بررسی ابعاد بحران انسانی پس از تسلط طالبان هدف سفر یک‌ دیپلمات بریتانیایی به کابل

۸صبح، کابل: به گزارش رسانه‌های بریتانیا، وزیر امور خارجه در سایه این کشور به منظور بررسی ابعاد بحران انسانی در افغانستان پس از تسلط طالبان، به کابل سفر کرده است.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه، ۱۸ جوزا، گزارش داده است که دیوید لمی، وزیر امور خارجه در سایه بریتانیا عازم‌ کابل شده است.

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنده‌گان، لمی سفر خود را یکی از راه‌های تلاش برای حل بحران انسانی در افغانستان می‌داند.

لمی اولین سیاست‌مدار ارشد بریتانیایی است که از زمان خروج آشفته غرب در ماه اگست گذشته به افغانستان سفر می‌کند. پریت گیل، وزیر توسعه بین‌المللی در سایه او را در این سفر همراهی می‌کند.

قرار است وزیر امور خارجه در سایه بریتانیا در سفرش به کابل از شفاخانه کودکان تحت مدیریت WHO، یک مرکز جوانان، برنامه حمایت از کودکان یونیسف و خانواده‌های آواره بازدید کند.

لمی گفته است: «دولت شهرت بین‌المللی بریتانیا را تنزیل داد و با مدیریت فاجعه بار خروج از افغانستان در تابستان گذشته، امنیت جهان را کاهش داد. امروز میلیون‌ها غیرنظامی افغانستان از گرسنه‌گی رنج می‌برند و حتا برخی مجبور اند اعضای بدن خود را برای تغذیه خانواده‌های‌شان بفروشند.»

او‌ پیش از سفرش به کابل گفته است که وزیران باید فوراً یک استراتژی جامع برای تعامل با افغانستان به هدف حمایت از میلیون‌ها غیرنظامی بسازند.

او‌ خواستار نشست مشترک‌ با سازمان‌ جهانی غذا و سازمان ملل متحد با هدف بازگشت به تعهد بریتانیا برای افزایش ۰.۷ درصدی کمک‌های بین‌المللی شده است.

دکمه بازگشت به بالا