قضیه‌های قطور خشونت علیه زنان؛ دادستانی کل به ۵۶۹ پرونده تجاوز جنسی رسیدگی کرده است

الهام ظهیر

لوی‌سارنوالی می‌گوید که در جریان سه سال اخیر به ۵۶۹ قضیه تجاوز جنسی زنان رسیدگی شده است. بیش‌تر این آمار در ولایت‌های کابل، بلخ و هرات ثبت شده است. لوی‌سارنوالی تصریح می‌کند که از میان این قضایا، ۱۷۳ قضیه تجاوز جنسی مربوط سال ۱۳۹۹ می‌شود. به گفته این نهاد، از آغاز سال روان مالی تا کنون سه هزار قضیه خشونت در اداره لوی‌سارنوالی ثبت و بررسی شده است که از این میان، ۲۸۷ تن مرتکب خشونت علیه زنان شده بودند و محکوم به مجازات شده‌اند. این اداره به تازه‌گی شماره تماس «۱۸۰» را فعال کرده است و مردم در صورت دیدن تخلفات در اداره‌های دولتی و غیر دولتی، می‌توانند به این شماره به تماس شده و شکایت‌شان را ثبت کنند.

لوی‌سارنوالی از رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه زنان، به ویژه پرونده‌های تجاوز جنسی خبر می‌دهد. سینا شنا منصور، معاون لوی‌سارنوالی در امور مبارزه با خشونت علیه زنان، تخلفات اطفال و حقوق بشر روز سه‌شنبه، ششم عقرب در نشست خبری گفت که سارنوالی‌های کشور در سه سال اخیر به ۵۶۹ قضیه تجاوز جنسی زنان رسیده‌گی کرده است. از میان این آمار، ۱۹۵ قضیه در سال ۱۳۹۷، ۲۰۱ قضیه در سال ۱۳۹۸ و ۱۷۳ قضیه در ۱۳۹۹ ثبت شده است. به گفته وی، بیش‌تر این قضایا در ولایت‌های کابل، بلخ و هرات ثبت شده است. خانم منصور افزود که در میان ۱۷۳ قضیه‌ای که در سال ۱۳۹۹ رخ داده است، قضایای حاد تجاوز و خشونت علیه زنان را نیز شامل است.

وی در ادامه به چند مورد عمده این خشونت‌ها اشاره کرد. به گفته بانو منصور، قضیه تجاوز جنسی بالای «نورجهان» و قتل وی توسط برادرش در ولایت جوزجان یکی از مواردی بود که متهم این قضیه به ۳۰ سال حبس تنفیذی محکوم شده است. افزون بر این، هفت فرد بازداشت شده در پیوند به تجاوز جنسی بالای یک دختر در بلخ توسط محکمه استیناف محکوم به مجازات شدند، اما برای لوی‌سارنوالی پذیرفتنی نبود و این قضیه به دادگاه عالی راجع شده است. یک قضیه نیز در تاریخ هژدهم اسد سال روان در ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب اتفاق افتاده بود که در نتیجه آن، یک افسر اردوی ملی بالای یک طفل خورد سال تجاوز کرده بود. به گفته وی، با توجه به هدایت رییس جمهور، به قضیه توسط لوی‌سارنوالی رسیدگی شده است. بانو منصور افزود که مظنون به بیست سال حبس تنفیذی و دادن وجه معادل مهر باالمثل مطابق به قوانین محکوم به مجازات شده است و در حال حاضر جزایش را در زندان سپری می‌کند.

به گفته سینا شنا منصور، تجاوز گروهی بر دو خانم در ولایت کاپیسا رخ داده و هفت تن در پیوند به آن بازداشت شده‌اند. به گفته وی، سایر افراد مظنون زیر تعقیب پولیس است و قضیه آن به دستور لوی‌سارنوالی در سارنوالی امنیت ملی زیر تعقیب قرار دارد که با پایان یافتن آن به محکمه فرستاده خواهد شد. هم‌چنان قضیه تجاوز و لت‌و‌کوب یک پسر خورد سال در قندهار که منجر به مرگ این طفل شده بود، نیز زیر کار است. به گفته بانو منصور، در پیوند به این رویداد شش تن از منسوبان ولسوالی دند ولایت قندهار بازداشت شده و قضیه زیر کار لوی‌سارنوالی قرار دارد. وی تصریح کرد که متهمان به جرم‌شان در این قضیه اعتراف کرده‌اند. افزون بر این، قضیه تجاوز جنسی بر یک کودک که به تخلف یک پسر به اسم «صدیق» صورت گرفته بود، نیز بررسی شده است. به گفته وی، مظنون به مدت پنج سال محکوم به حجز شده است. در این میان هم‌چنان قضیه اقدام به تجاوز جنسی به یک دختر در ولسوالی خوست ثبت شد که پرونده بعد از رسیدگی سارنوالی به محکمه محول شده است.

خانم منصور هم‌چنان افزود که علاوه بر قضایای تجاوز جنسی علیه زنان، به سایر قضایای خشونت نیز توسط لوی‌سارنوالی رسیدگی می‌شود. وی از برخی موارد به عنوان نمونه یادآوری کرد. قتل زلیخا در دایکندی، بریدن بینی زریکه در پکتیکا، قتل افسانه در هرات، قتل نازکو و صابره در بامیان، حلق‌آویز کردن طاهره در بامیان، قتل فاطمه در بغلان، قتل حلیمه در لوگر، قتل بلبل، بی‌بی زهرا و شفیقه در سرپل، قضیه بلبل و خودکشی شمایل در ولایت غور، قتل زهرا و زر بی‌بی در نیمروز و قتل شکوفه در کابل از مواردی است پس از تحقیق توسط سارنوالان ولایت‌ها به محکمه راجع شده است و برخی دیگر نیز به محض پایان یافتن بررسی‌ها، به محاکم مربوطه راجع می‌شود.

لوی‌سارنوالی هم‌چنان می‌گوید که از آغاز سال مالی تا کنون به حدود سه هزار قضیه خشونت در اداره لوی‌سارنوالی ثبت و مورد بررسی شده است. از این میان، ۲۸۷ تن که مرتکب خشونت علیه زنان شناخته شدند نیز به مجازات محکوم شده‌اند. جمشید رسولی، سخنگوی اداره لوی‌سارنوالی می‌گوید این نهاد به همه قضایای جرمی در سراسر کشور رسیدگی خواهد کرد و هیچ گونه جرم بدون واکنش نخواهد ماند. وی افزود که به تازگی شماره «۱۸۰» توسط لوی‌سارنوالی فعال شده است و اگر کسی از کم‌کاری مسوولان یا هر موضوع دیگر شکایت داشته باشد، می‌تواند که به این شماره تماس بگیرد و سارنوالی‌ها در مرکز و ولایتی‌ها به آن رسیدگی خواهند کرد.

این در حالی است که بر اساس آمارهای نهادهای رسمی، ‌زنان افغان در ماه‌های اخیر خشونت‌بارترین روزها را پشت سر می‌گذارند. هرچند خشونت ‌علیه زنان در کشور حرف تازه‌ای نیست، ‌اما افزایش قضایای حاد خشونت، نگرانی‌هایی را به همراه داشته است. وزارت امور زنان چندی پیش گفته بود که در جریان شش ماه اول سال جاری، دست‌کم ۶۱ زن به قتل رسیده‌اند و افزون بر این، موارد دیگری از خشونت‌های حاد نیز ثبت شده است. گفتنی است که بیش‌تر موارد قتل زنان یا تجاوز جنسی بنا بر دلایل خانوادگی یا محدودیت‌های اجتماعی، ثبت نمی‌شود.

دکمه بازگشت به بالا