فرامرز تمنا از محمداشرف غنی اعلام حمایت کرد

۸صبح، کابل: فرامرز تمنا، رییس دسته‌ی انتخاباتی «تدبیر و توسعه» از دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به ریاست محمداشرف غنی، پس از دو ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت کرد.

فرامرز تمنا که در جریان کارزارهای انتخاباتی، دست‌کم دوبار محمداشرف غنی را به مناظره دعوت کرده بود، اکنون با انتشار اعلامیه‌ای مشترک با دسته انتخاباتی دولت‌ساز، گفته است که «تدبیر و توسعه» دعوتِ «دولت‌ساز» مبنی بر همکاری و اعلام حمایت از این دسته انتخاباتی را پذیرفته و «مشارکتش را با رهبری این تیم جهت دست‌یابی به افغانستان امن و توسعه‌یافته اعلام می‌کند».

این اعلامیه از سوی دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» و «تدبیر و توسعه» به صورت مشترک به نشر رسیده است.

در اعلامیه تصریح شده است که تجربه سیاست‌ورزی دهه‌های گذشته نشان می‌دهد که باید همه شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی در روند توسعه و پیش‌رفت، نقش بازی کنند و «هیچ عزم و اراده‌ای برای انکشاف کشور باید نادیده گرفته نشود.»

رهبری دسته‌های انتخاباتی «دولت‌ساز» و «تدبیر و توسعه» در اعلامیه مشترک‌شان، این دو دسته انتخاباتی را «برنامه‌محور» توصیف کرده و گفته‌اند که برای دست‌یابی به یک افغانستان شکوفا، امن و توسعه‌‌یافته که همه شهروندان آن دست‌رسی برابر و همیشه‌گی به رفاه، آزادی و آگاهی داشته باشند، تلاش می‌کنند و بر همین مبنا نیز ائتلاف کرد‌ه‌اند.

«دولت‌ساز» و «تدبیر و توسعه» از «دست‌اندرکاران انتخاباتی» خواسته‌اند تا «به روند و فیصله‌های قانونی» احترام بگذارند و اصول و لوایح انتخاباتی را رعایت کنند.

از جانب دیگر، این دو دسته انتخاباتی نسبت به اعلام نشدن، نتایج انتخابات مطابق تقویم از قبل تعیین شده، ابراز تأسف کرده‌اند و آن را به ضرر کشور خوانده‌اند.

در اعلامیه آمده است: «تاخیر اعلام نتایج و هم‌چنان ایجاد هر نوع بحران به زیان کشور تمام شده و آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی آن را شهروندان کشور متحمل می‌شوند.»

این دو دسته انتخاباتی از کمیسیون مستقل انتخابات نیز خواسته‌اند که نتایج انتخابات را در روشنی قانون و هرچه زودتر اعلام کند.

این در حالی است که روند بازشماری آرا که اعلام نتایج انتخابات به تکمیل شدن آن مشروط شده، در هفت ولایت متوقف است. هم‌چنان در نزدیک به ۱۴ ولایت حرکت‌های اعتراضی و تظاهرات علیه آن‌چه «تقلب سازمان یافته» در انتخابات خوانده شده، شکل گرفته است. این مظاهره‌ها از سوی دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله سازمان‌دهی شده است.

دکمه بازگشت به بالا