جنگ دنباله‌دار فراه

فراه، ولایتی در غرب افغانستان این روزها درگیر نبردهای خونین با طالبان است. طالبان در روزهای آخر هفته‌ی گذشته با دو حمله‌ی گسترده به بخش‌های مختلف این ولایت، تلفات سنگینی بر نیروهای نظامی و افراد ملکی وارد کردند. به گفته‌ی منابع محلی در هر دو حمله دست‌ کم ۳۰ نیروی نظامی افغانستان کشته شدند. عبدالبصیر سالنگی، والی فراه میزان تلفات طالبان را ۳۰۰ تن خواند و وزارت دفاع کشور به رقم ۱۹۸ تن اکتفا کرد. همچنان گزارش شد که بیش از ۷۰ زخمی از نیروهای نظامی و مردم ملکی به شفاخانه‌ مرکزی فراه منتقل شده است.

حمله‌ی اول طالبان روز سه شنبه (۲۴ ثور) رخ داد. در این حمله جنگجویان طالبان به راحتی توانستند وارد مرکز شهر شوند. بنا بر شواهد، آنان در گام نخست متوجه پایگاه‌ها و اداره‌های نظامی شهر شده و در تلاش به دست آوردن کنترول ریاست امنیت ملی، فرماندهی پولیس، زندان مرکزی و برخی حوزه‌های پولیس بودند. دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه به روزنامه‌ی ۸صبح گفت که طالبان توانستند «یکی- دو» حوزه‌ی پولیس را زیر کنترول در آورند و سربازان نیروهای امنیتی را به قتل رسانند.

طالبان در حمله‌ی نخست بر بخش‌های مختلف شهر فراه برای ۱۴ ساعت کنترول داشتند. همزمان نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله کشور به رسانه‌ها از اعزام نیروهای ویژه ۴۴۴ پولیس به فراه خبر داد. وزارت‌ دفاع ملی هم وارد عمل شده و نیروی کمکی را از هرات و قندهار به این شهر اعزام کرد. در نهایت، با دخالت نیروی هوایی امریکایی، طالبان از مرکز شهر فراه عقب زده شدند.

با آن‌که عبدالبصیر سالنگی، والی فراه اعلان کرد که شهر فراه از وجود طالبان کاملاً پاک‌سازی شده است، اما شب جمعه (۲۶ ثور) جنگجویان طالب دوباره به مرکز شهر حمله کردند.

منابع مردمی به روزنامه‌ی ۸صبح گفتند که هنوز مشخص نیست که این درگیری به دلیل نفوذ مجدد گروه طالبان به داخل شهر آغاز شده، یا این که  طالبانی که در حمله‌ی روز سه‌ شنبه وارد شهر شده بودند، در شهر پنهان و با فرا رسیدن شب درگیری را دوباره آغاز کرده‌اند.

فرید بختور، رییس شورای ولایتی فراه در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی ۸صبح تأکید می‌کند که طالبان در هر دو حمله، قصد آزادسازی زندانیان‌شان را از زندان مرکزی این ولایت داشتند.

رییس شورای ولایتی فراه همچنان می‌افزاید که دلیل به درازا کشیده شدن جنگ، «نبود» هماهنگی بین نیروهای امنیتی کشور بوده است.

تبعات جنگ فراه

منابع مردمی به روزنامه‌ی ۸صبح گفتند که با آغاز تهاجم طالبان به مرکز شهر، جریان قطع شده است و شهر از طرف شب در تاریکی مطلق به سر می‌برد. موج وحشت حمله‌ی طالبان به حدی بزرگ بود که سبب شد خانواده‌های زیادی با ترک خانه‌های‌شان، به شهرهای هرات، نیمروز و قندهار فرار کنند. وزارت معارف کشور هم با پخش خبرنامه‌ای تمام مکاتب فراه را به دلیل وجود ناامنی و تهدید بلند کشته شدن دانش‌آموزان تا اطلاعی دیگر تعطیل اعلان کرد.

دست کشورهای همسایه

نیروهای امنیتی در فراه از دو ماه به این سو درگیر جنگ‌های جسته و گریخته با طالبان بوده‌اند. شورای ولایتی و عارف شاه‌جهان، والی پیشین فراه چند بار از وجود دخالت کشورهای همسایه به ویژه پاکستان و ایران خبر دادند.

والی پیشین فراه در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلان کرده بود که سلاح‌های پیش رفته‌ی روسی نزد جنگجویان طالب وجود دارد. دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه هم بارها از وجود دخالت کشورهای پاکستان و ایران خبر داده است. به گفته‌ی این عضو شورای ولایتی فراه، طرح ساخت بند بخش‌آباد فراه سبب شده که ایران از کمبود آب هراس داشته و دست به ایجاد ناامنی در این منطقه بزند. ولایت فراه با ایران ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.

برخی منابع در ولایت فراه می‌گویند که یک روز پیش از آغاز حمله‌ی طالبان به شهر فراه، یک هواپیمای تجسسی به دست نیروهای نظامی کشور در ولسوالی «شیب کوه» فراه سقوط داده شده است.

هرچند منابع تأکید دارند که این هواپیما از کشور ایران بوده است، اما عبدالبصیر سالنگی، والی فراه با تأیید سقوط هواپیما می‌گوید که هنوز مشخص نیست کدام کشور این هواپیما را به فضای فراه فرستاده است. او می‌گوید که تحقیقات در این زمینه آغاز شده و جزئیات آن در آینده افشا خواهد شد.

به نقل از ویب‌سایت خبری کهندژ، فضل‌احمد شیرزاد، فرمانده پولیس فراه می‌گوید که خانه‌های برخی از طالبانی که در حمله‌ی فراه دست داشتند، در خاک ایران است و این طالبان از همان طرف تجهیز می‌شوند. او تأکید کرده است که طالبان به دستور ایران بر زندان شهر فراه حمله کرده و قصد آزادسازی طالبان را داشتند. با این حال اما مقام‌های ایرانی بارها وجود رابطه بین ایران و طالبان را «پوچ» خوانده‌اند.

منابع مالی طالبان

فراه از ولایت‌های مرزی کشور است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که طالبان با استفاده از درآمد گمرک و قاچاق مواد مخدر، با گذشت هر روز قوی‌تر می‌شوند. چندی پیش شاه‌محمود نعیمی، عضو شورای ولایتی فراه در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی ۸صبح گفت که طالبان روزانه بیش از ۱۰ لک افغانی از گمرک ابونصر فراهی به دست می‌آورند. آقای نعیمی افزود که هم‌مرز بودن فراه سبب شده که طالبان انگیزه‌ی بیشتری برای قاچاق مواد مخدر به ایران و کشورهای منطقه داشته باشند.

بریالی غفاری، آگاه امور سیاسی می‌گوید که نبود نیروی نظامی کافی در فراه سبب شده که طالبان با گذشت هر روز جسورتر شوند. آقای غفاری می‌گوید که اگر دولت مرکزی برنامه‌ی درستی برای سرکوب طالبان روی دست نگیرد، با سقوط فراه ولایت‌های نیمروز، هرات، غور و بادغیس هم یکی- یکی زیر کنترول طالبان در می‌آید.

با این حال دیده شود که سران دولت وحدت ملی افغانستان برای مبارزه با طالبان در شهر فراه و ولایت‌های غربی افغانستان چه برنامه‌ای روی دست می‌گیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن