به دلیل افزایش ضمانت بانکی صرافی‌ها، خدمات صرافی در کشور تعلیق شد

۸صبح، کابل: طالبان به صرافی‌ها اعلام کرده‌اند که پس از این هر صرافی باید برای اخذ جواز کار، پنج میلیون افغانی به بانک مرکزی تحویل دهد.

طالبان گفته‌اند که این مقدار پول برای ضمانت صرافی اخذ می‌شود و در کنار آن هر صراف باید بیش از ۱۰ میلیون افغانی سرمایه شخصی داشته باشد.

پیش از این در حکومت گذشته برای اخذ جواز کار صرافی، حدود ۲۵۰ هزار افغانی برای ضمانت به بانک مرکزی تحویل داده می‌شد، اما حالا طالبان این مبلغ را به پنج میلیون افغانی افزایش داده‌اند.

از همین‌ رو صرافی‌ها در سراسر کشور به نشانه اعتراض دروازه دکان‌های‌شان را مسدود کرده‌اند.

‏ریاست اتحادیه صرافان و خدمات پولی سرای شهزاده در یک قطع‌نامه گفته است که به علت مشکلات در اخذ جواز تازه که از سوی طالبان تعیین شده است، تمام صرافان کشور الی حل این مشکلات، دکان‌های‌شان را مسدود و فعالیت‌ دادوستد را متوقف کرده‌اند.

به گفته صرافان، این اعتصاب تا زمان رسیده‌گی به مشکل‌شان ادامه خواهد داشت. آنان می‌گویند که بسیاری از صرافان توان پرداخت پنج میلیون افغانی به بانک مرکزی را ندارند.

پیش از این در زمان جمهوریت نیز شرکتی‌سازی صرافی‌ها از سوی بانک مرکزی، منجر به اعتصاب کاری و انسداد صرافی‌ها در سراسر کشور شد که مشکلات زیادی را برای شهروندان به بار آورد.

دکمه بازگشت به بالا