فایق: مردم افغانستان نباید قربانی غرامت حملات ۱۱ سپتامبر شوند

۸صبح، کابل: نصیراحمد فایق، سرپرست نماینده‏گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد می‎گوید که قربانیان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر شایسته دریافت غرامتند، اما مردم افغانستان نباید در این قضیه قربانی شوند.

فایق روز دوشنبه، ۲۵ اپریل، در دادگاه ناحیه جنوبی ایالت نیویارک برای حفاظت از ۳٫۵ میلیارد دالر دارایی‎ افغانستان که مورد دعوای شماری از خانواده‏های قربانیان رویداد یازدهم سپتامبر است، این گفته‎ها را مطرح کرد.

در این دادگاه سرپرست نماینده‏گی دایمی افغانستان در سازمان ملل می‏گوید که این پول‏ها دارایی و ملکیت مردم افغانستان است و هیچ شهروند افغانستان در حملات یازدهم سپتامبر دخیل نبوده و هیچ نوع مسوولیت اخلاقی و یا قانونی متوجه شهروندان این کشور نیست.

این دفاعیه زمانی ارایه می‏شود که قرار است دادگاه عالی امریکا در مورد سرنوشت ۳.۵ میلیارد دالری که مورد اقامه دعوای برخی از خانواده‎های قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر برای پرداخت جبران خسارت قرار دارد، تصمیم بگیرد.

در ماه فبروری ۲۰۲۲ حکومت جو بایدن طی صدور حکمی ۳.۵ میلیارد دالر را از مجموع ۷ میلیارد دالر مورد دعوا به نفع مردم افغانستان جدا کرد و باقی ۳.۵ میلیارد دالر دیگر را منوط به تصمیم دادگاه گذاشت.

دکمه بازگشت به بالا