ابراز آماده‌گی صندوق بین‌المللی پول برای بازپرداخت بدهی ۲۵ کشور فقیر

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده است که برای بازپرداخت بدهی‌ ۲۵ کشور «از فقیرترین» کشورهای جهان منابع مالی اختصاص داده تا بتوانند بر مبارزه با شیوع ویروس کرونا متمرکز شوند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، کریستالینا گئورگیِوا، رییس صندوق بین‌المللی پول، اعلام کرده است همین اکنون ۵۰۰ میلیون دالر در صندوق کمک‌های اضطراری که عمدتاً توسط بریتانیا، جاپان، چین و هالند تامین شده وجود دارد.

صندوق ۲۱۵ میلیون دالر آن را برای کمک به ۲۵ کشور فقیر جهت بازپرداخت بدهی‌های خود اختصاص داده است.

صندوق بین‌المللی پول قبلاض از جامعه جهانی خواسته بود کمک کنند تا منابع صندوق کمک‌های اضطراری این نهاد بین‌المللی به یک میلیارد دالر برسد. سپس صندوق اعلام کرد نیاز به ۱.۴ میلیارد دالر منابع برای کمک‌های اضطراری دارد.

خانم گئورگیوا از کشورهای توان‌مند خواست که به صندوق کمک کنند.

این ۲۵ کشور که همه آن‌ها غیر از افغانستان، یمن، تاجیکستان، نپال و هائیتی در آفریقا واقع شده‌اند، به مدت شش ماه از کمک‌های صندوق اضطراری برای بازپرداخت بدهی‌های خود استفاده خواهند کرد و این کمک‌ها می‌تواند تا دو سال تمدید شود.

این منابع هم‌چنین می‌تواند برای کمک به نیازهای فوری بهداشتی این کشورها در مبارزه با کرونا استفاده شود و کلاً بلاعوض خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول هم‌چنین در نظر دارد ۱۰۰ میلیارد دالر به کشورهای نیازمند وام دهد تا برای مبارزه با کرونا و تبعات اقتصادی آن توانایی داشته باشند.

قبلاً صندوق گفته بود آماده ارائه ۴۰ میلیارد دالر وام کم‌بهره و ۱۰ میلیارد دالر وام بدون بهره به کشورهای نیازمند است. اما هفته گذشته این نهاد بین‌المللی گفت که بیش از ۹۰ کشور خواستار وام هستند و منابع اعطای وام‌شان را دو برابر می‌کند.

صندوق می‌گوید آماده فروش ذخایر طلای خود به ارزش ۱۴۰ میلیارد دالر است تا به کشورها کمک کند.

ایران نیز خواستار وام پنج میلیارد دالری از صندوق بین‌المللی پول شده است، اما امریکا صراحتاً مخالفتش با این درخواست را اعلام کرده و گفته است تضمینی وجود ندارد که این مبلغ در ایران برای مبارزه با کرونا صرف شود.

امریکا می‌گوید ایران می‌تواند از این مبلغ برای تقویت اقتصاد ضعیف شده خود یا حمایت مالی از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه استفاده کند.

هنوز صندوق بین‌المللی پول واکنشی به درخواست ایران نداشته و در اولین فهرست کمک‌های صندوق بین‌المللی پول به کشورها که حدود ۱۱ روز پیش منتشر شد، نامی از ایران نبود، اگرچه کل وامی که برای این کشورها اختصاص داده شده بود، تنها ۲.۷ میلیارد دالر بود که معادل کم‌تر از سه درصد مبلغی است که صندوق برای کمک به کشورها برای مبارزه با کرونا اختصاص داده است.

ایران از صندوق خواسته است میان این کشور و کشورهای نیازمند دیگر تبعیض قایل نشود.

دکمه بازگشت به بالا