندورا، آسترالیا، بلژیک، بوسنی، کانادا، استونی، آلمان و آیسلند گفته‌اند: «ما به عنوان زن و به عنوان وزیر امور خارجه، عمیقاً از این‌که دختران در افغانستان در بهار امسال از دسترسی به  مکتب محروم می‌شوند، ناامید و نگرانیم.»

در همین حال، وزیران امور خارجه کوزوو، مالاوی، مغولستان، نیوزلند، سویدن، تونگا و بریتانیا در بیانیه‌ مشترک، از این تصمیم طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در بیانیه‌ مشترک آنان آمده است: «این تصمیم نگران‌کننده است، زیرا ما بارها تعهدات آن‌ها [طالبان] در امر بازکردن مکاتب برای همه کودکان را شنیده‌ایم.»

آنان افزوده‌اند: «ما از طالبان می‌خواهیم که تصمیم اخیرشان را لغو کنند و به همه سطوح تحصیلی در همه ولایات کشور دسترسی برابر بدهند.»

این وزیران خارجه گفته‌اند که از نزدیک مراقب اوضاع افغانستان هستند و می‌بینند که طالبان به تضمین‌های‌شان عمل خواهند کرد.

آنان تصریح کردند: «ما آنان [طالبان] را با اعمال‌شان می‌سنجیم، نه با گفتارشان. گستره و میزان مشارکت کشورهای ما در افغانستان فراتر از کمک‌های بشردوستانه، به دستاوردهای آن‌ها در این زمینه گره خورده است.»

این وزیران خارجه تأکید کردند که دسترسی به آموزش حق انسانی هر دختر و زن است و کشورها باید از توانایی‌های‌ زنان استفاده کنند.

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقر این سازمان و پشت درهای بسته، در مورد این موضوع بحث کرده است.

گفتنی است که پیش از شروع این نشست، سفرای آلبانیا، بریتانیا، برزیل، فرانسه، گابن، ایرلند، مکزیک، ناروی، ایالات متحده و امارات متحده عربی در کنار هم ایستادند و تصمیم طالبان را محکوم کردند.

لانا نصیبه، سفیر امارات که ریاست دوره‌ی شورای امنیت را بر عهده دارد، در بیانیه‌ مشترک گفته است: «این یک شکست عمیقاً نگران‌کننده است.»

او تأکید کرده است که جهان برای به رسمیت شناختن رسمی حکومت سرپرست طالبان تمایل ندارد.

او افزوده است که آنام اقدامات و محدودیت‌های مشابهی را اعمال خواهند کرد.

نصیبه ابراز نگرانی کرده است که طالبان حقوق زنان را مانند دهه ۹۰ میلادی محدود خواهند کرد.

گفتنی است که طالبان هم‌زمان با آغاز سال تعلیمی، اعلام کردند که دختران بالاتر از صنف ششم نمی‌توانند تا تصمیم بعدی به مکتب بروند.

دکمه بازگشت به بالا