تیرباران اعضای یک خانواده در فاریاب؛ دوگانه‌گی ۴۰ روزه‌ای که برای همیشه از هم جدا شدند

۸صبح، کابل: مقامات محلی فاریاب می‌گویند که سه سرکرده طالبان با افراد زیر فرمان خود حوالی ساعت ۶:۳۰ شام گذشته به خانه‌ای در یک روستای ناامن ولسوالی اندخوی یورش برده‌اند و تمام ساکنان این خانه را به اتهام «فساد اخلاقی» به رگبار گلوله بسته‌اند.

سلطان‌محمد سنجر، ولسوال اندخوی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که در این حادثه «هولناک و ضدبشری» سه زن، دو مرد و یک کودک کشته شده‌اند و یک کودک و یک زن دیگر نیز زخم برداشته‌اند.

به گفته سنجر، کودکانی که در این حمله کشته و زخمی شده‌اند، دوگانه‌گی بوده‌اند و چهل روز پیش از این حادثه چشم به جهان گشوده بودند.

کودک ۴۰ روزه زخمی که اکنون همراه با مادر بزرگش در شفاخانه مرکزی ولایت جوزجان زیر تداوی قرار دارد، دو پایش را در نتیجه تیراندازی طالبان از دست داده است.

طبق معلومات ولسوال اندخوی، روستایی که در آن این حادثه رخ داده است، از طرف شب ناامن است و در همسایه‌گی روستای نمازگاه از مربوطات ولسوالی قرغان قرار دارد.

او گفت که نمازگاه تحت اداره طالبان است.

 ولسوال اندخوی توضیح داد که حمله شام گذشته (شنبه‌شب، ۲۸ جدی) توسط سه سرکرده طالبان به نام‌های قاری محمد اسماعیل، فدامحمد کور و حبیب‌الله طوفان با این ظن که در خانه مذکور «فساد اخلاقی» جریان داشته است، انجام شده است.

سنجر اما تصریح کرد که مردم این روستا و نزدیکان قربانیان ادعای طالبان را که بر اساس آن دست به کشتار اعضای این خانواده زده‌اند، تکذیب کرده‌اند.

بر اساس معلومات ولسوال اندخوی، حبیب‌الله طوفان از ولسوالی دولت‌آباد فاریاب است و پیش از این حمله به یک مهمانی به خانه قاری محمد اسماعیل و فدامحمد کور به ولسوالی قرغان در همسایه‌گی اندخوی آمده بود.

به گفته سلطان محمد سنجر، این سرکرده‌گان طالبان پیش از این حمله دو بار این خانواده را به مرگ تهدید کرده بود، اما آن‌ها این موضوع را با پولیس شریک نکرده بودند.

او گفت که پولیس از این حمله، اجساد قربانیان را به شفاخانه ولسوالی اندخوی و زخمیان این حادثه را به شفاخانه مرکزی ولایت جوزجان انتقال داده است.

ولسوال اندخوی هم‌چنان گفت که نهادهای امنیتی تحقیقات‌شان در باره ابعاد مختلف این حادثه را آغاز کرده‌اند.

سلطان‌محمد سنجر هم‌زمان یادآوری کرد که از میان سه سرکرده طالبان، که یکی از آن‌ها فدامحمد کور نام داشته، در درگیری با نیروهای دولتی کشته شده‌اند.

طبق معلومات سنجر، این درگیری بامداد یک‌شنبه پس از حمله فدامحمد کور و افرادش به خط دفاعی ولسوالی اندخوی صورت گرفته است.

او گفت که دو تن از افراد زیر فرمان فدامحمد کور نیز در این درگیری کشته شده‌اند.

یکی از آن‌ها با تخلص «حقیار» مدیر معارف نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی قرغان بوده است.

گروه طالبان نسبت حادثه اندخوی با این گروه را رد کرده است. ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان گروه طالبان در توییتی نوشته است که این قضیه شخصی است.  

ولسوالی اندخوی در ۱۲۶  کیلومتری شمال‌شرق شهر میمنه، مرکز فاریاب، موقعیت دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن