مطالعات امکان‌سنجی بزرگ‌ترین میدان هوایی کشور تکمیل و هزینه ساخت آن دو میلیارد دالر برآورد شده است

۸صبح، کابل: اداره هوانوردی ملکی اعلام کرد که سروی و مطالعات امکان‌سنجی ساخت بزرگ‌ترین میدان هوایی کشور در ولایت لوگر تکمیل شده است.

نعیم صالحی، سخنگوی این اداره روز چهارشنبه، بیست‌ودوم دلو به روزنامه ۸صبح گفت که هزینه ساخت این میدان هوایی دو میلیارد دالر برآورده شده است، اما هزینه دقیق آن پس از دیزاین مشخص خواهد شد.

صالحی گفت که هزینه ساخت این میدان هوایی از بودجه دولت تمویل خواهد شد.

به گفته او، برآورد می‌شود که بزرگ‌ترین میدان هوایی کشور در ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر تا سال ۲۰۳۵ میلادی ساخته شود.

نعیم صالحی گفت که مطالعات امکان‌سنجی این میدان هوایی از ماه ثور سال ۱۳۹۸ توسط شرکت قراردادی ایتالیایی به نام تیکنیتال آغاز شده بود که بعد از سروی، کار دیزاین آن آغاز می‌شود.

به گفته او، میدان هوایی بین‌المللی لوگر با تمام امکانات مورد نیاز ۱۵ سال دیگر ساخته شو و ظرفیت پروسس ۱۰ میلیون مسافر و ۱۰۰ هزار تُن کارگو را در سال خواهد داشت.

عبدالقیوم رحیمی، والی لوگر نیز گفته است که این میدان هوایی در منطقه سرخاب ولسوالی محمدآغه لوگر ساخته می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ملی کشور به حساب می‌آید که از نظر اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و تجارتی لوگر را در جایگاه مهمی قرار خواهد داد.

سخنگوی اداره هوانوردی ملکی نیز گفت که ساخت میدان هوایی بین‌المللی لوگر در ایجاد اتصال منطقه‌ای نقش مثبت را بازی خواهد کرد. 

دکمه بازگشت به بالا