قتل فرهاد و بستن شاهراه؛ ماجرا از چه قرار است؟

شایق قاسمی

پس از آن‌که روز شنبه، ۱۵ جوزا، فرهاد ۲۲ ساله در منطقه مناره ولسوالی جبل‌السراج ولایت پروان از سوی نور‌محمد سکندر، مشاور شورای عالی مصالحه ملی، به قتل رسید، خانواده و اقارب این پسر صبح روز یک‌شنبه با حمل جسد او به چهارراه ولسوالی جبل‌السراج، شاهراه کابل ـ شمال را به رسم اعتراض بستند و خواهان بازداشت آقای سکندر شدند. مسوولان محلی هر‌چند برای فروکش کردن خشم مردم خانه نور سکندر را محاصره و شماری از افراد او را بازداشت کردند، اما معترضان بر بازداشت شخص نورمحمد سکندر تاکید کرده و به اعتراضات‌شان ادامه دادند.

پس از آن‌که اعتراض شکل گرفت، شاهراه برای ۲۴ ساعت به روی تردد موتر‌‌های خرد و کلان بسته شد، هر‌چند گزارشگر ۸صبح می‌گوید که استثنا‌هایی وجود داشت و به مریضان و شماری از مسافران که مشکلات جدی داشتند، اجازه تردد داده شد.

حادثه چگونه اتفاق افتاد و جنجال از کجا آغاز شد؟

سمندرخان، پدر فرهاد، که می‌گوید پسرش از سوی نور‌محمد سکندر به قتل رسیده، به روزنامه ۸صبح گفت این دومین پسرش است که توسط نور سکندر و حلقات وابسته به او کشته می‌شود. به گفته او، در تازه‌ترین مورد، نور سکندر پسر جوان وی را در محضر عام و بدون هیچ گناهی به قتل رسانده است. او افزود: «پسرم فرهاد با جمعی از رفقا و هم‌سن‌و‌سال‌هایش در کوچه می‌باشند. در همین دقایق نور سکندر با محافظانش به ساحه می‌رسند و پسرم را صدا می‌زند که باز تو در کوچه و سرک مناره چه کار می‌کنی. وقتی پسرم با مشاور شورای عالی مصالحه مشاجره می‌کند و در مقابلش ایستاد می‌شود، به محافظانش صدا می‌زند که بزنیدش، اما محافظان او فیر نمی‌کنند. بعد خود نور سکندر دست به سلاح بادیگارد‌های خود برده و با فیر چند مرمی پسر جوانم را به شهادت می‌رساند».

نور‌محمد سکندر، مشاور شورای عالی مصالحه ملی، اما می‌گوید که این پسر جوان قصد ترور وی را داشت و پس از تیر‌اندازی از سوی محافظانش از پا در‌آمده است.

معترضان به قتل فرهاد شاهراه کابل – شمال را برای یک شبانه‌روز گذشته بستند

محمدهاشر رووفی، ولسوال جبل‌السراج، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح در پاسخ به این سوال که آیا این قتل از سوی خود نور سکندر صورت گرفته یا از سوی محافظانش، می‌گوید که ادعای خانواده به شمول مادر و پدر این پسر جوان بالای شخص نور سکندر است، اما در مورد این‌که آیا چنین ادعایی واقعیت دارد یا خیر، پولیس تحقیقات خود را آغاز کرده است. به گفته وی نیروهای پولیس برای بازداشت نور سکندر اقدام کردند، اما موفق به بازداشت او نشدند؛ ولی چند تن به شمول محافظان آقای نور سکندر را از خانه‌اش هنگام بازرسی بازداشت کرده‌اند.

ولسوال جبل‌السراج گفت: «پولیس در تعقیب است و چه امروز و چه فردا نور سکندر را بازداشت خواهد کرد؛ چون علیه این فرمانده جهادی و مشاور شورای عالی مصالحه ملی ادعای مستقیم وجود دارد».

دشواری‌های مسافران گیر‌مانده

سمندر‌خان، پدر مقتول، می‌گوید برای بررسی قتل پسر جوان دیگرش که چندی پیش به قتل رسیده بود، دروازه همه نهاد‌های دولتی به شمول نهاد‌های امنیتی را زده است و چندین عریضه در نهاد‌های عدلی و قضایی دارد، اما کسی به فریادش نرسیده و پاسخ قناعت‌بخشی ارایه نکرده است. او می‌افزاید که به همین دلیل جز مسدود کردن راه، چاره‌ای برایش نمانده تا دولت به خواست‌هایش توجه کند.

او به روزنامه ۸صبح ‌می‌گوید که درد مسافران گیرمانده در مسیر را درک می‌کند، اما برای او از دست دادن پسرش درد بزرگی است که هیچ مرهمی ندارد.

در حالی که مسافران یک‌شنبه‌شب پس از مسدود شدن راه حرف‌ها و مشکلات زیادی را مطرح کردند و گفتند که در این مسیر خانمی ولادت کرده و دو تن دیگر جان داده‌اند، اما سمندر که معترضان را رهبری می‌کرد، این ادعاها را رد می‌کند و می‌گوید که آن‌ها به بسیاری از مسافران به ویژه بزرگ‌سالان، مریض‌داران و کسانی که جنازه حمل می‌کردند، اجازه داده است تا از راه‌بندان عبور کنند.

محمد‌هاشر رووفی، ولسوال جبل‌السراج، نیز می‌گوید که در این تظاهرات به کسی آسیب جانی و مالی نرسیده است.

اقدامات بی‌نتیجه مقام‌های محلی

فضل‌الدین عیار، والی پروان، به روزنامه ۸صبح گفت که مردم هیچ دلیلی برای مسدود کردن راه ندارند، چون پولیس این ولایت اقدام و چند تن از افراد نور‌محمد سکندر، مشاور شورای عالی مصالحه ملی را بازداشت کرده است. به گفته وی، این‌که نور سکندر در این قضیه دست دارد یا نه، پولیس باید تحقیقات خود را انجام دهد تا روشن شود که اصل موضوع از چه قرار است.

والی پروان گفت: «پولیس رفت خانه نور سکندر را بررسی کرد و می‌خواست بازداشتش کند، اما تنها چند میل سلاح به دست نیروهای ما افتاد، اما نور سکندر در خانه‌هایش واقع در جبل‌السراج حضور نداشت».

از سوی دیگر ولسوال جبل‌السراج‌، فرمانده پولیس پروان، آمر امنیت و رییس امنیت ملی پروان، با شماری از نماینده‌گان مردم در پارلمان، برای فروکش کردن خشم مردم به ولسوالی جبل‌السراج رفتند، اما تظاهرات‌کننده‌گان هم‌چنان بر خواست‌شان مبنی بر بازداشت نور سکندر تاکید کردند و تلاش‌های این مقام‌ها بی‌نتیجه ماند.

به گزارش خبرنگار روزنامه ۸صبح، شب‌هنگام انبوهی از مسافران که در دو طرف تظاهرات گیر مانده بودند، با سرنوشت نا‌معلومی روبه‌رو بودند و انتظار باز شدن راه را می‌کشیدند. این وضعیت تا صبح ادامه یافت. صبح وقتی خبر رسید که پولیس برای بازداشت نور سکندر اقدام کرده است، خشم معترضان فروکش کرد و آن‌ها با توجه به خواست مسوولان و اقدام نیروهای پولیس، راه را باز کردند.

قضایای مشابه

مردم و باشنده‌گان پروان می‌گویند که مسدود کردن راه در پی قتل‌های هدف‌مند در جبل‌السراج، تازه‌گی ندارد و این چندمین بار است که باشنده‌گان این ولسوالی در واکنش به کشته شدن افراد دست به تظاهرات زده و شاهراه را به روی مردم و مسافران مسدود می‌کنند.

این اعتراضات و مسدود شدن شاهراه کابل ـ شمال همواره برای مسافران درد‌سر‌ساز بوده و آن‌ها بار سنگین تمام این اعتراضات را تحمل کرده‌اند.

آیا نیروهای امنیتی قادر به بازداشت نور سکندر شدند؟

یک منبع معتبر امنیتی در ولایت پروان به روزنامه ۸صبح می‌‌گوید که محمد‌اشرف غنی، رییس جمهور کشور، پس از گسترش مشکلات در شاهراه کابل ـ شمال دستور بازداشت سریع نور‌محمد سکندر، مشاور شورای عالی مصالحه ملی را صادر کرد. منابع دیگر اما می‌گویند که نیروهای امنیتی پروان نه قادر به بازداشت نور سکندر هستند و نه هم توانستند او را بازداشت کنند، بلکه تنها برای نمایش کارهایی را انجام دادند.

چالش‌ها و نگرانی‌ها از وضیعت امنیتی پروان تا کشته شدن غیرنظامیان از سوی مقام‌های دولتی، گروه طالبان و افراد مسلح غیر‌مسوول در این ولایت، همواره سبب نگرانی باشنده‌گان این ولایت شده است. اخیراً منابع مسوول گزارش داده‌اند که حداقل طی یک ماه گذشته ۴۰ تن از نیروهای دولتی و غیر‌دولتی در نتیجه رویداد‌های ضد امنیت و خشونت‌ها کشته شده‌اند.

با این‌همه شهروندان و فعالان مدنی در پروان تاکید بر بازداشت گروه‌های مسلح غیر‌مسوول دارند و از مسوولان نهاد‌های امنیتی در این ولایت می‌خواهند که در تطبیق قانون بی‌طرفانه عمل کنند.

دکمه بازگشت به بالا