خانواده‌های سربازان امریکایی که در میدان هوایی کابل کشته شدند، در مورد یافته‌های پنتاگون تردید دارند

۸صبح، کابل: رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که خانواده ۱۳ سرباز امریکایی که در بمب‌گذاری میدان هوایی کابل در ۲۶ آگست کشته شدند، یافته‌های تحقیقاتی وزارت دفاع این کشور را زیر پرسش می‌برند.

پنتاگون در اوایل ماه جاری اعلام کرد که بمب‌گذاری در نزدیکی درب وردی میدان هوایی کابل، محلی که سربازان امریکایی در حال تلاش برای تخلیه شهروندان افغانستان بودند، قابل پیش‌گیری نبوده است. خانواده‌های قربانیان این رویداد اما تأکید دارند که در مورد یافته‌های این رویداد تردید دارند.

شانا چاپل، مادر کریم نیکویی، تفنگ‌دار ۲۰ ساله امریکایی که در این انفجار کشته شد، به واشنگتن پست گفته است: «همه تفنگ‌داران دریایی که آن‌جا بودند، به شما خواهند گفت که احساس ترس کرده‌اند.»

او افزوده است که این سربازان در وضعیت غیرقابل دفاعی قرار داشتند. چاپل هم‌چنین با نتیجه‌گیری پنتاگون مبنی بر این‌که تلفات جانی ناشی از یک بمب‌گذاری منفرد بوده، مخالفت کرده است.

به باور او، اعضای ارتش پس از انفجار با شلیک سلاح‌های سبک، هدف قرار گرفته‌اند.

برخی رسانه‌های غربی به نقل از تفنگ‌داران دریایی امریکایی گفته‌اند که پس از نفجار، آن‌ها مورد تیراندازی قرار گرفته‌اند.

با این حال، این خانواده قربانی تأکید کرده است با سربازی صحبت کرده که او در جریان عملیات تخلیه، مورد  شلیک قرار گرفته است. او گفته است: «من شخصاً با یک بچه صحبت کردم، روبه‌رو در مراسم خاکسپاری پسرم. این‌گونه بود که متوجه تیراندازی شدم. او زخم خود را به من نشان داد و گفت به من شلیک شده است.»

در عین حال، مارک اشمیتز، یکی عضو دیگر از خانواده قربانیان رویداد میدان هوایی کابل، گفته است که در گزارش پنتاگون تناقض‌هایی را متوجه شده است. او از وزارت دفاع امریکا خواسته است برخی از قطعات فلزی که در بدن پسرش پیدا شده است را به‌طور خصوصی تجزیه و تحلیل کند.

در همین حال واشنگتن پست در این گزارش خود به نقل از سی جی داگلاس، تفنگ‌دار دریایی، نوشته است که در آن حمله، هیچ مدرکی که دال بر زخمی یا کشته شدن یک فرد امریکایی یا شهروند افغانستان بر اثر تیراندازی باشد، وجود ندارد.

گفتنی است که گروه داعش در ۲۶ آگست دو حمله انتحاری را در نزدیکی دروازه میدان هوایی کابل انجام داد. در آن حمله نزدیک به ۲۰۰ تن از جمله ۱۳ سرباز امریکایی کشته شدند. این حمله پس از تحولات سیاسی اخیر، مرگ‌بارترین حمله داعش در افغانستان خوانده شده است.

دکمه بازگشت به بالا