شهر فراه از وجود طالبان پاکسازی شد

طالبان پس یک شبانه روز درگیری و با کشته‌شدن ۳۰۰ عضو این گروه از مرکز شهر فراه عقب رانده شدند.

جنگجویان طالب ساعت ۲:۳۰ سه‌شنبه شب، با حمله از شمال شهر فراه، وارد مرکز این شهر شدند و برای دست‌کم ۱۴ ساعت، بخش‌های زیادی از مرکز شهر را در کنترل خود داشتند.

در این حمله بیش از ۲ هزار طالب که با سلاح‌های سبک و سنگین مجهز بودند، شرکت داشتند.

تمرکز بیشتر جنگجویان طالب بر مراکز نظامی بود. این گروه در نخست اعلام کرد که ریاست امنیت ملی و فرماندهی پولیس را زیر کنترل در آورده‌ است. این خبر اما از سوی مقام‌های محلی به زودی تکذیب شد.

پس از زد و خوردهای زیاد، طالبان متوجه زندان مرکزی شهر، که گفته می‌شود بیش از ۴۰۰ طالب در آن زندانی اند، شدند. طالبان با حمله بر این زندان قصد داشتند هم‌قطاران‌شان را آزاد کنند. نیروهای دولتی اما مقاومت کرده، این حمله را عقب زدند. کار تا جایی پیش رفت که طالبان قصد کردند سد دفاعی نیروهای امنیتی را با یک انتحاری بشکنند، اما باز هم موفق نشدند.

در عملیات پس‌گیری شهر فراه، نیروهای کمکی ارتش و پولیس ویژه‌ ۴۴۴ از ولایت‌های قندهار و هلمند به هدف سرکوب این گروه فرستاده شدند. همچنان گزارش شده‌ است که نیروهای زمینی و هوایی ناتو هم در کنار سربازان افغانستان وارد کارزار شده و توانستند پس از درگیری ۱۴ ساعته، طالبان را از مرکز شهر بیرون کنند.

عبدالباری مشهور به مطمئن، سعید مشهور به توفان، مولوی شهاب‌الدین و مولوی صبغت‌الله از فرماندهان مشهور طالبان، در این عملیات از پا در آمدند.

ناصر مهری، سخنگوی دفتر والی فراه در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح تأیید کرد که در این عملیات، ۲۵ سرباز نیروهای امنیتی و پنج غیرنظامی جان باختند. در این عملیات همچنان دست‌کم ۲۰ سرباز زخمی شده‌اند.

عبدالجبار شایق رییس صحت عامه‌ی فراه اما روایت دیگری از تعداد کشته‌شدگان و زخمیان دارد. آقای شایق می‌گوید که از دیروز به این‌سو ۲۳ کشته از نیروهای امنیتی و غیرنظامیان به شفاخانه‌ی دولتی فراه منتقل شده و همچنان ۶۰ زخمی که بیشترشان غیرنظامی بوده‌اند، در بیمارستان مرکزی فراه ثبت شده‌اند. یک کودک دوساله نیز در لیست کشته‌شده‌گان فراه شامل است.

عبدالبصیر سالنگی، والی فراه به رسانه‌ها گفته است که عملیات عقب‌زنی طالبان پایان یافته و اکنون عملیات پاک‌سازی کامل ولایت فراه از وجود طالبان شروع شده است.

نجیب‌الله نجیبی، رییس دفتر فرمانده ارتش در غرب کشور هم گفته است که هم اکنون در ولایت فراه «هیچ طالبی» وجود ندارد.

با این حال منابع محلی می‌گویند که با فرار طالبان، بخش‌های زیادی از شهر فراه از سوی آنان ماین گذاری شده و نیروهای امنیتی اکنون سرگرم کشف و خنثا کردن ماین‌ها استند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن