بررسی اسناد افراد دارای معلولیت و خانواده‌های شهدا؛ افراد خیالی از فهرست حذف می‌شوند

مقبول نوری

مسوولان محلی حکومت سرپرست طالبان در ولایت پروان می‌گویند که این اداره به منظور شناسایی افراد خیالی، روند بررسی اسناد مجدد خانواده‌های شهدا و افراد دارای معلولیت را آغاز کرده است.

شمس‌الحق مبشر، سخنگوی والی طالبان در ولایت پروان، می‌گوید که در فهرست حکومت پیشین افراد سالمی شامل بودند که به بهانه معلولیت از دولت پول دریافت می‌کردند. به گفته وی، ریاست‌های شهدای و معلولین ولایات به دستور مقام‌های مرکزی، بررسی مجدد افراد دارای معلولیت و خانواده‌های شهدا را آغاز کرده است و به جای افراد خیالی، خانواده‌های شهدا و معلولان واقعی حکومت‌های پیشین و طالبان، درج فهرست جدید خواهند شد.

بربنیاد آمار مقام‌های محلی ولایت پروان، در حال حاضر بیش از هشت هزار فرد دارای معلولیت در ریاست شهدا و معلولین این ولایت ثبت‌اند که تا کنون اسناد دو هزار نفر از سوی این اداره مجدداً بررسی شده است.

در همین حال شماری از افراد دارای معلولیت در ولایت پروان، از پرداخت نشدن حقوق سالانه‌شان نگران‌اند و می‌گویند که حکومت سرپرست طالبان اراده جدی برای پرداخت حقوق سالیانه آنان ندارد. مسوولان محلی حکومت سرپرست طالبان در ولایت پروان اما می‌گویند که به‌زودی حقوق افراد دارای معلولیت پرداخت خواهد شد.

غلام‌فاروق، باشنده ولسوالی بگرام ولایت پروان، ۲۸ سال پیش از امروز در نتیجه اصابت مرمی به کمرش، هر دو پایش فلج شده است. وی روز پنج­شنبه، بیست‌و‌پنجم قوس، با «ویلچر» جهت دریافت معلومات در مورد پرداخت حقوق افراد دارای معلولیت، به مقال درب ریاست شهدا و معلولین ولایت پروان آمده بود. غلام‌فاروق در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که ۵۰ درصد از حقوق سالانه خود که معادل سی هزار افغانی می‌شود را از سوی حکومت پیشین دریافت کرده، اما از پرداخت مبلغ سی هزار دیگر آن تا کنون خبری نیست. او افزود که با شرایط ناگوار اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و همه‌روزه چشم‌انتظار پرداخت حقوق سالانه خود است. وی گفت: «همه‌روزه به بهانه‌های مختلف به ریاست شهدا و معلولین خواسته می‌شویم، اما تا کنون از سرنوشت پرداخت ۵۰ درصد حقوق باقی‌مانده ما از سوی حکومت طالبان خبری نیست. نه عضو فامیل دارم، در فقر به سر می‌برم، نرخ مواد اولیه روز‌به‌روز بالا می‌رود، حیران مانده‌ایم که کجا برویم تا درد ما درمان شود.»

منیژه حدود ۲۰ سال پیش در نتیجه انفجار‌، بینایی‌اش را از دست داده است. وی می‌گوید که سه فرزند قد و نیم‌قد دارد و شوهرش نیز که به بیماری سرطان مبتلا بود، حدود دو سال پیش فوت کرده است. منیژه تصریح می‌کند که پس از وفات شوهرش، به جز دریافت حقوق سالانه معلولیت، دیگر هیچ درآمدی ندارد. وی از حکومت سرپرست طالبان می‌خواهد که  هرچه زودتر حقوق سالانه خانواده شهدا و افراد دارای معلولیت را بپردازد. منیژه افزود: «بیوه‌زن هستم، چیزی به خوردن نداریم. همه‌روزه اسناد خود را به مسوولان ریاست شهدا و معلولین می‌دهیم، اما آنان نمی‌گیرند. زیاد باورمند هم نیستم که حقوق ما را پرداخت کنند؛ چون این حکومت خودش نان پیدا نمی‌تواند که بخورد، باز حقوق ما را چگونه پرداخت خواهد کرد.»

در همین حال سخنگوی والی طالبان برای پروان می‌گوید که به‌زودی حقوق سالیانه افراد دارای معلولیت پرداخت خواهد شد.

گفتی است که شماری از افراد دارای معلولیت در ولایت‌های دیگر نیز از پرداخت نشدن معاش سالیانه‌شان نگرانی‌ دارند و خواهان پرداخت فوری آن هستند.

دکمه بازگشت به بالا