افزایش بی‌پیشینه ناامنی‌ها و تردید در برگزاری انتخابات در فراه

۸صبح، هرات: در حالی که ‌تنها پنج روز دیگر تا انتخابات مجلس نماینده‌گان در کشور باقی مانده گزارش‌ها از ولایت فراه در غرب کشور از اوضاع بد امنیتی در بیش‌تر ولسوالی‌های این ولایت حکایت می‌کند. به تازه‌گی منابعی در این ولایت به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که امکان برگزاری انتخابات در پنج ولسوالی این ولایت به ساده‌گی وجود ندارد. دیروز به تنهایی ۱۷ سرباز ارتش در این ولایت جان باختند، پنج تن آنان زخمی شدند و ۱۵ تن از این سربازان به دست طالبان اسیر گردیدند.

فراه در ماه‌های اخیر بالاترین آمار جان‌باخته‌گان نیروهای امنیتی را دارد، تمام ولسوالی‌های این ولایت در معرض تهدید سقوط قرار دارند و جنگ هر از گاهی تا دروازه‌های مرکز شهر کشیده می‌شود. هم‌اکنون جنگ بر بسیاری از نقاط این ولایت سایه‌افگنده و علاوه بر جنگ، آدم‌ربایی و ناامنی فرصت‌های پیش‌رفت و توسعه‌ را در فراه محدود کرده است. شماری از مکاتب در برخی از ولسوالی‌ها، به‌ ویژه ولسوالی‌های بالابلوک، گلستان، خاک سفید و بکوا و پشت‌کوه بسته‌‌اند. پروژه‌های بازسازی و برنامه‌های توسعه‌ی روستایی در قریه‌جات این ولایت یا متوقف اند یا روند کندی را طی می‌کنند.

حکومت به تازه‌گی والی جدیدی را به‌جای بصیر سالنگی به فراه فرستاده است. محمدشعیب ثابت والی جدید فراه دیروز یک‌شنبه وظیفه‌اش را به‌گونه رسمی آغاز کرد. آقای ثابت در حالی وظیفه‌اش را در فراه آغاز می‌کند که موجی از ناامنی‌های گسترده در اکثر ولسوالی‌های این ولایت، وضعیت را پیچیده‌تر از هر زمان دیگری ساخته است.

هر چند حکومت افغانستان از یک‌ماه به این‌سو عملیاتی را به نام حمایت قاطع در ولسوالی‌های پشت‌رود، خاک‌سفید و بالابلوک این ولایت به راه انداخته است، اما ولسوالان برخی از ولسوالی‌های فراه در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تأکید دارند که دولت در پهلوی عملیات هوایی، عملیات زمینی انجام نمی‌دهد و به همین دلیل طالبان پس از هر عملیاتی، دوباره به جاهای پیشین‌شان بر می‌گردند.

در عین حال در چند عملیات هوایی به‌تازه‌گی شماری از فرمانده‌هان طالبان کشته شده‌اند اما طالبان دیروز یک‌شنبه، در حمله‌ای که آن را انتقام‌گیری از نیروهای دولتی عنوان کردند دست‌کم ۱۷ سرباز ارتش را کشتند. دیروز بر اثر حملات سنگین طالبان بر دو قرارگاه ارتش در ولسوالی پشت‌رود ولایت فراه، ۱۷ تن از نیروهای ارتش کشته، ۱۵ تن به اسارت طالبان درآمده و پنج تن هم زخمی شدند.

این حملات دقیقاً پس از یک‌ماه بمباردمان‌های پی‌هم نیروهای ارتش در ولایت فراه صورت می‌گیرد که در آن تعداد زیادی از طالبان جان باختند. اما دولت تا اکنون هیچ‌یک از بخش‌هایی که در آن حملات هوایی انجام داده است را تصرف نکرده است.

همه این اتفاقات در حالی صورت می‌گیرد که چهار روز پیش والی جدیدی برای ولایت فراه گماشته شد و دیروز به گونه رسمی وظیفه‌اش را آغاز کرد. با آن که تنها پنج روز به انتخابات مجلس نماینده‌گان باقی مانده است، شماری از باشنده‌گان و اعضای شورای ولایت فراه نیز تأکید دارند که حکومت نمی‌تواند انتخابات پارلمانی را در بسیاری از روستاها و قریه‌جات فراه برگزار کند.

بسیاری از اعضای شورای ولایتی فراه تأکید می‌کنند که مدیریت جنگ در ولایت فراه بر عهده خارجی‌هایی است که از طالبان حمایت می‌کنند. با این وصف اعضای شورای ولایتی فراه، نامزدان انتخابات پارلمانی و شماری از مردم در این ولایت نسبت بر برگزاری انتخابات در فراه به شک و تردید نگاه می‌کنند.

 

همه ۷۰ روستای ولسوالی پشت‎رود در تصرف طالبان است

ولسوالی پشت‌رود ولایت فراه که تا چند ماه پیش نسبت به بسیاری از ولسوالی‌های این ولایت وضعیت بهتری داشت، اکنون در بدترین وضعیت امنیتی‌اش طی سال‌های اخیر به سر می‌برد.

حاجی غوث‌الدین، ولسوال پشت‌رود فراه در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح با انتقاد از عملیات‌های به گفته او بی‌نتیجه‌ی نیروهای هوایی تأکید دارد که در این عملیات‌ها افراد سرشناس و توان‌مند طالبان از بین رفته‌اند اما عملاً در حاکمیت دولت تغییری رونما نشده است.

حاجی غوث‌الدین تأکید دارد که نیروهای هوایی افغانستان وقتی عملیات می‌کنند، طالبان پا به فرار می‌گذارند ولی پس از ختم حمله‌ها، دوباره اعضای این گروه به مناطق قبلی‌شان بر می‌گردند.

با این حال ولسوال پشت‌رود می‌گوید که از ۷۰ روستای این ولسوالی، تمامی آن در اختیار طالبان است و این گروه بر دور مرکز ولسوالی کمربند زده‌اند.

او خواهان این است که مقام‌های بالای دولتی برای تأمین امنیت بهتر، پاسگاه‌های امنیتی را ایجاد کنند. غوث الدین می‌گوید: «هم اکنون ما راه رفت‌وآمد نداریم و نمی‌توانیم به آسانی راه به بیرون از مرکز پیدا کنیم، اگر حداقل سه پاسگاه در مسیر منتهی به بیرون مرکز ولسوالی ایجاد شود، نیروهای دولتی به راحتی می‌توانند رفت‌وآمد کنند.»

او گفته اگر این پوسته‌ها ایجاد نشود، تمامی عملیات‌های صورت گرفته، بی فایده خواهد بود.

 

نماینده‌گان شورای ولایتی فراه: برگزاری انتخابات در شماری از ولسوالی‌ها غیر ممکن است

شماری از نماینده‌گان مردم فراه در شورای ولایتی می‌گویند در چند ولسوالی این ولایت، انتخابات غیر ممکن است. شهلا ابوبکر، عضو این شورا در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که مردم در فراه هیچ‌گونه امیدواری برای برگزاری انتخابات ندارند. خانم ابوبکر می‌گوید: «گمان نمی‌کنم که هفته آینده در ولسوالی‌های بالابلوک، خاک‌سفید، پشت‌رود، گلستان و تا حدودی قلعه کاه، انتخاباتی برگزار شود.»

به گفته‌ی او تحرکات و نفوذ طالبان در این ولسوالی‌ها بی‌حد است و مردم نمی‌توانند رأی بدهند. او هم‌چنین با ناامیدی بیش‌تری تأکید دارد که در این ولسوالی‌ها اصلاً صندوق‌های رأی‌دهی گذاشته نخواهد شد.

خانم ابوبکر هم‌چنین تأکید دارد که عملیات‌های امنیتی اخیر در ولسوالی‌های فراه، تأثیرگذار در آرامش بوده، ولی کافی نیست. اما محب‌الله محب سخنگوی پلیس فراه این طرز دید را دور از انصاف می‌داند.

به گفته‌ی آقای محب، مواد انتخاباتی به صورت کامل و سالم به تمامی ولسوالی‌ها منتقل شده است و تدابیر برگزاری انتخابات در ولسوالی‌ها در حال اجرا است. او می‌گوید انتخابات به صورت درست در تمامی ولسوالی‌های فراه برگزار خواهد شد. با این حال طالبان هشدار داده‌اند که اگر در ولسوالی‌های فراه انتخابات برگزار شود، برخورد شدیدی انجام می‌دهند. هشداری که به گفته‌ی نماینده‌گان شورای ولایتی فراه، دولت آن را زیاد جدی نمی‌گیرد.

در همین حال دادالله قانع یک عضو دیگر شورای ولایتی فراه هشدار می‌دهد که اگر نیروی بیش‌تری به این ولایت اعزام نشود نه تنها انتخابات در بسیاری از ولسوالی‌های این ولایت برگزار نخواهد شد، بلکه این ولایت در پرتگاه سقوط نیز قرار خواهد داشت.

به تازه‌گی شماری از اعضای شورای ولایتی فراه با راه‌اندازی یک نشست خبری حکومت را به بی‌توجهی در قبال وضعیت امنیتی این ولایت متهم کردند. دادالله قانع عضو و سرپرست شوراى ولایتى فراه، گل‌احمد فقیرى، حاجى خیرالله نورزى و جمیله امینى اعضاى این شورا، در واکنش به وضعیت امنیتى این ولایت گفته‌اند که حکومت مرکزی، فراه را به فراموشی سپرده است.

آنان حکومت را متهم می‌کنند که به اکمال و کمک نیروهاى امنیتى در این ولایت توجه ندارد و همه روزه به گفته‌ی آنان، جوانان این سرزمین، در حمله‌های تهاجمی مخالفان مسلح دولت کشته می‌شوند.

آقای قانع به نماینده‌گی از اعضای شورای ولایتی مقام‌های فراه را به ارایه‌ی گزارش‌های نادرست به مرکز متهم کرد و گفت که در حال حاضر، قسمت‌هاى کلیدى شاهراه فراه – فراهرود نیز در دست مخالفان مسلح دولت است.

او افزود: «این برای خود حکومت لکه‌ی ننگ است که امنیت یک شاهراه ۶۵ کیلومتری را نمی‌تواند تأمین کند.» او قانع گفت: «چندین بار هیات‌ها براى بررسى وضعیت امنیتى، از کابل به فراه رفته، اما نمایشى بوده و هیچ نتیجه‌ی مثبتی در پى نداشته است.»

علاوه بر این، نبود نیروی کافی امنیتی در فراه یکی از دلایل اصلی افزایش نبردها و تسلط طالبان بر روستاهای این ولایت عنوان می‌شود. اعضای شورای ولایتی فراه می‌گویند که با وجود فشارهای زیاد، حکومت هیچ‌گاه برای افزایش تشکیلات پولیس و فرستادن سلاح‌های بهتر و بیش‌تر به این ولایت، همکاری نکرده است.

پیش از این فرید بختاور رییس شورای ولایتی فراه در گفت‎وگو با روزنامه ۸صبح گفته بود: «طالبان با استفاده از سلاح‌های مدرن دوربین‌دار نیروهای امنیتی افغانستان را هدف قرار می‌دهند و جنرالان بازنشسته‌ی پاکستانی که در ولایت فراه به سر می‌برند، رهبری جنگ را به دست گرفته‌اند.»

به گفته‌ی آقای بختور تشکیلات کم پولیس، جنگ در فراه را شدت بخشیده است و سربازان امنیتی سلاح کافی در اختیار ندارند.

 

برکناری سالنگی و جای‌گزینی شعیب ثابت

دیروز ‌یک‌شنبه محمدشعیب ثابت والی جدید فراه، وظیفه‌اش را به گونه‌ی رسمی آغاز کرد. محمدشعیب ثابت به‌عنوان والی جدید فراه گماشته شد.

رییس‌جمهور غنی طی فرمانی محمدشعیب ثابت را به عنوان والی فراه تعیین کرده است. پیش از این عبدالبصیر سالنگی برای کم‌تر از یک‌سال به عنوان والی در این ولایت وظیفه اجرا کرد.

در همین حال اداره ارگان‌های محل با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آقای ثابت تجربه‌ی کار در چند ولایت کشور و تحصیلات عالی در رشته‌ی حقوق و علوم سیاسی دارد. در این اعلامیه ذکر نشده است که آقای ثابت پیش از این در چه بخش‌هایی وظیفه اجرا کرده است. اما در معرفی‌نامه آقای ثابت از او به عنوان دادستان یاد شده است.

طی کم‌تر از دو سال گذشته این چهارمین والی در فراه است که تغییر و تبدیل می‌شود.

طی این مدت محمدآصف ننگ، محمدعارف شاه‌جهان و عبدالبصیر سالنگی وظایف‌شان را از دست دادند. هر چند در این میان آقای شاه‌جهان از وظیفه‌ی به دلیل آن‌چه او دخالت‌های کشورهای همسایه و ناتوانی حکومت در تأمین نیازمندی‌های فراه عنوان می‌کرد، استعفا کرده بود.

کم‌تر از یک‌سال پیش همزمان با استعفای محمدعارف شاه‌جهان بسیاری از تحلیل‌گران با توجه به پیشینه‌ی جنگی آقای سالنگی توقع داشتند که با آمدن او، اوضاع امنیتی در فراه بهبود خواهد یافت. اما بسیاری از والی‌های فراه در سال‌های اخیر عمده‌ترین دلیل ناامنی‌ها قصد طالبان برای تبدیل فراه به دهلیز تدارکاتی در سرتاسر افغانستان عنوان کرده‌اند.

بصیر سالنگی والی پیشین فراه که دیروز وظیفه‌اش را به محمدشعیب ثابت سپرد تأکید دارد که سربازان طالبان زمانی که در ولایت‌های دیگر کشور شکست می‌خورند، به فراه می‌آیند و تلاش می‌کنند در این‌ ولایت با هدف قراردادن غیرنظامیان حضورشان را نمایش دهند. آقای سالنگی می‌پذیرد که طالبان در پنج ولسوالی فراه حضور گسترده دارند اما می‌گوید که حضور آنان در دیگر ولسوالی‌ها و مرکز شهر کم‌رنگ است.

آقای سالنگی در اواسط زمستان پارسال و در پی تشدید ناامنی‌ها به عنوان والی فراه گماشته شد. او در نخستین سخنرانی خود قول داد که در تأمین امنیت و تطبیق پروژه‌ی انکشافی دست‌آوردهای عمده‌ای خواهد داشت. اما به گفته تحلیل‌گران او نیز نتوانست درد ناامنی‌های فراه را مداوا کند.

بسیاری از باشنده‌گان فراه در شبکه‌های اجتماعی به تعیین والی جدید فراه واکنش نشان داده و می‌گویند که پیشینه‌ی کاری والی جدید فراه مشخص نیست و او تجربه کافی در حکومت‌داری و مدیریت جنگ در ولایت بحران‌زده‌ای چون فراه را ندارد.

آن‌گونه که صاحب‌نظران تأکید دارند عملیات تعقیب و گریز مشکل امنیتی فراه را حل نخواهد کرد و حکومت باید فکر اساسی به حال این‌ ولایت کند.

پیش از این بهار و پاییز فصل‌های اصلی جنگ فراه بودند و شدت نبردهای خونین در تابستان‌ها به دلیل گرمی بیش از حد کاهش می‌یافت. طی چند سال گذشته اما جنگ فراه هیچ‌گاه و در هیچ فصلی توقف نیافته است.

فراه با ۲۹۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران، به یکی از حساس‌ترین مناطق کشور بدل شده است.

فراه از شمال با ولسوالی ناامن شیندند هرات، از شرق با ولایت هلمند که یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های مخالفان دولت است، از جنوب با نیمروز و ولایت به شدت بحران‌زده‌ی غور مرز مشترک دارد.

تحلیل‌گران معتقد اند که دست‌رسی به مسیرهای ارتباطی فراه به لحاظ جغرافیایی به معنای دست‌رسی به مهم‌ترین پایگاه‌های شورشیان طالب در غرب، جنوب و مرکز افغانستان است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن