نگرانی از تکرار یک اشتباه؛ بی‌توجهی به توصیه‌های صحی در عید بحران کرونا را تشدید می‌بخشد

حسیب بهش

فرا رسیدن دومین عید سال در اوج بحران کرونا به میزان نگرانی‌های نهادهای صحی افزوده است. مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گویند که توقع دارند شهروندان از «اشتباه عید فطر» درس گرفته و «روزهای سخت» را دوباره تکرار نکنند. آگاهان صحی نیز معتقد اند که با وجود کاهش در آمارهای مبتلایان، دیدوبازدیدها می‌تواند به آمارها ابتلا به کرونا را بیش‌تر سازد. پیش‌تر منابعی گفته‌اند که محدودیت‌های عید گذشته کابل در عید قربان نیز وضع خواهد شد تا از شیوع هرچه بیش‌تر ویروس جلوگیری شود. این در حالی است که نتیجه یک سروی وزارت صحت عامه برای تشخیص میزان شیوع ویروس کرونا قرار است در هفته جاری با رهبری دولت شریک شود. این سروی میزان ابتلای شهروندان به ویروس کرونا و برنامه‌های بعدی مبارزه با این ویروس را تعیین می‌کند. گفتنی است که بر اساس گراف وزارت صحت عامه، بیش‌ترین آمارهای ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان در جریان دو هفته پس از تجلیل عید فطر ثبت شده است.

وزارت صحت عامه از شهروندان می‌خواهد که به خطرهای برخاسته از ویروس کرونا توجه کرده و اشتباه عید گذشته را تکرار نکنند. محمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه روز پنج‌شنبه، دوم اسد در یک نشست خبری گفت که هر چند میزان ابتلا به ویروس کرونا کاهش یافته، اما تجربه عید گذشته نشان می‌دهد که بی‌توجهی شهروندان و دیدوبازدیدهای عیدی می‌تواند احتمال افزایش آمارها را بیش‌تر سازد. وی از شهروندان خواست که برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، توصیه‌های صحی را در نظر گرفته و فاصله‌گیری اجتماعی را نیز مراعات کنند. این در حالی است که وزارت حج و اوقات نیز از مردم خواسته که به توصیه‌های صحی پابند مانده و جان‌های‌شان را به خطر نیندازند.

هم‌زمان با این، وزارت صحت عامه قرار است نتیجه یک سروی را در هفته روان به رهبری دولت ارایه کند. بر اساس این سروی، قرار است سطح آمارهای افرادی که ویروس کرونا را پشت سر گذاشته‌اند، مشخص شود. وحید مجروح، معین وزارت صحت عامه روز جمعه، سوم اسد به روزنامه ۸صبح گفت که برنامه‌ها و سنجش آسیب‌پذیری‌ها وابسته به این سروی است. هر چند وی در مورد نتیجه این سروی معلومات نداد، اما گفت که در صورت پایین بودن سطح ابتلا، احتمال مبتلا شدن کتله‌ای شهروندان به ویروس کرونا خواهد داشت و در غیر آن، آسیب‌پذیری‌ها کاهش می‌یابد. با این حال، وی تصریح کرد که احتمال یک دوره درازمدت ابتلای سطح پایین به ویروس کرونا وجود دارد، زیرا به باور آقای مجروح، روند ابتلای شهرنشینان در مقایسه با باشنده‌گان ولایت‌ها بیش‌تر بوده و این ویروس به این سطح در ولسوالی‌ها پراکنده نشده است.

با این حال، معین وزارت صحت عامه تصریح کرد که شهروندان به خطر دیدوبازدیدهای عید توجه کنند، زیرا به گفته وی، ابتلای جمعی می‌تواند کارهای سکتور صحت را هم‌مانند عید فطر گذشته به چالش بکشد. پیش‌تر، وزارت صحت عامه گفته است که بر اساس آمارهای روزانه این وزارت، میزان ابتلا به ویروس کرونا در کشور کاهش یافته، اما هم‌چنان بر عملی کردن توصیه‌های صحی تاکید است. آگاهان صحی هر چند کاهش در ابتلای شهروندان به ویروس کرونا را تایید کرده، اما می‌گویند که احتمال افزایش آمارهای مبتلایان پس از روزهای عید هنوز مطرح بحث است. نسیم سبا، استاد دانشگاه و آگاه طبی به روزنامه ۸صبح گفت که سیر ابتلا به ویروس کرونا در شرایط کنونی شکل ثابت گرفته و همین‌گونه ادامه می‌یابد. وی افزود که با توجه به دیدوبازدیدهای روزهای عید، احتمال دارد که آمار افزایش یابد، اما تصریح کرد که این آمارها در مقایسه با عید گذشته کم‌تر خواهد بود.

آقای صبا هم‌چنان افزود که با توجه به شکسته شدن قرنطین در کشور و عملی نشدن فاصله‌گیری اجتماعی و توصیه‌های صحی، احتمال اوج‌گیری دوباره ویروس کرونا متصور نیست، زیرا به باور وی، اوج‌گیری آمارها زمانی می‌تواند مطرح شود که شهروندان قرنطین را مراعات کرده و به یک‌باره آن را بشکنند. این آگاه صحی در ادامه سروی وزارت صحت عامه را به چالش کشید. به گفته نسیم صبا، نتیجه سروی وزارت صحت عامه مشخص شده، اما جزییات کامل آن هنوز در اختیار آگاهان صحی قرار نگرفته است. وی افزود که بر اساس سروی وزارت صحت عامه، ۴۰ درصد شهریان کابل به ویروس کرونا مصاب شده‌اند، اما به گفته او، این سروی به شکلی نبوده است که بتواند معافیت را در سطح کابل تعیین کند و برخی مواقع حتا نتایج در آن نادرست می‌باشد. نسیم صبا تصریح کرد که وزارت صحت عامه در حال حاضر توانایی مالی و بشری یک سروی جامع را ندارد و پیش از این نیز به پیشنهاد آگاهان مبنی بر استفاده از آگاهان کلینیکی در این روند، پاسخ مثبت نداده است.

این در حالی است که به باور وزارت صحت عامه، سیر ابتلا به ویروس کرونا شکل نزولی گرفته، اما هنوز اوج بحران پایان نیافته است. پیش‌تر منابعی به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که قرار است محدودیت‌های گشت‌وگذار برای بار دوم در عید قربان نیز به اجرا گذاشته شود. حکومت اما تاکنون این مورد را به گونه رسمی تایید نکرده‌ است. وزارت در حالی نگرانی‌هایش را همه‌گانی می‌کند که به جز نهادهای تحصیلی، همه اصناف از جمله هتل‌ها کارشان را آغاز کرده‌اند. بر اساس معلومات وزارت صحت عامه که روز گذشته همه‌گانی شد، تاکنون بیش از ۳۵ هزار و ۹۹۸ تن به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که از این میان، یک هزار و ۲۲۵ تن جان باخته و ۲۴ هزار و ۵۷۳ تن دیگر بهبود یافته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا