گزارش فائو: کشاورزان افغانستان گندم اصلاح‌شده و دام‌داران علوفه ندارند

۸صبح، کابل: بخش غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد یا فائو در گزارشی از درمانده‌گی کشاورزان و دام‌داران و شرایط سخت آنان ابراز نگرانی کرده است.

فائو روز چهارشنبه، ۱۷ حمل در گزارش خود گفته است که هرچند فعالیت‌هایی برای توزیع کمک به کشاورزان و دام‌داران از سوی این سازمان صورت می‌گیرد، اما این کافی نیست و کشاورزان به دلیل مشکلات اقتصادی و قرض‌داری‌ها، توانایی خرید محصولات کشاورزی و علوفه‌ برای تغذیه حیوانات خود را ندارند.

این سازمان تأکید کرده است که برخی از دامداران به دلیل کمبود علوفه یا خرید بذر و کود مجبور به فروش دام‌های جوان به قیمت ارزان شده‌اند تا شکم گرسنه خانواده‌های‌شان را سیر کنند.

به گزارش فائو، برخی از کشاورزان مجبور شده‌اند گندم را به صورت امانت بخرند و بهای بالاتری را به دلالان محلی پس از برداشت محصول بپردازند یا به سادگی زمین خود را به هیچ وجه کشت نکنند.

این سازمان خاطرنشان کرده است که کشاورزان و دام‌داران در افغانستان به شدت وابسته به وام‌ هستند.

فائو گفته است که در زمستان گذشته به ۱٫۳ میلیون نفر در سراسر افغانستان برای کاشت گندم کمک شده است که انتظار می‌رود به ۱٫۷ میلیون شهروند افغانستان غذای کافی فراهم شود.

کمک‌های انجام‌شده به کشاورزان در افغانستان شامل گندم اصلاح‌شده، کود کیمیایی و برخی دیگر از مواد مورد نیاز کشاورزی می‌شود.

این در حالی است که در کنار تحولات سیاسی و اقتصادی، خشک‌سالی یکی از دیگر معضل‌های قابل توجهی است که شانه مردم به ویژه کشاورزان و دام‌داران را زیر بار سنگین فقر خم کرده است.

دکمه بازگشت به بالا