وداع مسی؛ آینده دشوار بارسلونا و لالیگا

امیررضا حمزه‌ای

برای هر فردی، دوران محدود برای درخشش وجود دارد و همه یک روز پایانی خواهند داشت و دوران آن‌ها به سر می‌رسد. برای افسانه‌ای شدن پایان‌تان باید در اوج خداحافظی کنید؛ اما همه‌ افسانه‌ها شبیه هم نیستند. بماند به یادگار از پنجم آگست ۲۰۲۱؛ پس از قریب به دو دهه، آن‌چه که دیر یا زود اتفاق می‌افتاد، رقم خورد و با اعلام سایت رسمی باشگاه، لیونل مسی از بارسلونا جدا شد؛ خبر شوکه‌کننده‌ای که جهان فوتبال را ساعت‌ها تحت تأثیر قرار داد. شاید این جدایی، ثمره‌ و نتیجه پنج سال مدیریت غلط بارتومئو در بارسلونا بود. او با سوءمدیریت خود و اقداماتی از جمله اعطای حقوق نجومی به بازیکنان تیم، از جمله شخص مسی و خریدهای نامعقول و گران‌قیمت، کشتی کاتالان‌ها را از نظر اقتصادی به گل نشاند و امروز، نتیجه‌ آن را می‌بینیم. بارسلونا بنا بر مشکلات مالی و موانع اقتصادی لالیگا، قادر به حفظ اسطور‌ه‌ خود نیست و باید وداع غافل‌گیرانه‌ای با او داشته باشد.

افت بارسلونا برای مدتی دور از انتظار نیست. بارسلونا در حال حاضر، تیمی متشکل از بازیکنانی اغلب معمولی و کادر فنی‌ای با دانش متوسط به شمار می‌رود و با این شرایط، کاتالان‌ها دیگر حتا از بازیکنی که روند بازی را تغییر دهد و قابل اتکا باشد، سود نخواهند برد. مسی از لحاظ فنی، بزرگ‌ترین وزنه‌ بارسا بود و در غیاب او، بدون شک کاتالان‌ها چالش سختی با وفق پیدا کردن با شرایط خواهند داشت.

دیر یا زود مسی از بارسلونا جدا می‌شد؛ اما در شرایط فعلی که بارسلونا غرق در مشکلات مالی است و نمی‌تواند برای جانشینی او اقدامی کند و هم‌چنین در فرایند پوست‌اندازی و تغییر نسل به سر می‌برد، این جدایی زیان‌آور خواهد بود. با این حال، هواداران بارسا باید چشم به آینده داشته باشند و به این امید که وابسته‌گی تیم‌شان به مسی به مرور از بین می‌رود، با خلای فوق‌ستاره‌ای که سال‌ها با او خاطره داشته‌اند، کنار بیایند. البته باید گفت که درصد زیادی از پیراهن‌های تیم اول بارسلونا به لطف مسی به فروش می‌رسید و اکنون بارسا از این نگاه نیز زیان می‌کند.

نکته بسیار مهم این است که خروج مسی، نه تنها بارسلونا، بلکه تمامی لالیگا را تحت تأثیر قرار خواهد داد. بر کسی پوشیده نیست که مسی یک برند و نقطه‌ عطف از لحاظ مالی به شمار می‌رود‌. فوق‌ستاره آرژانتینی از آخرین نقاط عطف لالیگا در حال حاضر بود. در شرایطی که لالیگا در افت به سر می‌برد و قوانین مالیاتی و سوءمدیریت گسترده، باشگاه‌های اسپانیایی را تحت تأثیر قرار داده‌ است، ستاره‌هایی نظیر رونالدو، مسی و راموس از آخرین نقاط عطف این لیگ به شمار می‌رفتند؛ افرادی که پول‌ساز و تبلیغاتی هستند و با سطح فنی و بار تبلیغاتی خود، به لالیگا مساعدت می‌رساندند.

می‌بینیم که باشگاه‌هایی مانند رئال مادرید و بارسلونا در شرایط مالی وخیمی دست‌و‌پا می‌زنند و تیمی نظیر والنسیا اخیراً ورشکسته‌گی را تجربه کرده است. مدیریت غلط خاویر تباس در واقع لیگی که روزی در صدر لیگ‌های اروپایی قرار داشت را به ورطه نابودی کشانده و اکنون با سنگ‌اندازی بر سر مسیر تمدید قرارداد مسی، لالیگا را از همیشه به سقوط نزدیک‌تر کرده است. در حال حاضر، لیگ برتر، سری‌ آ و حتا بوندسلیگا و لیگ یک فرانسه در مقایسه با لالیگا، شانس بیش‌تری برای جذب حامیان مالی و کسب حق پرداخت تلویزیونی دارند؛ زیرا لیگ اسپانیا طی چهار سال اخیر به حد کافی ضعیف شد و ستاره‌های درجه‌یک، از جمله نیمار و رونالدو از این لیگ خارج شدند.

باورنکردنی ا‌ست. حتا در خود کاتالونیا نمی‌خواهند این جدایی را باور کنند؛ اما همه‌چیز تمام شده است‌. پس از ۱۸ سال حضور و تاریخ‌سازی، کسب بیش از ۳۰ جام و عناوین مختلف، به ثمر رساندن بیش از ۶۰۰ گل و نشستن بر صدر فهرست برترین گلزنان تاریخ بارسلونا و لالیگا، او دیگر در لباس آبی‌اناری در نیوکمپ هنرنمایی نخواهد کرد و هواداران بارسا، دیگر قادر نخواهند بود که هر هفته برای دیدن بازی بهترین‌شان صبر کنند.

در هر صورت، هواداران چه بخواهند چه نخواهند، او را از صمیم قلب دوست دارند و حال پادشاه، تاجش را زمین گذاشت تا شاید سالیان درازی طول بکشد تا چنین عمل‌کرد خیره‌کننده‌ای را از بازیکنی در یک باشگاه ببینیم. خداحافظی محتملش، غیرمنتظره و در شأن خودش نبود. مدیریت، نتایج یا هرچیزی که ما از آن بی‌خبریم، دست به دست هم دادند تا مسی، این‌گونه و با کدورت عده‌ای، از بارسلونا برود.

گرچه شایعاتی مبنی بر عدم صحت خبر خروج مسی و فشار گذاشتن بارسلونا روی خاویر تباس منتشر شده بود؛ اما با صحبت‌های خوان لاپورتا، رییس باشگاه بارسلونا، خروج تلخ لئو یقینی شد. باید پذیرفت که این کار اگر در حال حاضر نه، دیر یا زود رخ می‌داد. اکنون آن‌چه مهم است، چالش بارسلونا برای ادامه کار در غیاب مسی است که آن‌ها را در یک پیچ تاریخی و یکی از مهم‌ترین مقاطع تاریخ باشگاه قرار می‌دهد‌. هم‌چنان آزمونی است برای لالیگایی که دست‌کم در دو سال اخیر قافیه را در سطح اروپا به لیگ برتر انگلیس باخته است.

دکمه بازگشت به بالا