فرید حمیدی: دادستانی کل به سیگار پاسخ‌گو نیست

۸صبح، کابل: سیگار یا اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان چندی پیش در گزارشی دادستانی کل کشور را یک اداره‌ی ناکام در راستای مبارزه با فساد اداری معرفی کرد. اکنون آقای فرید حمیدی، دادستان کل افغانستان گزارش سیگار را ناقص می‌داند و می‌گوید دادستانی کل افغانستان در سایه‌ی قانون اساسی افغانستان کار می‌کند و نشر گزارش‌های ناقص در مورد این اداره، به آن‌ها حتا انرژی بیشتر می‌دهد تا با فساد مبارزه کنند.

اقای حمیدی که روز شنبه (۲۰ اسد) در نشست دادستان‌های مبارزه با خشونت در برابر زنان و رسیدگی به تخلفات کودکان در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «چندی قبل گزارشی نشر شد. ما به این گزارش‌ها جواب‌گو نیستیم. این گزارش پوپولیستی و نادرست است.» آقای حمیدی افزود: «این گزارش نادرست انرژی ما را بیشتر می‌سازد و ما قاطع‌تر از پیش برای مبارزه با فساد حرکت می‌کنیم.»

دادستان کل همچنان از موجودیت کودکان زیر سن در صفوف نیروهای مخالف دولت خبر داد و در خطاب به این گروه‌ها، گفت: «اطفال برای استفاده به مقاصد نظامی‌ و سیاسی نیستند و نباید از آن‌ها به حیث ابزار و وسایل به مقاصد نظامی‌ و سیاسی استفاده شود.»

این در حالی‌ است که چندی پیش جان سبکو، سرمفتش ویژه‌ی ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی فاش کرده بود که از نظر کشورهای کمک‌کننده به دولت افغانستان، این کشور در امر مبارزه با فساد اداری، بی‌قانون و ضعیف است و عملکرد ناقص دارد.

آقای سپکو گفته ‌است که شمار زیادی از قضایای فساد اداری در این کشور به دلیل نبود اراده‌ی سیاسی، رسیدگی نمی‌شود.

سیگار به گونه‌ی مشخص از رییس دادستان کل افغانستان یاد کرده و گفته است که او در کار به دادگاه کشانیدن افراد با نفوذ و زورمندی که دوسیه فساد دارند، عملکرد ضعیفی داشته است.

دکمه بازگشت به بالا