رییس اجرایی: با گره زدن صلح و انتخابات، هر‌دو را از دست می‌دهیم

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که انتخابات و صلح، دو روند مجزا از هم‌اند و اگر این دو روند بیش از حد به هم گره زده شوند، ممکن است دست‌یابی به هر‌‌دو «هدف تعیین شده» با چالش مواجه شود.

آقای عبدالله که روز دوشنبه، دوازدهم حمل، در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، گفت: «اگر صلح و انتخابات را بسیار با‌هم گره بزنیم، شاید نتوانیم به هر ‌دو هدف تعیین شده برسیم. بنابراین، بسیار مهم است که روی هردو در جایش تمرکز صورت گیرد و از ضیاع وقت جلوگیری شود.»

رییس اجرایی هم‌چنان از نهادهای دولتی خواست تا در راستای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه با کمیسیون‌های انتخاباتی همکاری کنند. او تأکید کرد که «میدان باید به همه نامزدان مسطح شود» و در این راستا نیاز است تا کارشیوه‌ای تهیه شود که عادلانه بودن انتخابات را تضمین و از سوء‌استفاده از امکانات دولتی به نفع یک نامزد مشخص در این روند، جلوگیری کند. 

این در حالی  است که پیش از این شماری از دسته‌های انتخاباتی اعلام کرده بودند که صلح و انتخابات دو روند متمم هم‌اند و باید هر‌دو به موازات هم به پیش برده شوند. هم‌چنان شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، حکومت به ویژه رییس جمهور غنی را به استفاده از امکانات دولتی برای کارزارهای انتخاباتی قبل از وقت متهم کرده بودند.

رییس اجرایی در نشست شورای وزیران با طرح حکومت موقت نیز مخالفت نشان داد و گفت: «تشکیل حکومت موقت برای یک هدف موقت به سود مردم نیست و در این زمینه، بحثی صورت نگرفته است.»

پیش از این دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمدحنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی رییس جمهور غنی اعلام کرده بود که ایجاد حکومت «سرپرست» پس از اول جوزای سال جاری از اولویت دسته انتخاباتی او است و تداوم کار حکومت وحدت ملی پس از اول جوزا مشروعیت ندارد.

اما رییس جمهور غنی و رییس اجرایی بارها در واکنش به طرح ایجاد «حکومت سرپرست» اعلام کرده‌اند که این طرح برای آن‌ها قابل قبول نیست و حکومت وحدت ملی تا پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به کارش ادامه خواهد داد و از مشروعیت لازم نیز برخوردار است.

در یکی از بندهای ماده ۶۱ قانون اساسی آمده است که دوره کار رییس جمهور پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اول جوزای سال پنجم پایان می‌یابد.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری در ششم ماه میزان سال جاری برگزار شود. در این انتخابات ۱۸ نفر برای تصدی کرسی انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا