نشست پارلمان اروپا؛ هشدار به پاکستان هم‌زمان با نگرانی از وضعیت افغانستان

حسیب بهش

پارلمان اروپا با نشر قطع‌نامه‌ای، می‌گوید که بحران افغانستان در حال حاضر به فاجعه‌ای بدل شده است و ادامه این شرایط، امنیت کشورهای اروپایی را تهدید می‌کند. به گفته اعضای این پارلمان، طالبان از راه جنگ به قدرت رسیده و تاکنون نیز اقدامات سرکوب‌گرایانه داشته‌اند. این نهاد تصریح می‌کند که «دولت جدید طالبان جامع نیست» و در قبال مردم احساس مسوولیت نکرده است. اعضای پارلمان اروپا در ادامه از سرکوب اعتراضات در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته که مشارکت زنان در روند سیاسی نیز نادیده گرفته شده است. پارلمان اروپا هم‌چنان از احتمال بروز تهدیدها علیه کشورهای اروپایی از افغانستان، ابراز نگرانی کرده و سقوط کابل و فرار اشرف غنی را ناامیدکننده خوانده است. به گفته پارلمان اروپا، ادعاهای احتمال انتقال پول که علیه غنی مطرح است، باید بررسی شود. این نهاد هم‌چنان تصریح کرده که پاکستان با تأمین نیروهای ویژه و حملات هوایی، در قضیه پنجشیر دخیل بوده و از عواقب این کار به پاکستان هشدار داده است. در بخشی از این قطع‌نامه، پارلمان اروپا خواستار دعوت احمدمسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی، به نشست شورا و پارلمان اتحادیه اروپا شده ست.

پارلمان اروپا، نهاد قانون‌گذار در اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم سنبله، پس از برگزاری یک نشست، در مورد آینده افغانستان ابراز نگرانی کرده است. موقف پارلمان اروپا در پایان این نشست با نشر قطع‌نامه‌ ۳۶ ماده‌ای اعلام شد. به گفته این نهاد، بحران افغانستان در حال حاضر به فاجعه‌ای بدل شده است که امنیت اتحادیه اروپا را نیز تهدید می‌کند. پارلمان اروپا گفته است که نبود استراتژی جدی برای خروج نیروهای بین‌المللی سبب سقوط ارتش افغانستان، پیروزی طالبان و تشدید بحران انسانی در این کشور شده است. به گفته این نهاد، کشورهای اروپایی باید برای عواقب این رخداد در امر افزایش تهدید تروریسم آماده باشند. نماینده‌گان کشورهای اروپایی تصریح کرده‌اند که طالبان با تسلط بر افغانستان، به اعمال اقدامات سرکوب‌گرایانه دست زده‌‌اند و برخلاف دست‌آوردهایی که جامعه جهانی در دو دهه گذشته فراهم کرده بود، عمل می‌کنند. به باور پارلمان اروپا، زنان، گروه‌های قومی – مذهبی و سایر اقشار آسیب‌پذیر بیش‌ترین آسیب را از نگاه حقوق اساسی خواهند دید.

کشورهای عضو این پارلمان تصریح می‌کنند که طالبان قدرت را به زور گرفته‌اند. به این ترتیب، به گفته آنان، دولتی که طالبان ساخته‌اند، جامع و مشروع نیست و در قبال مردم افغانستان احساس مسوولیت نمی‌کند. به گفته نماینده‌گان کشورهای اروپایی، دولت موقت طالبان شامل افرادی است که مسوولیت «اقدامات تروریستی» را داشته‌اند. در قطع‌نامه تصریح یافته است که این افراد شامل بازداشت‌شده‌گان سابق و افراد زیر تحریم سازمان ملل متحد می‌شوند و فردی نیز تحت تعقیب اداره تحقیقات فدرال امریکا «FBI» قرار دارد. این نهاد با ابراز نگرانی از تعیین سراج‌الدین حقانی به عنوان سرپرست وزارت امور داخله طالبان، گفته است که معلومات مربوط به وی، به شمول «فعالیت‌های تروریستی» در چندین جای ثبت شده است. این در حالی است که به باور پارلمان اروپا، برای شمار زیادی از اعضای دولت موقت طالبان، گذرنامه‌هایی از پاکستان صادر شده است.

از سویی هم، این نهاد باور دارد که دولت طالبان بدون عمل کردن به وعده‌های‌شان تشکیل شده است. این وعده‌ها همه‌شمول بودن کابینه را شامل می‌شد. به گفته پارلمان اروپا، طالبان وزارت امور زنان را نیز حذف کرده و مشارکت پی‌هم زنان در نقش‌های رهبری را نیز در نظر نگرفته‌اند. در قطع‌نامه تصریح یافته است که رهبران، مقامات و فعالان زن در جریان روزهای اخیر مورد آزارواذیت قرار گرفته‌اند و از نیروی خشن طالبان برای متفرق کردن این افراد در اعتراضات استفاده شده است. این نهاد حتا احتمال داده است که قانون منع خشونت علیه زنان در افغانستان به عنوان قانونی که مجازات کیفری برای ازدواج کودکان و ازدواج اجباری، خشونت‌های خانواد‌ه‌گی و سوءاستفاده‌های متعدد دیگر از زنان در آن پیش‌بینی شده است، نیز لغو شود.

پارلمان اروپا هم‌چنان از اعمال ممنوعیت بر اعتراضات در افغانستان یاد کرده و گفته است، طالبان از تبلیغات برای گسترش نفرت علیه غرب و اتحادیه اروپا استفاده می‌کنند. با این حال، در قطع‌نامه تذکر یافته است که برقراری ارتباط با طالبان نباید به لغو تحریم‌های موجود علیه اعضای‌شان منجر شود. نماینده‌گان کشورهای اروپایی تهدید تروریستی را هم‌چنان یک «چالش عمده» خوانده‌اند؛ زیرا به باور آنان، جهادگرایان در سراسر جهان با تسلط طالبان بر کابل «احساس شجاعت» می‌کنند.  با این همه، جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نشست پارلمان اروپا گفت که این اتحادیه برای حفظ شانس تأثیرگذاری بر تحولات افغانستان، هیچ چاره‌ای جز تعامل با طالبان ندارد.

خروج امریکا از افغانستان بدون مشورت کافی با متحدان اروپایی انجام شد

پارلمان اروپا در بخشی از قطع‌نامه‌اش به خروج امریکا و روند تخلیه در افغانستان اشاره کرده است. به گفته این نهاد، هرچند خروج امریکا از افغانستان برنامه‌ریزی شده بود؛ اما در بخش تصمیم‌گیری و اجرای آن مشورت کافی با متحدان اروپایی صورت نگرفته است. نماینده‌گان کشورهای اروپایی «پشتی‌بانی قاطع» را مهم‌ترین مأموریت ناتو خارج از منطقه اتلانتیک شمالی خواندند؛ اما تصریح کردند که این استراتژی در ایجاد ارتش قوی در افغانستان و جلوگیری از تسلط طالبان، شکست خورده است. این نهاد در حال حاضر روند تخلیه اتباع اتحادیه اروپا و افغان‌هایی که با تهدیدهای جدی روبه‌رو هستند را متکی به تلاش‌های دیپلماتیک و پشتی‌بانی‌های ارتش امریکا می‌داند. به باور پارلمان اروپا، در حال حاضر نیاز مبرم به یادگیری از ۲۰ سال مشارکت ناتو در افغانستان وجود دارد و باید از این فرصت استفاده شود.

کشورهای اروپایی هم‌چنان گفته‌اند که تاهنوز تلاش تخلیه برای اتباع اروپایی و افغان‌ها هماهنگ نشده و این کشورها یک گروه هوانوردی اروپایی را نیز ایجاد نکرده‌اند. در قطع‌نامه گفته شده که در حال حاضر روند تخلیه اتباع اتحادیه اروپا و افغان‌ها به پایان نرسیده است و این کار نیاز به اتحاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص ایجاد کانال ارتباطی با طالبان دارد؛ زیرا به گفته این نهاد، طالبان به چندین هواپیمای اتباع خارجی در میدان هوایی مزارشریف اجازه نداده‌اند که از این کشور خارج شوند. این نهاد احتمال داده است که با توجه به فرار پی‌هم شهروندان افغانستان از کشور، ممکن است که شماری از مهاجران از طریق مسیر ترکیه یا مسیرهای جدید وارد اروپا شوند.

پارلمان اروپا از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن خواسته است که در تخلیه بیش‌تر شهروندان اتحادیه اروپا و افغان‌هایی که در معرض خطر قرار دارند، همکاری کنند. از روزنامه‌نگاران، زنان نخبه، دانشمندان، فعالان حقوق بشر و برخی دیگر از اقشار به عنوان گروه‌های زیر تهدید نام برده شده است. به باور پارلمان اروپا، این اقشار به دلیل انتقاد از طالبان و مشارکت فعال در سیاست افغانستان و فعالیت‌های جامعه، در خطر کشته شدن قرار دارند. به باور کشورهای اروپایی، کار سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی که امدادرسانی می‌کنند، باید ستایش شود و از طالبان نیز خواسته است که امنیت سازمان‌های کمک‌رسان، به‌ویژه کارکنان زن را تضمین کنند. پارلمان اروپا تصریح کرد که این زنان باید بتوانند آزادانه و بدون ترس انتقام‌جویی از سوی طالبان، به امدادگری بشردوستانه ادامه دهند.

هم‌چنان تصریح یافته است که با توجه به حضور ۱۸ میلیون فرد مورد نیاز در افغانستان، وضعیت این کشور یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های بشردوستانه است. پارلمان اروپا از تصمیم شورای اروپا برای افزایش حمایت‌های بشردوستانه از افغانستان از ۵۰ میلیون یورو به ۲۰۰ میلیون یورو، استقبال می‌کند. هم‌زمان با آن، گفته است که این کمک کافی نیست و باید این شورا دیگر کمک‌کننده‌گان را به تلاش‌های حمایتی رهنمایی کند. این نهاد هم‌چنان از شورای اروپا خواسته است که برای برطرف کردن نیازهای اضطراری مردم افغانستان، به گونه مستقیم از طریق سازمان‌های غیردولتی و سازمان ملل متحد کمک کشورهای عضو این پارلمان، اتحادیه اروپا را به پی‌گیری دقیق وضعیت زنان و اقلیت‌ها و ارزیابی روزانه آن تشویق کرده است.

در بخشی از قطع‌نامه، پارلمان اروپا گفته است که بخشی از بودجه توسعه‌ای اتحادیه اروپا باید برای مشورت و تهیه امکانات برای زنان و دختران در مورد خشونت جنسیتی و سلامت جنسی و بارداری اختصاص یابد. این نهاد بر اهمیت هم‌بسته‌گی دانشگاهی و توانمندسازی زنان تأکید کرده و گفته است که شورای اروپا باید حمایت از این نوع ابتکارات را بررسی کند. هم‌چنان تأکید شده است که اتحادیه اروپا باید برنامه‌ای برای حمایت بیش‌تر از کشورهای میزبان پناهنده‌گان از طریق سازمان ملل روی دست گیرد.

طالبان مردم را از حقوق‌شان محروم کرده‌اند

در بخشی از این قطع‌نامه، کشورهای اروپایی از وضعیت موجود در افغانستان و آینده این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. به باور نماینده‌گان این کشورها، طالبان جغرافیا و قدرت را از طریق نظامی تصرف و قوانین رادیکال را اعمال کرده‌اند که در نتیجه آن، مردم از حقوق و آزادی‌های اساسی‌شان محروم شده‌اند. پارلمان اروپا گفته است که افزایش نگران‌کننده خشونت و نقض حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در افغانستان، به‌ویژه علیه زنان، دختران و روزنامه‌نگاران را به شدت محکوم می‌کند. این کشورها قتل‌ها، شکنجه، ضرب‌وشتم جمعی، قطع عضو و تجاوز را که به گفته آنان از سوی طالبان انجام می‌شود، «وحشتناک» خوانده‌اند. پارلمان اروپا از طالبان خواسته است که به گونه فوری به این اقدامات پایان دهند و از حقوق زنان افغان در امر تحصیل، کار، ورزش، رفت‌وآمد آزاد، اجتماعات و انجمن‌ها محافظت کنند.

در کنار این موارد، پارلمان اروپا به ضرورت مستندسازی، تحقیق شفاف و تسریع گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بشری و حقوق بین‌المللی بشردوستانه تأکید کرده و گفته است که این کار سبب پاسخ‌گویی مسوولان می‌شود. کشورهای عضو پارلمان اروپا از رژیم جهانی تحریم‌های حقوق بشر اروپا اعلام حمایت کرده و گفته‌اند که اتحادیه اروپا با مشارکت فعال نماینده ویژه این اتحادیه در امور حقوق بشر، پیش‌قدم شود. این نهاد هم‌چنان از وقوع بحران انسانی، اقتصادی و مهاجرت در افغانستان «عمیقاً» ابراز نگرانی کرده است. به گفته پارلمان اروپا، تنها یک دولت باثبات و فراگیر که نماینده اقوام مختلف است، می‌تواند حقوق بشری را رعایت کند و به سقوط اقتصاد افغانستان پایان دهد. کشورهای اروپایی نگرش طالبان را که گویا تنها مردان می‌توانند به عنوان اعضای کابینه انتخاب شوند، محکوم کرده است. به باور نماینده‌گان پارلمان اروپا، این طرز دید در واقع نشانه‌هایی از خصومت طالبان با حضور نماینده‌گان زنان در همه عرصه‌ها را نشان می‌دهد.

در قطع‌نامه تأکید شده است که حمایت مالی اروپا باید منوط به حفظ و توسعه دست‌آوردهای دو دهه اخیر، به‌ویژه حقوق زنان و دختران باشد. به باور پارلمان اروپا، طالبان باید به این دست‌آوردها احترام بگذارند و به حفظ آن تعهد کنند. این در حالی است که به گفته کشورهای عضو پارلمان اروپا، طالبان هنوز یک چنین کاری نکرده‌اند. هم‌چنان تصریح یافته است که اتحادیه اروپا باید از هدایت کمک‌های بشردوستانه به دست نهادهای بین‌المللی اطمینان یابد و دست‌رسی ایمن و بدون مانع نهادهای بین‌المللی بشردوستانه توسط طالبان تضمین شود.

پارلمان اروپا از مشارکت با دولت موقت طالبان برای مسایل تدارکاتی، عملیاتی و بشردوستانه یاد کرده و گفته که لازم است تا کمک‌ها برای افراد نیازمند فراهم شود. با این حال کشورهای اروپایی تصریح کرده‌اند که کار باید محدود به اهداف باشد و از تصور احتمالی به رسمیت شناختن طالبان خودداری شود. به این ترتیب، پارلمان اروپا تأکید کرده است که تحریم‌های بین‌المللی علیه اعضای طالبان حفظ شود. به گفته این نهاد، شرایط برای به رسمیت شناختن حاکمان طالبان که از طریق نظامی قدرت را به دست گرفته‌اند و در حال حاضر دستاوردهای ۲۰ سال گذشته را از بین می‌برند، فراهم نشده است.

در بخشی از این قطع‌نامه، پارلمان اروپا بر حمایت مستقیم خود از سیاست‌مداران افغان و فعالان مدنی تأکید کرده است. هدف از این کار، حمایت از افرادی است که در تبعید به سر می‌برند و هم‌زمان با آن برای حفظ دستاوردهای ۲۰ سال گذشته و پی‌گیری اصلاحات در افغانستان تلاش می‌کنند. هم‌چنان از طالبان خواسته شده است که عمل‌کرد منظم میدان هوایی کابل را حفظ کنند تا در کنار فراهم شدن احتمال تخلیه، اطمینان حاصل شود که کالاهای بشردوستانه و امدادگران می‌توانند با خیال راحت به افغانستان منتقل شوند. پارلمان اروپا در کنار این موارد، از طالبان خواسته است که زمینه پروازها را برای شهروندان خارجی و افرادی که می‌خواهند از طریق میدان هوایی مزار شریف، این کشور را ترک کنند، فراهم کنند.

هم‌چنان کشورهای اروپایی بر نیاز گفت‌وگوی منظم با همسایه‌گان و بازیگران منطقه‌ای، به‌ویژه هند، ایران، کشورهای آسیای میانه و پاکستان تأکید کرده است تا از خروج مصون اتباع خارجی و افغان‌هایی که در خطر قرار دارند، اطمینان حاصل شود. به این ترتیب، تصریح یافته است که همسایه‌های افغانستان باید نیاز دست‌رسی به کمک‌های بشردوستانه را نیز درک کنند. به باور پارلمان اروپا، باید بر مقابله با گسترش تروریسم و جنایات سازمان‌یافته، از جمله قاچاق انسان و مواد مخدر، تأکید شود؛ اما در عین حال، این همکاری نباید دفاع اتحادیه اروپا از ارزش‌های اساسی و حاکمیت قانون را تضعیف کند.

هشدار از تهدید تروریستی؛ «روابط بین القاعده و طالبان عمیق‌تر شده است»

هم‌زمان با پیشنهادات پارلمان اروپا، نماینده‌گان کشورها در این پارلمان گفته‌اند که تهدید «تروریستی» قریب‌الوقوع برخاسته از تسلط طالبان باید به گونه برجسته در قطب‌نمای استراتژیک اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گیرد و در آن، همه تهدیدهای نظامی اتحادیه اروپا و بلندپروازی‌های آن در سال‌های آینده تشریح شود. این نهاد نگرانی عمیق خود را در مورد تهدید تروریسم برای افغانستان و منطقه ابراز کرده و یادآوری کرده است که از میان ۷۲ سازمان تروریستی جهان در فهرست بین‌المللی، ۱۸ سازمان آن، به‌ویژه القاعده، داعش و شاخه‌های آن در افغانستان حضور دارند. این نهاد ابراز نگرانی کرده است که مبادا مهمات نظامی باقی‌مانده نیروهای بین‌المللی و نیروهای ارتش افغانستان به دست گروه‌های تروریستی و رادیکال بیفتد.

هم‌چنان پارلمان اروپا از سرویس‌های اطلاعاتی اروپا خواسته است که میزان تجزیه و تحلیل تهدیدها را به گونه پی‌هم به‌روز کند تا اطلاعات اشتراک‌گذاری شود و همکاری‌های نهادی نیز در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا افزایش یابد. اعضای پارلمان اروپا همه «فعالیت‌ها و حملات تروریستی» در افغانستان را محکوم و بر اهمیت مبارزه موثر با تأمین مالی تروریسم و برچیدن شبکه‌های مالی حامی آن، تأکید کرده‌اند. این نهاد در بخشی از قطع‌نامه خود از یافته‌های گزارش گروه نظارتی سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرده است. این گروه گفته بود که براساس قراین، «روابط میان طالبان و القاعده عمیق‌تر شده است». طالبان اما پیش از این، داشتن ارتباط با القاعده را نیز رد کرده‌ و گفته‌اند که نمی‌گذارند از خاک افغانستان بر ضد منافع دیگر کشورها استفاده شود.

ماندن افغان‌هایی که زیر تهدید قرار دارند، اعتبار امریکا و متحدانش را متأثر می‌سازد

در بخش اخیر قطع‌نامه پارلمان اروپا، این نهاد در ۱۱ بند، یک فراخوان را برای بیداری اتحادیه اروپا درج کرده است. در این بخش آمده است که باید به فقدان استراتژی جدی خروج نیروهای امریکایی توجه شود؛ زیرا به باور پارلمان اروپا، ارزیابی واقع‌بینانه‌تر شرایط در آن زمان می‌توانست که امکان سازمان‌دهی بهتر تخلیه اتباع کشورهای اروپایی و شهروندان افغان را فراهم سازد. به گفته پارلمان اروپا، جاماندن افغان‌هایی که با نیروهای خارجی کار می‌کردند، عمیقاً نگران‌کننده است؛ زیرا این امر بر اعتبار امریکا و متحدانش تأثیر می‌گذارد.

پارلمان اروپا در این قطع‌نامه از بی‌اثر بودن تلاش‌های امریکا، ناتو و نهادهای اتحادیه اروپا در مورد حفظ یک دولت دموکراتیک ابراز ناامیدی و نگرانی کرده است؛ زیرا به گفته کشورهای عضو آن، این تلاش‌ها در حفظ پارلمان و نیروهای ارتش بی‌نتیجه بوده است. به گفته پارلمان اتحادیه اروپا، شکست جمعی این کشورها و امریکا در افغانستان به معنای یک مزیت استراتژیک برای قدرت‌های غیرغربی، چین و تا حدی هم روسیه است، بدون این‌که مشارکتی یا حمایت قابل توجهی در این روند داشته باشند. هم‌چنان در بخشی از این قطع‌نامه بر نیاز به رسمیت شناختن تجزیه و تحلیل افرادی که با وضعیت آشنا بودند و آن را اعلام کردند، تأکید شده است.

کشورهای عضو پارلمان اروپا در قطع‌نامه‌شان از سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواسته‌اند که نماینده‌گی‌های دیپلماتیک‌شان در آسیای مرکزی، به‌ویژه تاجیکستان را تقویت کند تا بتواند اطلاعات دست اول را در مورد تحولات میدانی دریافت کند. هم‌چنان تأکید شده است که وضعیت افغانستان، به‌ویژه شرایط زنان، اقلیت‌های مذهبی و گروه‌های آسیب‌پذیر در هفته‌ها و ماه‌های آینده ارزیابی شود. در کنار این، پارلمان اروپا از اتحادیه اروپا و سرویس اقدام خارجی این اتحادیه خواسته است که یک استراتژی جامع مبتنی بر تجربه‌ها را در اسرع وقت در مورد افغانستان و کشورهای منطقه تهیه و به این پارلمان ارایه کنند. در کنار این، پارلمان اروپا خواستار سازمان‌دهی مأموریت نهادهای اروپایی در موقع مناسب در کابل شده است تا این نهادها در آن با وضعیت بشردوستانه، مهاجرت، اقتصادی، امنیتی و وضعیت زنان و اقلیت‌ها در افغانستان آشنا شوند.

هم‌چنان پارلمان اروپا از نماینده عالی اتحادیه در امور خارجی و سیاست امنیتی و شورای اروپا، خواسته است که برای مقابله با بحران، در تخلیه اتباع اتحادیه اروپا و افغان‌هایی که زیر تهدید هستند، شرکت کنند. در قطع‌نامه آمده است که این بحران نیاز اتحادیه اروپا را تقویت می‌کند؛ زیرا گسترش دامنه اتحادیه دفاعی اروپا برای دست‌یابی به این اهداف ضروری است. در کنار این پیشنهاد شده است که کشورهای عضو هزینه دفاعی‌شان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و این تلاش‌ها باید تقویت ستون اروپایی ناتو را به دنبال داشته باشد. افزون بر این، از اتحادیه اروپا خواسته شده است که از مشارکت ۲۰ ساله در افغانستان درس بگیرد تا به مأموریت‌ها و عملیات‌های سیاست مشترک امنیتی و دفاعی «CSDP» فعلی و‌ آینده این اتحادیه کمک کند. پارلمان اروپا در ادامه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است که از قوای جنگی موجودشان استفاده کنند. در قطع‌نامه از «نیروی واکنش سریع» به عنون نمونه نام برده شده است که باید در آینده برای تأمین یک منطقه امن و تسهیل تخلیه در شرایط مشابه استفاده شود.

در قطع‌نامه پارلمان اروپا تذکر یافته است که اهمیت همکاری تنگاتنگ با امریکا در جهت مقابله با چالش‌های مهاجرت، امنیت و ارایه حمایت‌های بشردوستانه از افغانستان با درنظرداشت درس‌های آموخته‌شده از این کشور باید به رسمت شناخته شود. هم‌چنان در قطع‌نامه از ارتش امریکا برای حمایت روند تخلیه کابل قدردانی شده است. پارلمان اروپا در بخش‌های پایانی قطع‌نامه‌اش از اتحادیه اروپا و بریتانیا خواسته است که بحث‌های عمیقی را در زمینه همکاری در سیاست‌ خارجی، امنیتی و دفاعی آغاز کنند؛ زیرا به باور کشورهای عضو این پارلمان، کشورهای اروپایی بیش از هر زمان دیگر با چالش‌های مشترک روبه‌رو هستند.

پاکستان در حمله بر پنجشیر دخیل بود، احمدمسعود به نشست شورا و پارلمان اروپا دعوت شود

پارلمان اروپا در بخش‌هایی از این قطع‌نامه، از کمیسیون و سرویس اقدام خارجی اروپا «EEAS» خواسته است که وضعیت دره پنجشیر را از نزدیک پی‌گیری کند. کشورهای عضو این پارلمان معتقدند که جبهه مقاومت ملی در دره پنجشیر در برابر حملات طالبان مقاومت می‌کند و باید از فاجعه انسانی ناشی از اختلال در روند انتقال غذا و کمبود خدمات حیاتی جلوگیری شود. در یکی از مهم‌ترین موارد، این پارلمان به اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است که احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی را به جلسه‌ای در شورا و پارلمان اروپا دعوت کند.

در قطع‌نامه گفته شده است که هم‌زمان با رویارویی طالبان و جبهه مقاومت ملی در پنجشیر، پاکستان با تأمین نیروهای ویژه خود و ارایه پشتی‌بانی هوایی، به طالبان در راستای مبارزه با جبهه مقاومت ملی کمک کرده و سال‌ها برای اعضای طالبان در پاکستان پناه‌گاه‌های امن فراهم کرده است. به گفته پارلمان اروپا، پاکستان سال‌ها پناه‌گاه‌های امن را برای اعضای طالبان و کمک‌های نظامی را برای تصرف افغانستان فراهم کرده است. طالبان پس از تصرف پنجشیر، ادعاهای حملات هوایی جنگنده‌های پاکستانی را رد کردند و گفتند که هیچ‌گونه حمله هوایی بر دره پنجشیر انجام نشده است.

به این ترتیب، گفته شده است که باید از طریق سرویس اقدام خارجی اروپا «EEAS» در این خصوص به پاکستان تفهیم شود، طوری که این کشور پس از این مسوولیت امنیت و ثبات در افغانستان را عهده‌دار خواهد بود. هم‌چنان به گفته پارلمان اروپا، تأثیر پاکستان بر طالبان هنگام تمدید «نظام کلی ترجیحات» به علاوه «+GSP» مورد توجه قرار خواهد گرفت. حتا دلیلی برای بررسی فوری صلاحیت پاکستان برای وضعیت +GSP نیز با توجه به حوادث جاری وجود دارد. پارلمان اروپا به گونه تلویحی به پاکستان هشدار داده است که علاوه بر رژیم جهانی تحریم‌های حقوق بشر اتحادیه اروپا، این اتحادیه دارای مکانیسم تحریم‌های متمرکز برای رسیده‌گی به نقض حقوق بشر است.

گفتنی است که در بخش‌هایی از این گزارش به قضیه انتقال پول توسط سران حکومت به خارج از کشور نیز اشاره شده است. پارلمان اروپا ناامیدی‌اش را از رهبری نافرجام محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین کشور، و تصمیم وی برای فرار از افغانستان ابراز کرده است. کشورهای عضو پارلمان اروپا در ادامه خواستار تحقیق درباره ادعاهای سوءاستفاده احتمالی از بودجه افغانستان شده است. این ادعاها پیش‌ از این در مورد اشرف غنی و برخی از افراد نزدیکش مطرح شده بود. گفتنی است که رییس جمهور پیشین کشور این ادعاها را رده کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا