انفجار در یک مسجد در کابل: خطیب مسجد و دو مقتدی کشته شدند

۸صبح، کابل: در پی انفجار ماین جاسازی شده در محراب مسجدی در شهر کابل، خطیب این مسجد و دو نماز‌گزار کشته شده‌اند.

مسوولان وزارت امور داخله می‌گویند که ۱۶ نمازگزار دیگر در این رویداد زخم برداشته‌اند. مسوولان وزارت صحت عامه اما  می‌گویند که تاکنون ۱۸ زخمی از این رویداد به شفاخانه‌ها انتقال یافته‌اند. 

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که این انفجار حوالی ساعت ۱:۲۰ پس از چاشت روز جمعه (۳ ثور) هنگام برپایی نماز جمعه در مسجد «التقوا» در مربوطات ناحیه نهم شهر کابل به وقوع پیوسته است. در نتیجه این انفجار، سمیع‌الله ریحان، خطیب مسجد التقوا و دو نماز‌گزار کشته شده‌اند.

در همین حال، فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل، می‌گوید که احتمالاً هدف انفجار این ماین‌ جاسازی شده در محراب مسجد نیز مولوی ریحان بوده است.

از جانب دیگر، وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه گفته است که ۳ نفر در انفجار در مسجد التقوا کشته شده‌اند. آقای مایار به روزنامه ۸صبح گفت که ۱۸ نفر دیگر در این انفجار زخمی شده‌اند. سخنگوی وزارت صحت عامه هم‌چنان افزود که این آمار کسانی‌اند که توسط کابل آمبولانس به شفاخانه انتقال داده شده‌اند. به گفته او، آمارها ابتدایی است و ممکن در آن تغییر به وجود بیاید. وحیدالله مایار گفت که وضعیت شمار از زخمیان این رویداد وخیم ‌است.

تاکنون گروه و یا فردی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

مولوی سمیع‌الله ریحان در انفجار مسجد التقوا در ناحیه نهم شهر کابل جان باخت

با این حال، ارگ ریاست جمهوری در پیامی این حمله را محکوم کرده است. در این پیام به نقل از محمداشرف غنی، رییس جمهور آمده است که «تروریستان» برای پنهان کردن اصلیت‌ و توجیه کردن «جنایت‌»‌های‌شان از باورهای اسلامی تعبیر نادرست و عالمان دینی را هدف قرار می‌دهند. او هم‌چنان دستور داده است که این حمله به صورت همه جانبه تحقیق و بررسی شود تا به این ترتیب عاملان آن شناسایی گردد.

در جریان ماه رمضان این سومین انفجاری است که در شهر کابل به وقوع پیوسته است. مسوولیت دو رویداد قبلی را گروه طالبان بر عهده گرفته است.

این گروه در هفته نخست ماه رمضان بر ساختمان نهاد کاونترپارت در کابل حمله کرد. این حمله توسط چهار مهاجم با استفاده از انفجار موتربمب انجام شد. نُه نفر در این رویداد کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند که شامل نظامی و غیرنظامی بودند. هم‌چنان در جریان ماه رمضان یک انفجار دیگر در سرک دارلامان به وقوع پیوست. این انفجار با استفاده از ماین مقناطیسی یک رنجر پولیس را هدف قرار داد که تلفاتی در پی نداشت.

دکمه بازگشت به بالا