سقوط ولسوالی سوزمه‌قلعه سرپل؛ فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین از اعزام نیروهای کماندو خبر داد

۸صبح، کابل: اعضای شورای ولایتی سرپل می‌گویند که در پی حمله طالبان ولسوالی سوزمه‌قلعه این ولایت سقوط کرده است.

اسدالله خرم، عضو شورای ولایتی سرپل، به روزنامه ۸صبح گفت که طالبان از چند جناح مرکز شهر سرپل را تحت محاصره قرار داده‌اند.

در همین حال، غلام‌مصطفا وردک، فرمانده قول‌ اردوی ۲۰۹ شاهین، انجینر علی رییس ۶۰۰ ریاست عمومی امنیت ملی و سید سعدالله هاشمی، معاون قول اردوی ۲۰۹ شاهین روز جمعه، بیست‌ویکم جوزا، برای بررسی وضعیت امنیتی این ولایت وارد سرپل شدند.

فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین در نشستی با مقام‌های محلی سرپل گفته است که شماری از نیروهای کماندو به سرپل رسیده و تا ساعات دیگر نیروهای بیش‌تر وارد سرپل خواهند شد.

او اطمینان داده است که نیروهای هوایی به صورت دوامدار حملات را بر طالبان اجرا خواهند کرد و مردم زیر تأثیر جنگ روانی این گروه نروند.

اسدالله خرم نیز گفت که فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین وعده داده است که نیروهای بیش‌تر به سرپل اعزام خواهند شد.

فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین از اعزام نیروهای کماندو خبر داد

به گفته اسدالله خرم، ولسوالی سوزمه‌‎قلعه ولایت سرپل و کندک چهارم ارتش در منطقه «بغاوی» از مربوطات مرکز سرپل به دست طالبان سقوط کرده است.

این عضو شورای ولایتی می‌گوید که طالبان ولسوالی سانچارک و گوسفندی را تحت محاصره کرده و خواهان تسلیمی نیروهای مستقر در این دو ولسوالی شده‌اند.

اسدالله خرم گفت که مناطقی در مسیر شاهراه نمبردو به دست طالبان افتاده است. به گفته او، در حال حاضر خط نبرد از شمال در منطقه چهارباغ و در جنوب در ساحه سیدآباد شهر سرپل است.

طبق معلومات اسدالله خرم، تنها ولسوالی‌های سانچارک، گوسنفدی و بلخاب در کنترل نیروهای امنیتی است.

پیش‌تر عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول شورای عالی مصالحه ملی نسبت به وضعیت وخیم امنیتی سرپل هشدار داده بود. او گفته است که اگر نیروهای کماندو اعزام نشوند و حملات هوایی شدت نیابد، احتمال وقوع «فاجعه انسانی» در سرپل متصور است.

از چند روز به این سو شبکه‌های مخابراتی خصوصی در سرپل فعالیت نمی‌کنند. تنها شبکه فعال در این ولایت شرکت دولتی سلام است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال اعلام کرده است که عصر روز پنج‌شنبه، بیستم جوزا، حملات هوایی نیروهای امنیتی در مناطق بغاوی و سیدآباد بر طالبان اجرا شده است که در نتیجه آن ۵۲ عضو گروه طالبان کشته شده‌اند.

این قول اردوی سقوط کندک چهارم ارتش را نیز بی‌اساس خوانده است.

سرپل در شمال از ولایت‌های ناامن به شمار می‌رود. این ولایت با فاریاب، بادغیس، جوزجان، بامیان، غور، بلخ و سمنگان هم مرز است.

دکمه بازگشت به بالا